کد خبر: ٦٨٦٩٣/ ٠٨:٢٥ - چهارشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1482
چاپ
ارسال به دوست
گفت‌وگو با مجریان اصلی فرآیندهای برگزیده دهمین جشنواره شهید مطهری
(+فیلم) حسینی روندی: نبود تعریف قابل‌قبول جهانی از موضوعات مختلف انفورماتیک پزشکی، ایده طراحی دانشنامه تحت وب این رشته را خلق کرد
محمد حسینی روندی دانشجوی PhD انفورماتیک پزشکی، ارائه تعریف جامع و دقیق و موردتوافق همگانی از موضوعات انفورماتیک پزشکی، بهره‌گیری از خرد جمعی و کمک به تدوین کرویکولوم های آموزشی را از ویژگی‌های فرآیند دانشنامه تحت وب این رشته بیان کرد.

دریافت فیلم
در دهمین جشنواره شهید مطهری که 13 اردیبهشت 96 در تالار ابن‌سینا برگزار شد،  فرآیند «طراحی، پیاده سازی و ارزشیابی دانشنامه تحت وب انفورماتیک پزشکی» به‌عنوان فرآیند برتر معرفی شد.
حسینی روندی با اشاره به‌ضرورت اجرای این فرآیند گفت: انفورماتیک پزشکی به‌عنوان یک دانش بین‌رشته‌ای و نوپا از سال 1972 در جهان و در سال 1388 در ایران شکل‌گرفته است که به دلیل ماهیت بین‌رشته‌ای بودن آن و وجود عناوین و موضوعات مختلف این رشته در دنیا، توافقی روی موضوعات مطروحه در این حوزه وجود ندارد.
وی افزود: انفورماتیک پزشکی حوزه بسیار گسترده‌ای است و به شاخه‌های مختلفی مانند انفورماتیک سلامت عمومی، پرستاری، دندانپزشکی، انفورماتیک سلامت مصرف‌کننده و... تقسیم  می‌شود. از طرفی ماهیت بین‌رشته‌ای و وجود تعارف متعدد از موضوعات مختلف از جمله انفورماتیک پزشکی باعث شده تعریف قابل‌قبول جهانی از بسیاری از موضوعات مطروحه در این زمینه وجود نداشته باشد و این باعث سردرگمی دانشجویان و پژوهشگران این رشته شده به‌خصوص در کشور ما که این دوره از مقطع کارشناسی ارشد آغاز می‌شود.
این مجری برگزیده با اشاره به چگونگی طراحی این فرآیند گفت: به این منظور اقدام به ایجاد یک ساختار موضوعی در این حوزه و طراحی یک قالب منعطف کردیم که بتوان در چارچوب آن با بهره‌گیری از خرد جمعی متخصصان این حوزه تولید محتوا نماییم.
حسینی تصریح کرد:  موضوعات مختلف انفورماتیک پزشکی را پس از مطالعه و بررسی‌های بسیار به حوزه‌های مختلف تقسیم‌بندی کردیم و  برای تعیین موضوعات مطروحه در هریک از  شاخه‌ها، از سرعنوان های موضوعی یا MeSH  استفاده و کلید واژه‌های اصلی را از MeSH استخراج کردیم.
وی افزود: سپس ساختاری را برای موضوعات و حوزه‌های استخراج‌شده ایجاد و مطالبی در خصوص آن فراهم کردیم تا متخصصان پیرامون آن به بحث و تبادل‌نظر بپردازند و تولید محتوا در این زمینه صورت گیرد.
این دانشجوی برگزیده، ارائه تعریف جامع و دقیق از موضوعات این رشته، بهره‌گیری از خرد جمعی متخصصین حوزه و کمک به تدوین کرویکولوم های آموزشی را از ویژگی‌های این فرآیند عنوان کرد و گفت: ارزیابی از این فرآیند از چند جنبه مختلف صورت گرفت. ازجمله ویژگی‌های آن می‌توان به نمایشی صفحه، واژگان و اطلاعات مطروحه در دانشنامه، یادگیری، قابلیت‌های سیستم و واکنش کلی نسبت به سیستم اشاره کرد.
وی با اشاره به ارزیابی خود از جشنواره شهید مطهری گفت: شرکت در  جشنواره  برای من مهیج بود. این جشنواره  باعث می‌شود کارهای آموزشی بهتر دیده شود و فرصتی است که با فعالان این عرصه آشنا شده و پیشنهاد‌های و دیدگاه آنان را دریافت کنیم که بعضاً بسیار تخصصی و ارزشمند هستند.  جایزه آن‌هم که کمک‌هزینه شرکت در همایش خارجی است فرصت خوبی برای مطالعه و پژوهش بیشتر در حوزه آموزش پزشکی است.حسینی در پایان سخنان خود با ذکر نام از همکارانی که در این پروژه به وی یاری رساندند قدردانی کرد.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: مهدی کیهان

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • گفت‌وگو با مجریان اصلی فرآیندهای برگزیده دهمین جشنواره شهید مطهری
  • دهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد