اخبار > خبرگزای علمی/ رييس دانشگاه از دكتر هدايت به عنوان الگوي رفتار حرفه اي در دانشگاه ياد كرد
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبرگزای علمی/ رييس دانشگاه از دكتر هدايت به عنوان الگوي رفتار حرفه اي در دانشگاه ياد كرد


در مراسم تشييع دكتر انوشيروان هدايت كه سه شنبه 21 آذر در بيمارستان شريعتي برگزار شد، دكتر كريمي رييس دانشگاه، در سخناني ضمن تسليت درگذشت مرحوم دكتر هدايت، به زندگينامه ايشان و درسي كه مي توان از آن گرفت اشاره كرد و گفت: دكتر هدايت در سال 1310 متولد و در سن 19 سالگي يعني در سال 1329 وارد دانشگاه تهران شدند.
وي بابيان اينكه استاد هدايت حدود 70 سال در فضاي دانشگاه علوم پزشكي تهران و دانشگاه تهران نفس كشيد و كاركرد افزود: دكتر هدايت، طب عمومي را در دانشگاه تهران آغاز كرد و در سال 1335 اين دوره را به پايان رساند.
رييس دانشگاه با اشاره به دليل دكتر هدايت در انتخاب رشته جراحي گفت: ايشان در دوره پزشكي عمومي خود نياز به جراحي پيدا مي كند و اين عمل توسط پروفسور عدل كه استادشان بود، انجام مي شود. اينكه استادي، شاگرد خود را عمل كند اتفاق شايعي در دانشگاه است اما اين گونه كه پروفسور عدل بااخلاق و رفتار حرفه اي خود دكتر هدايت را جذب و مسير آينده ايشان را تعيين مي كند اتفاقي است كه كمتر رخ مي دهد. درواقع تصميم گيري دكتر هدايت براي ورود به رشته جراحي تحت تأثير شخصيت پروفسور عدل بوده است.
دكتر كريمي بابيان اينكه افتخار دكتر هدايت به شاگردي و همكاري با پروفسور عدل بود افزود: سرانجام دكتر هدايت استاديار دانشگاه مي شود و در بيمارستان سينا شروع به كار مي كند. در سال 1340 براي گذراندن دوره اي به خارج از كشور مي رود. دوباره به ميهن بازمي گردد و در بيمارستان سينا در كنار پروفسور عدل مشغول به كار مي شود.
وي با اشاره به تاريخ افتتاح بيمارستان شريعتي و راه اندازي بخش جراحي در اين بيمارستان گفت: در آذر سال 1353 يعني 45 سال پيش، بيمارستان شريعتي (داريوش كبير وقت) افتتاح و راه اندازي مي شود. مرحوم پروفسور عاملي از اساتيد برجسته وقت دانشگاه، مسئول راه اندازي اين بيمارستان مي شود. پروفسور عاملي براي راه اندازي بخش جراحي از پروفسور عدل مي خواهد كه دكتر هدايت را به اين بيمارستان منتقل كند و به اين ترتيب بخش جراحي بيمارستان شريعتي به همت دكتر هدايت و كمك پروفسور عاملي راه اندازي مي شود.
رييس دانشگاه بابيان اينكه دكتر هدايت از تاريخ راه اندازي بخش جراحي بيمارستان شريعتي تا يك روز پيش از درگذشتش در بيمارستان شريعتي و گزارش صبحگاهي آن حضور داشتند افزود: ايشان حدود 70 سال در دانشگاه از دوران دانشجويي تا به امروز حضور داشتند. بخش جراحي را راه اندازي و شاگردان بسياري را تربيت كردند و از خود اخلاقي به جاي گذاشتند كه ما امروز از آن ياد مي كنيم.
دكتر كريمي با اشاره به تأثير پرفسور عدل در شخصيت دكتر هدايت گفت: وقتي از دكتر هدايت مي خواهند بدترين خاطره زندگي دانشگاهي اش را بگويد به روز بازنشستگي پروفسور عدل در سال 1358 اشاره مي كند. اين خاطره را زماني بيان مي كند كه خود در سن 70 سالگي و در سال 1380 بازنشسته شده است. البته در اين 18 سال، بيمارستان شريعتي، اين افتخار را داشت كه استاد در بخش خود فعال باشد و اجازه دهد دست پروردهايش بخش را اداره كنند. فضاي بخش هم به گونه اي بود كه استاد تا آخرين روز حيات خود، به آن مي آمد.
وي بابيان اينكه نكات اين زندگينامه ممكن است براي جوانان غريب باشد افزود: اينكه استادي از بازنشسته شدن استاد خود، به عنوان تلخ ترين خاطره دانشگاهي اش ياد كند. اينكه استادي همچون دكتر هدايت در سن 70 سالگي به راحتي بخش را رها مي كند و اجازه مي دهد شاگردانش كار را ادامه دهند و اينكه استادي همچون پروفسور عدل با رفتار حرفه اي خود فردي چون دكتر هدايت را تا پايان عمرش مجذوب خود مي كند؛ درسي براي همگان و جوان ترهاست كه يادبگيريم مي توان 69 سال در دانشگاه و بخش دولتي بود و فقط به مردم خدمت كرد.
دكتر كريمي با اشاره به نصيحتي كه پروفسور عدل در زمان بازنشستگي خود(سال 1358) به دكتر هدايت مي كند مبني بر اينكه «مريض ببين و به مردم خدمت كن و پزشك و جراح تربيت كن» گفت: در اينجا منظور از تربيت پزشك همان دوره پزشكي عمومي و منظور از تربيت جراح نيز همان متخصص است و همه اين نكات، درس بزرگي برايمان و بخصوص جوان ترهاست.
رييس دانشگاه، در بخش ديگري از سخنان خود به ابياتي از غزليات حافظ اشاره كرد:
نه هر كه چهره برافروخت دلبري داند
نه هر كه آينه سازد سكندري داند
نه هر كه طرف كله كج نهاد و تند نشست
كلاه داري و آيين سروري داند
وي در تكميل اين بخش از سخنان خود افزود: براي اينكه بتوانيم افرادي همچون دكتر هدايت ها داشته باشيم، تلاش و خودساختگي بسياري مي خواهد. هدايت هايي كه نمرده اند، نمي ميرند وزنده اند و ما فقط جسمشان را تشييع مي كنيم.
وي افزود: در دانشگاه امثال اين الگوها كه عمرشان را بي مزد و منت در خدمت مردم بودند و دانشجو تربيت كردند؛ براي جوان ترها و افراد ميان سالي كه هنوز چند صباحي از كارمان باقي مانده، درس و چراغ راه هستند.
دكتر كريمي با اشاره به خاطرات خود از دكتر هدايت گفت: من سال ها در كنار دكتر هدايت بودم. در اين دوران به ياد ندارم كه ايشان با بيمار، همكار و سرمايه انساني بلند صحبت كند. برعكس ما كه فقط حرف آن را مي زنيم و در رفتار وقتي به درمانگاه، مطب و اتاق عمل مي رويم رفتاري جز اين با بيمار و همكاران داريم.
وي افزود: آنچه در كلام ما از رفتار حرفه اي وجود دارد امثال دكتر هدايت، پروفسور عدل، استاد اعلمي، دكتر فاضل، استاد حسابي، دكتر كماليان و دكتر ظفرقندي در رفتارشان به اجرا درآورده اند.
رييس دانشگاه در پايان سخنان خود ضمن تسليت به خانواده دكتر هدايت، تأكيد كرد: خوب است يادبگيرم اين چند صباحي كه از خدمتمان باقي مانده در هر تخصصي كه هستيم با بيمار مهربان باشيم. اينكه امروزه مسائل غيرپزشكي در حوزه پزشكي مطرح مي شود واقعاً حق ما نيست و انشاء الله به اين الگوها نگاه و به رفتار آنان تأسي كنيم.


١٤:٢٠ - سه شنبه ٢١ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٩٤٧١٦    /    تعداد نمایش : ٣٨خروج