اخبار > اخبار علمی/ دكتر كريمي: هيچ اقدامي در دانشگاه صورت نمي گيرد، مگر با مشاركت و همكاري تيمي افراد بسيار در مجموعه
 


  چاپ        ارسال به دوست

اخبار علمی/ دكتر كريمي: هيچ اقدامي در دانشگاه صورت نمي گيرد، مگر با مشاركت و همكاري تيمي افراد بسيار در مجموعه

 

در نشست هيئت رئيسه دانشگاه گزارش عملكرد و ميزان پيشرفت برنامه هاي چهارساله معاونت غذا دارو موردبررسي قرار گرفت.

گالري عكس
در اين نشست كه يكشنبه 3 شهريور 98 در سالن شوراي دانشگاه تشكيل شد، دكتر كريمي رييس دانشگاه در سخنان پيش از دستور، حضور حجت الاسلام قريشي را در جمع هيئت رئيسه خيرمقدم گفت و همكاري ايشان را در پيشبرد اهداف دانشگاه موثر دانست.
تبريك رييس دانشگاه به مناسبت روز پزشك، كارمند و داروساز
وي با تبريك روز پزشك، كارمند و داروساز گفت: دانشگاه سرمايه هاي صديق و مخلص بسياري دارد كه در سطوح مختلف فعاليت مي كنند.
وي افزود: براساس سنت پيشين، پيام تبريك رييس دانشگاه، روزهاي خاص، در سايت منتشر مي شود اما مفهومش اين نيست كه سايرين ديده نمي شوند. هميشه معتقدم كارمندان قشر عزيز و سرمايه هاي ارزشمند دانشگاه هستند.
رييس دانشگاه بابيان اينكه يادمان باشد هيچ اقدامي در دانشگاه صورت نمي گيرد مگر با مشاركت و همكاري تيمي افراد بسياري در مجموعه، افزود: نبايد فراموش كنيم اين انسان ها هستند كه سرمايه اصلي دانشگاه را در سطوح مختلف كارگر، كارمند، پزشك، پرستار و عده بسياري در گروه هاي مختلف كه در گوشه و كنار دانشگاه تلاش مي كنند، تشكيل مي دهند. همواره تلاش مي كنم احترام همه گروه ها را در دانشگاه رعايت كنم چراكه در طول اين سال ها با تمامي وجودم درك كردم به دليل حضور افراد بسياري است كه خيلي از كارها انجام مي شود و برنامه ها پيش مي رود.
وي افزود: با اين مقدمه روز كارمند را به همكاران عزيز در بيمارستان ها، دانشكده ها، مراكز بهداشتي و پايگاه هاي بهداشتي، مراكز جامع سلامت و خانه هاي بهداشت كه گاهي ازنظر بعد مسافتي فاصله زيادي با دانشگاه دارند تبريك مي گويم.
دكتر كريمي با تبريك روز داروساز گفت: اين روز را به همكاران داروساز كه از سرمايه هاي ارزشمند دانشگاه هستند تبريك مي گويم.
رييس دانشگاه بابيان اينكه از مسئولان اجرايي دانشگاه مي خواهم تلاش همه عزيزان را در نظر بگيرند افزود: همين كه سوار آسانسور مي شويم و با خيال راحت وارد محيط كارمان مي شويم به اين دليل است كه افراد بسياري كار مي كنند تا اين اتفاق بيفتد.
وي افزود: وقتي به سه يا چهار طبقه زير همكف ساختمان ستاد دانشگاه برويم، مي بينيم افراد بسياري مشغول فعاليت هستند درحالي كه كار كردن طولاني مدت در اين طبقات واقعاً سخت است.
دكتر كريمي به مسئولان واحدهاي مختلف دانشگاه توصيه كرد به همكاران شاغل در گوشه و كنار واحدهاي خود سرزنند  و گفت: من از كودكي زندگي با سطوح مختلف جامعه را ياد گرفته ام به همين دليل به مسئولان دانشگاه توصيه مي كنم حتماً به گوشه و كنار واحدهاي خود سرزنيد. قسمت هايي در مراكز وجود دارد كه گاهي ممكن  تا پايان عمر كاري خود  آنجا را نبينيد. لذا از اين فرصت استفاده مي كنم به همه همكاران خسته نباشيد مي گويم.
سپس حجت الاسلام قريشي مسئول نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه ، با تبريك روز پزشك، كارمند و داروساز، بر گسترش همكاري دفتر نهاد با دانشگاه تاكيد كرد و گفت: جامعه اسلامي به بوعلي سيناهاي زمان خود نياز دارد كه حكيم، طبيب و انسان هاي عارف و زاهد زمان خود باشند.

بررسي عملكرد معاونت غذا و دارو
در ادامه دكتر حاجي محمودي معاون غذا و داروي دانشگاه، به تشريح فعاليت هاي اين حوزه پرداخت و گفت: اين گزارش مربوط به سال هاي 96 و 97 و شش ماهه ابتداي امسال است.
وي با اشاره به ساختار اين معاونت افزود: معاونت غذا و دارو از سال 85، از سطح مديريت تبديل به معاونت شد و اكنون با چهار مديريت «نظارت بر مواد غذايي، آرايشي و بهداشتي»، «مديريت آزمايشگاه كنترل غذا، دارو و تجهيزات پزشكي»، «مديريت نظارت بر امور دارو و مواد مخدر» و «مديريت نظارت و پايش فراورده هاي سلامت» و همچنين دو اداره تخصصي و يك اداره امور عمومي فعاليت مي كند.
وي وظيفه اصلي اين معاونت را نظارت و بازرسي، نمونه برداري و صدور مجوزهاي لازم به واحدهاي تحت پوشش دانست و گفت: كارخانه ها و كارگاه هاي توليدي مواد غذايي، آرايشي و بهداشتي، انبارهاي نگهداري و سردخانه ها، شركت هاي پخش دارويي، مراكز ترك اعتياد، عطاري ها و فروشگاه هاي عرضه گياهان دارويي، باشگاه ها و مراكز فروش مكمل هاي ورزشي و تغذيه اي ازجمله واحدهايي هستند كه بايد بر آن ها نظارت كنيم.
دكتر حاجي محمودي بابيان اينكه مجوزها در قالب كميسيون ها و كميته هايي كه از سوي وزارت بهداشت و استانداري به معاونت غذا و دارو تفويض شده، صادر مي شود افزود: دانشگاه علوم پزشكي تهران تنها دانشگاه داراي كميته مبارزه با قاچاق دارو و مكمل در سراسر كشور است و امور مربوط به اين حوزه را پيگيري مي كند.
وي با اشاره به برنامه چهارساله معاونت (1396-1400) گفت: اين برنامه ها در قالب 5 راهبرد «تقويت و توسعه نظارت هاي تخصصي بر كالاهاي سلامت»، «توسعه و استانداردسازي خدمات آزمايشگاهي»، «توسعه و استانداردسازي خدمات دارو و ملزومات پزشكي»، «توسعه و ارتقا سامانه ها و فرآيندها» و «مديريت تهيه و تجويز كالاهاي سلامت در راستاي اهداف اقتصاد درمان» در حال اجراست.
معاون غذا و داروي دانشگاه در توضيح كالاهاي سلامت كه در راهبرد اول موردتوجه قرار دارد گفت: وزارت بهداشت تمامي كالاهايي كه با سلامت مردم در ارتباط هستند مانند مواد خوراكي، دارو و مكمل ها، تجهيزات پزشكي و شيرخشك را به عنوان كالاي سلامت معرفي مي كند. از بين كالاهاي سلامت، تنها محل عرضه دارو، مكمل و شيرخشك داروخانه است و اين اقلام نبايد در سطح فروشگاه هاي شهر عرضه شوند.
وي توسعه نظارت هاي موثر و انجام بازديدهاي نظارتي بر كالاهاي سلامت را از برنامه هاي اصلي اين معاونت برشمرد و گفت: اين نظارت با همكاري شبكه هاي بهداشت و درمان در اسلامشهر، ري و جنوب تهران صورت مي گيرد.
دكتر حاجي محمودي با اشاره به فعاليت حدود 455 داروخانه در منطقه جغرافيايي دانشگاه گفت: از اين تعداد 421 مورد مربوط به بخش خصوصي و مابقي داروخانه هاي بيمارستاني دولتي و خصوصي هستند. از اين 455 داروخانه، 59 داروخانه فعاليت شبانه روزي دارند. در اين مدت نيز  3 هزار 633 بازرسي از مجموعه داروخانه ها در معاونت صورت گرفته است.
وي افزود: از زماني كه تفويض نظارت ها را با شبكه ها درپيش گرفتيم؛ در 5 ماه نخست امسال 57 بازديد توسط همكاران شبكه بهداشت اسلامشهر و 67 بازديد توسط همكاران شهرري از داروخانه ها انجام شده است.
