اخبار > خبرگزاری ایرنا/ مسائل فرهنگي دانشگاه ها را ساده تحليل نكنيم
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبرگزاری ایرنا/ مسائل فرهنگي دانشگاه ها را ساده تحليل نكنيم

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با تاكيد بر اينكه مسائل فرهنگي دانشگاه ها را ساده تحليل نكنيم، گفت: دانشگاه قطعه كوچكي از پازل فرهنگي كشور است كه رفتار مسئولان رده هاي مختلف بر آن اثر مي گذارد. هرچند مسائل فرهنگي متعدد و تخصصي است؛ اما براي اصلاح آن نبايد نااميد شويم.


رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران به گزارش ايسنا، دكتر كريمي در نشست شوراي دانشگاه علوم پزشكي تهران به مسائل فرهنگي دانشگاه اشاره كرد و گفت: يادمان باشد دانشگاه داخل نرده هاي سبز و جداي از كشور نيست. بنابراين در تحليل و قضاوت هاي خود بايد شرايط كشور را هم در نظر بگيريم. نتايج پژوهش انجام شده ارائه شده نشان مي دهد مسائل فرهنگي دغدغه همه مسئولان است و تلاش دارند در اين راستا ارتقايي ايجاد كنند.

وي در ادامه پرداختن به موضوعات فرهنگي را امري تخصصي و پيچيده دانست و گفت: پرداختن به مسائل فرهنگي نياز به بررسي ده ها رشته تخصصي اعم از جامع شناسي، روانشناسي و... دارد تا بتوانند با پاتولوژي و آسيب شناسي دقيق، درمان صحيح ارائه دهند.

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: يادمان باشد كه ما پزشك هستيم و بيماران بسيار بدحال هم داشتيم ولي هيچ وقت دست از درمان آن ها برنمي داريم. در مواردي نيز اين بيماران بهبود پيدا مي كنند و به زندگي بازمي گردند. در مورد مسائل فرهنگي هم نبايد نااميد شويم و بايد به سهم خود به اصلاح محيط اطرافمان كمك كنيم.

دكتر كريمي با مقايسه دوران دانشجويي خود و نقش دانشجويان در برنامه ريزي و اجراي فعاليت هاي فوق برنامه اظهار كرد: پيش از وقوع انقلاب مباحث فرهنگي در دانشگاه ها مطرح نبود ولي بااين وجود دانشجويان خود در اين زمينه فعاليت هايي انجام مي دادند. براي نمونه، در خوابگاه اميرآباد، امكان فعاليت هاي فوق برنامه براي دانشجويان با گرايش فكري مختلف وجود داشت و در سالن هاي عمومي خوابگاه ها امكاناتي نظير تلويزيون و روزنامه وجود داشت، البته اين گونه نبود كه دانشگاه اين امكانات را براي دانشجويان فراهم كنند بلكه دانشجويان با پول خود كتاب هاي كتابخانه و يا وسايل كوهنوردي و... را تهيه مي كردند.

به گفته وي، در دوران قبل از پيروزي انقلاب دانشجويان به راحتي مي توانستند تصميم بگيرند و برنامه ريزي كنند كه از كدام يك از امكانات استفاده كنند. انرژي مثبت يك كوه پيمايي دسته جمعي، تا يك ماه يا بيش از آن، انگيزه و روحيه بالايي را در دانشجويان تقويت مي كرد به طوري كه تأثير كوه پيمايي آخر هفته ها، هنوز هم در انرژي و تفكرات آن نسل ادامه دارد.

دكتر كريمي با طرح اين پرسش كه دانشجويان تا چه اندازه در برنامه ريزي و اجراي فعاليت هاي فوق برنامه آزادند و مشاركت دارند، افزود: معتقدم در حوزه دانشجويي زمينه براي كار، اصلاح و تأثيرگذاري وجود دارد. بيش از اينكه به عنوان مربي بخواهيم تغيير ايجاد كنيم بايد زمينه رشد دانشجويان را فراهم كنيم. اگر دانشجويان ببيند ما به عنوان مسئول به وظايف خود به درستي عمل مي كنيم، آن ها نيز نظرات و رفتارشان را تغيير مي دهند.

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران بابيان اينكه وقتي مي خواهيم درباره دانشگاه قضاوت كنيم بايد از چارديواري آن خارج شويم و ببينيم نگاه بيروني به دانشگاه چگونه است، افزود: بسياري از مسائلي كه به حوزه فرهنگي دانشگاه بازمي گردد حيطه وسيعي دارد و عوامل بسياري بر آن و رفتار دانشجويان تأثير مي گذارد.

وي تشخيص و اصلاح رفتارهاي اجتماعي بخصوص در حوزه هيئت علمي و دانشجويان را امر پيچيده اي دانست و گفت: جوانان نخبه 18 ساله اي كه از پس از دبيرستان، وارد دانشگاه مي شوند به دليل دسترسي به فضاهاي علمي و مجازي، بسياري از مسائل را بهتر و بيشتر از نسل هاي قبل از خود درك مي كنند. بنابراين بايد فرآيند تخصصي جامعه شناسي و روانشناسي و... طي شود تا بررسي كند اين افراد در چه محيط خانوادگي بزرگ شده اند و اكنون كه به دانشگاه آمده اند، مسئولان دانشگاه چگونه مي توانند بر رفتار آنان تأثير بگذارند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران، دكتر كريمي با تأكيد براينكه مسائل فرهنگي دانشگاه ها را ساده تحليل نكنيم، افزود: موضوعات فرهنگي را نمي توان در قالب يك يا دو برنامه اجرا كرد چرا كه دانشگاه قطعه كوچكي از پازل فرهنگي كشور است كه رفتار مسئولان رده هاي مختلف بر آن اثر مي گذارد. هرچند مسائل فرهنگي متعدد و تخصصي است؛ اما براي اصلاح آن نبايد نااميد شويم و يا فكر كنيم همه چيز برعهده مسئولان بالادستي است. بايد تغيير رفتار را از خودمان شروع كنيم و در محيط كار، در حوزه دانشجويي و در بيمارستان ها درست عمل كنيم. اين گونه قطعاً نتايج خوبي به دست مي آوريم.

وي افزود: من به آينده بسيار اميدوارم چراكه تجربه سال هاي گذشته را دارم كه با حداقل امكانات روحيه خود را حفظ مي كرديم. بسياري از دانشجويان در سال هاي جنگ، با از خودگذشتگي كشور را حفظ كردند. به همين جهت معتقد هستم دانشگاه ما سرمايه هاي خوب بسياري دارد كه تعدادي از آن ها دور اين ميز جمع شده اند.

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران بابيان اينكه در انتقادهاي خود راه حل ارائه دهيم و خودمان نيز به اين راه حل عمل كنيم، افزود: هريك از ما به عنوان عضو هيئت علمي و هيئت رئيسه دانشگاه كارهاي بسياري براي انجام داريم. در رويارويي با دانشجويان بايد از بيان نااميدي ها بپرهيزيم و از آينده دورنماي روشن و اميدواركننده ارائه دهيم.


١٢:٠١ - چهارشنبه ٤ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٩٥٣١١    /    تعداد نمایش : ٣٦خروج