کد خبر: ٩٣١١٥/ ١٠:٣٦ - پنج شنبه ١٨ مهر ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 1275
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان شریعتی, گروه خبری RSS
متخصصان زنان در بیمارستان شریعتی پرچم‌دار لیزر درمانی عروق جنین
دکتر وجیهه مرصوصی و تیم جراحی زنان بیمارستان شریعتی با استفاده از درمان‌های لیزری تاکنون جان چند جنین را از مرگ نجات دادند.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شریعتی، دکتر وجیهه مرصوصی عضو هیئت‌علمی گروه زنان بیمارستان شریعتی، زندگی جنین‌های دوقلوی یک مادر باردار 23 هفته را با استفاده از لیزر نجات داد. این جراحی با کمک لیزر و فیتوسکوپ در اتاق عمل زنان بیمارستان شریعتی انجام شد.
 درباره چگونگی این جراحی‌ها در ادامه مصاحبه‌ای با دکتر مرصوصی می‌خوانید:
خانم دکتر مرصوصی درباره جراحی که انجام دادید توضیح بفرمایید:
این‌یک مورد تواین تواین ترنسفیوژن در بارداری دوقلویی بود عروق جفت‌های دو جنین به هم راه داشت و مشکل خون‌رسانی ایجادشده بود به‌طوری‌که باعث شده بود یک قل کم‌خون و قل دیگر برعکس پرخون شود. ما با استفاده از فیتوسکوپ، آناستوموز ها را پیدا کردیم و با استفاده از لیزر ارتباط عروق را قطع کردیم و اضافه مایع آمنیوتیک را کشیدیم. امیدواریم ادامه حاملگی خوب پیش برود.
چند مورد از این جراحی‌ها در بیمارستان شریعتی انجام دادید؟
این جراحی‌ها را به‌طور مستقل از مهر پارسال شروع کردیم و این بیست و دومین مورد است. میزان بقای جنین‌های تک قل 80 درصد و برای دوقلوها 50 درصد است.
 در چه مواردی از این نوع جراحی‌ها استفاده می‌کنید؟
در مواردی که عروق جفت‌های دو جنین به هم راه دارد و به هم چسبیده‌اند اگر به درمان‌هایی مثل آمینیو ریداکت جواب ندهند از این نوع درمان در هفته 18 تا 28 بارداری استفاده می‌شود و از آسیب‌هایی ناشی از نارسایی خون به جنین و مرگ جنین پیشگیری می‌کند.
استفاده از لیزر عارضه‌ای برای مادر و جنین‌ها ندارد؟
عارضه‌ای برای مادر ندارد ولی چون بخشی از جفت را حذف کردیم باید مراقب جنین‌ها درروند بارداری باشیم گاهی این جنین‌ها با وزن کم متولد می‌شوند.
آیا مراکز دیگری در کشور این جراحی را می‌توانند انجام دهند؟
خیر فعلاً به‌صورت مستقل تنها در بیمارستان شریعتی انجام می‌شود. ان شاءلله دو بیمارستان دیگر هم که دستگاه را تهیه‌کرده‌اند به‌زودی این کار را انجام دهند.
خبر: فرانک معصومی فرد
عکس: محمدرضا رضا سلطان
انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#