دكتر حاجي محمودي با اشاره به فعاليت 252 مركز درمان سوءمصرف مواد در منطقه جغرافيايي دانشگاه گفت: از اين تعداد 154 مركز ترك اعتياد در شهر تهران، 24 مركز در اسلامشهر و 74 مركز در منطقه شهري ري قرار دارند. همكاري شبكه ها در نظارت از اين مراكز مي تواند بسيار كمك كننده باشد. براين اساس حدود يك هزار و 600 بازديد از مراكز ترك اعتياد صورت گرفته است.
معاون غذا و داروي دانشگاه با اشاره به  نظارت بر عملكرد 162 واحد توليدي مواد غذايي، 19 واحد توليدي آرايشي و بهداشتي، 53 واحد توليدي تجهيزات پزشكي، 36 شناسه نظارت كارگاهي، 685 انبار نگهداري و 11 سردخانه گفت: عطاري ها و باشگاه هاي ورزشي از واحدهاي پرچالش معاونت غذا و دارو هستند كه باوجود كمبود نيروي انساني بايد نظارت دقيق تري بر آن ها داشته باشيم.
وي بررسي ايمني كالاهاي سلامت در سطح عرضه را از ديگر برنامه هاي معاونت غذا و دارو برشمرد و گفت: اين نظارت در سطح عرضه مواد غذايي و آرايشي بهداشتي انجام مي شود و  محصولات كشاورزي ازنظر باقيمانده سموم دفع آفات نباتي و فلزات سنگين نمونه برداري و  پايش مي شوند.
دكتر حاجي محمودي با اشاره به برنامه هاي اين معاونت در زمينه پيشگيري و مبارزه با قاچاق كالاهاي سلامت گفت: ملاك اصلي ما در حوزه قاچاق كالا برچسب اصالت است و كالاهايي كه اين برچسب را ندارند قاچاق محسوب مي شوند. عملكرد معاونت در اين حوزه منجر به دريافت تقديرنامه هاي مختلفي شده است.
وي آموزش را وظيفه اصلي معاونت غذا و دارو در زمينه مبارزه قاچاق كالاي سلامت دانست و گفت:  آموزش هاي عمومي با كمك شهرداري و مترو به مردم داده مي شود و 88 كليپ كوتاه آموزشي از طريق مانيتور مترو و بيلبوردهاي شهري پخش مي شوند. ولي هنوز امكان اين همكاري با صداوسيما فراهم نشده است. در زمينه آموزش تخصصي نيز دوره هاي تخصصي را براي كارشناسان اين حوزه طراحي كرديم.
دكتر حاجي محمودي درخصوص راهبرد توسعه استانداردسازي خدمات آزمايشگاهي گفت:  به اين منظور انجام  آزمايشگاهي كنترل IVD، توسعه روش هاي جديد بررسي محصولات تراريخته، انجام آزمايشگاهي كنترل فراورده هاي طبيعي، سنتي و مكمل هاي ورزشي و اخذ گواهينامه هاي لازم در دستور كار قرارگرفته است و با اين عملكرد موفق به دريافت تقديرنامه هاي متعددي شده ايم.
معاون غذا و داروي دانشگاه در زمينه راهبرد توسعه و استانداردسازي خدمات دارو و ملزومات پزشكي گفت: در اين حوزه نيز برنامه هاي متعددي ازجمله توسعه فضاي اتاق تميز بيمارستاني درحال انجام است كه اميدواريم با حمايت دانشگاه اين فضا در تمامي بيمارستان ها دانشگاه ايجاد شود.
وي بر ارتقا ايمني بيمار در راستاي استانداردسازي خدمات دارو و ملزومات پزشكي تاكيد كرد و گفت: ارتقا نحوه گزارش دهي عوارض جانبي و خطاهاي دارويي و پزشكي در دستور كار اين معاونت قرار دارد.
دكتر حاجي محمودي در بخش ديگري از سخنان خود به بيان ساير برنامه ها و چالش هاي اين معاونت پرداخت.
پس از ارائه گزارش معاونت غذا و دارو، هريك از اعضاي هيئت رئيسه به بيان ديدگاه ها و دغدغه هاي خود در حوزه سلامت و امنيت مواد غذايي و همچنين تامين دارو و تجهيزات موردنياز دانشگاه پرداختند.

تاكيد بر تامين كمبودهاي بيمارستاني
سپس رييس دانشگاه در جمع بندي مطالب مطرح شده از تلاش هاي دكتر حاجي محمودي در معاونت غذا و دارو و تيم مديريتي ايشان قدرداني كرد و گفت: هريك از معاونت هاي دانشگاه دچار چالش ها و مسائل خاص خود هستند كه بخش عمده آن درون دانشگاهي است. ولي مسائل معاونت غذا و دارو مربوط به بيرون از دانشگاه است كه گاهي داراي فرهنگ و اخلاق بسيار متفاوتي از دانشگاه هستند و اين كار را دشوار مي كند.
وي حوزه فعاليت معاونت غذا و دارو را پرچالش دانست و با اشاره به مسائلي كه اين معاونت، در نظارت هاي خود با آن مواجه است افزود: از هر روشي كه در نظارت هاي خود استفاده كنيد بازهم با حواشي بسياري مواجه مي شويد. اگر برخلاف آنچه در بررسي هاي خود به دست آورده ايد، عملكرد واحدي را تاييد كنيد، به طور مستقيم به جامعه بشري خيانت كرده ايد. اگر هم مقاومت كنيد و تاييد نكنيد، شمارا به  مسائل ديگري متهم مي كنند. بنابراين تا وقتي كارتان را درست انجام مي دهيد نگران هيچ مسئله اي نباشيد و اصول و استانداردها را با اطمينان رعايت كنيد.
دكتر كريمي بر وجود داروساز باليني در بيمارستان ها تاكيد كرد و گفت: حضور داروساز باليني از  اتفاقات خوب و ارزشمندي است كه به كاهش عوارض و تداخل دارويي كمك مي كند.
وي افزود: در  نشست با روساي بيمارستان ها حتماً به تبيين جايگاه داروساز باليني تاكيد كنيد. نقش داروساز باليني بخصوص در زماني كه تعداد اقلام دارويي بيمار زياد مي شود، بسيار موثر است. گاهي ممكن به دليل كمبود وقت همكاران پزشك، سرعت ويزيت و رفتن به اتاق عمل، مشكلي اتفاق بيفتد كه حضور داروساز باليني در اين زمينه مي تواند بسيار كمك كننده باشد.
وي با اشاره به شرايط دشوار بيمارستان ها گفت: گاهي باوجود صدها دارو و تجهيزات پزشكي در بيمارستان، ممكن نبود يك يا دو قلم دارو، تنش بسياري را ايجاد كند. لذا سياست دانشگاه اين است كه حداكثر حمايت را از فعاليت بيمارستان ها ازنظر پرداخت نيروي انساني و دارو و تجهيزات به عمل آورد و كمبودهاي جزئي هم كه پيش مي آيد را برطرف كند.
رييس دانشگاه، بابيان اينكه، اگر مشكلي كه در بيمارستان اتفاق مي افتد به سرعت در جامعه منتشر مي شود مرحله اي از پيشرفت است افزود: همه سازمان ها به نوعي وارد اتاق شيشه اي شده اند منتها اين اتفاق در پزشكي و در دانشگاه زودتر رخ داده است. اينكه مي بينيم سازمان هاي ديگر نيز وارد فضاي شيشه اي شده اند و عملكردشان با شفافيت ديده مي شود،  مرحله اي از پيشرفت است كه در كشور روي داده است.
وي افزود: اين كاملاً طبيعي است كه از 5 ميليون بيمار سرپايي كه به اورژانس و درمانگاه بيمارستان ها مراجعه مي كنند، براي چند نفر از آنان اتفاقي بيفتد. همان طور كه براي 5 يا 15 ميليون پرونده هر سازماني ممكن است هزاران اتفاق بيفتد. يك پزشك هم ممكن است دچار هزاران مشكل باشد همسرش فوت كرده و يا فرزندش تصادف كرده باشد. هرچند وظيفه ماست كه خطاهاي پزشكي را به حداقل برسانيم ولي در هيچ جاي دنيا اين خطاها به صفر نمي رسد.
دكتر كريمي بر شفافيت گزارش دهي خطاهاي پزشكي تاكيد كرد و گفت: تفاوت ما با كشورهاي پيشرفته اين است كه آن ها  در اتاق شيشه اي هستند و گزارش خطاهاي پزشكي را با دقت اعلام مي كنند. ما هم تصميم گرفته ايم گزارش مربوط به اين خطاها را اعلام كنيم اما اين نبايد باعث جريمه شدن افراد شود.
وي با اشاره به تجربه خود در اين زمينه گفت: در بيمارستان، پرستاراني كه خطاهاي پزشكي را گزارش مي دادند تشويق مي كرديم و اين باعث مي شد خطاهاي واقعي ثبت شوند. لذا تا وقتي كه كارتان درست انجام مي دهيد از اينكه به اتاق شيشه اي مي رويم نگران نباشيد.
دكتر كريمي با تاكيدبر طرح مسائل كمبودهاي دارويي در قرارگاه مشترك سه دانشگاه تاكيد كرد و گفت: در اين جلسه كمبودها را مطرح كنيد و تلاش كنيم با استفاده از هر روش منطقي دارو و تجهيزات موردنياز بيمارستان ها را تامين كنيم تا نگراني روساي بيمارستان ها برطرف شود.
رييس دانشگاه، در پاسخ به دغدغه هاي دكتر صادق نيت در زمينه تامين دارو و تجهيزات موردنياز گفت:  بيمارستان امام خميني كه 58 اتاق عمل دارد و روزانه 10 هزار نفر در آن رفت وآمد دارند نبايد براي تامين دارو و تجهيزات موردنياز خود بامشكل مواجه باشد.پيش از انقلاب در اين بيمارستان مردم به صورت رايگان درمان  مي شدند و اكنون كه به نام حضرت امام مزين شده نبايد كاري كنيم كه مردم از آن ناراضي خارج شوند. مردمي كه از شهرستان ها به خوش نامي اين بيمارستان در خدمت به محرومين  مراجعه مي كنند، دور از اصول انقلاب اسلامي، اخلاق و انسانيت است كه حتي يك نفر از آن ناراضي بيرون برود.
وي افزود: باوجوداينكه مطرح مي شود امسال سال سختي است خوشبختانه شش ماه از آن را پشت سرگذاشتيم و اگر با همين روند ادامه دهيم مي توانيم تاپايان سال از مشكلات عبور كنيم.
رييس دانشگاه در بخش ديگري از سخنان خود بر وجود سامانه اتصال داروخانه هاي 13 آبان و داروخانه هاي بيمارستاني تاكيد كرد و گفت: باوجود پشتوانه داروخانه 13 آبان، نبايد داروخانه هاي بيمارستاني به بيرون از دانشگاه واگذار شود.  مجموعه داروخانه هاي دانشگاه با سيستم بزرگي كه دارند امكان تعامل بيشتري را با شركت هاي پخش دارويي فراهم مي كنند كه بايد بتوانيم از اين فرصت براي رفع كمبودهاي دارويي اقدام كنيم.
رييس دانشگاه با اشاره به همكاري خوب داروخانه هاي 13 آبان و معاونت غذا و دارو گفت: وجود دكتر روئيني كه بسيار بي حاشيه، آرام و پركار هستند؛ همچنين همكاري و هماهنگي صميمانه اي كه با دكتر حاجي محمودي دارند به كاهش شرايط سخت بيمارستان ها كمك مي كند.
رييس دانشگاه با اشاره به ويژگي هاي مديريتي دكتر حاجي محمودي گفت: ايشان از نيروهاي پرتوان و ارزشمند دانشگاه هستند و با رفتار و منش مديريتي خود ثابت كردند كه خانم ها توانايي مديريتي بالايي دارند. در حيطه مسئوليت خود بسيار حساس و دقيق هستند و خطاهاي كمتري دارند.
وي در پايان سخنان خود بار ديگر از تلاش هاي معاونت غذا و دارو قدرداني كرد و افزود: دكتر حاجي محمودي باوجوداينكه مديريت ارشد معاونت غذا و دارو را برعهده دارند به نكات ريز اين حوزه هم توجه دارند. قبلاً كه مسئول مركز قلب بودم اين ويژگي را در بازديدهايي كه از مركز داشتند مي ديديم. در مدتي هم كه رييس دانشگاه هستم، شاهد توانايي، تلاش و سلامت كاري ايشان هستم. مجموعه معاونت غذا و دارو هم از نيروهاي خوبي تشكيل شده است و از تلاش همه شما تشكر مي كنم.
خبرنگار: سميرا كرمي
عكس: مهدي كيهان


١٥:٥٠ - چهارشنبه ٣ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٩١٤٧٥    /    تعداد نمایش : ٣٢خروج