کد خبر: ٧٢٦٩٦/ ١٧:١٤ - دوشنبه ١٣ آذر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1021
چاپ
ارسال به دوست
پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم, گروه خبری RSS
نشست تخصصی بیماری های غیرواگیر موسوم به کنز برگزار شد
در سومین روز از مراسم دومین دوره جایزه مصطفی(ص) نشست‌ های کنز، در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، و شهید بهشتی برگزار شد.

در سومین روز از مراسم دومین دوره جایزه مصطفی(ص) نشست‌ های کنز، در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، و شهید بهشتی برگزار شد.
همزمان با افتتاحیه رقابت کنز که صبح دوشنبه 13 آذرماه با حضور اساتید، دانشجویان و برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) 2017 در دانشگاه صنعتی­ شریف برگزار  شد پنل علمی تخصصی با موضوع بیماری‌های غیر واگیر به میزبانی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.
در این مراسم که با حضور دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزش وزارت بهداشت و رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، دکتر فرشاد فرزادفر رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه، دکتر بهرام سیامک پروفسور رشته ایمونوبیولوژی دانشگاه استراس بورگ فرانسه، دکتر آینی آیدریس پروفسور رشته دانشگاه پوترای مالزی، و دکتر افشین استوار مدیر کل دفتر  بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت و با حضور پرشور اساتید، محققان و  دانشجویان  حوزه سلامت برگزار شد، دکتر لاریجانی در ابتدا گزارشی را از وضعیت بیماری‌های غیر واگیر در کشور ارائه داد.
نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری بیماری‌های غیر واگیر عادات تغذیه‌ای نامناسب، فعالیت بدنی ناکافی و استعمال دخانیات را از مهم‌ترین فاکتورهای خطر  ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر در کشور خواند و گفت:  ازآنجایی‌که بخش اعظم بار بیماری‌ها در کشور ما نیز به بیماری‌های غیر واگیر مربوط می‌شود، باید در نظر داشت که پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر می‌تواند یکی از مؤثرترین راهکارها برای کاهش بار بیماری‌هایی باشد که به‌نظام سلامت کشور تحمیل می‌شوند.
دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه خوشبختانه در سال‌های اخیر ایران به‌عنوان  یکی از 5 کشور برتر درزمینهٔ پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر شناخته‌شده است افزود:  خوشبختانه با مشارکت دستگاه‌های مختلف معضل بیماری‌های غیر واگیر موردتوجه قرارگرفته و یک کمیته سیاست‌گذاری در سطوح عالی کشور شکل‌گرفته است که وظیفه سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر فعالیت‌های حوزه بیماری‌های غیر واگیر را بر عهده دارد که این کار از طریق یک مکانیسم چندبخشی با مشارکت دولت ، وزارتخانه‌ها، مجلس، سازمآن‌های دولتی، بخش خصوصی و همچنین جامعه مدنی و شهروندان صورت می‌پذیرد.
وی افزود: بر همین اساس تدوین سند ملی بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط با آن دستاورد بزرگی است که در نتیجه یک همکاری موفق بین بخشی به ثمر نشسته است.
دکتر لاریجانی در ادامه برافزایش شیوع چاقی در ایران به بیش از 22درصد و در منطقه به بیش از 50 درصد به علت تغییر سبک زندگی و عدم فعالیت فیزیکی منظم تاکید کرد.
در ادامه، ایشان  اظهار داشت: با مداخلاتی که از سوی وزارت بهداشت در حوزه بیماری‌های غیر واگیر صورت گرفته است شاهد  کاهش روند شیوع بیماری‌های غیر واگیر در کشور هستیم اما بخشی از این کاهش در نتیجه آموزش عمومی به مردم مسیر خواهد شد.
معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شیوع بیشتر مصرف قلیان در کشور اشاره کرد و ادامه داد:عده‌ای برای تفریح قلیان می‌کشند؛همه باید آگاهی داشته باشند که مضرات قلیان به‌مراتب بیشتر از سیگار است و یک بار مصرف قلیان به‌اندازه استعمال چند سیگار است.هرچند مصرف سیگار در کشور نسبت به گذشته محدودتر شده و حتی روند آن به سمت کاهش است اما مصرف قلیان همچنان در کشور شیوع دارد.
رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه افزایش مالیات سیگار به‌طور یقین به‌سلامت جامعه کمک می‌کند، افزود: در وزارت بهداشت با تمام توان به دنبال افزایش آگاهی مردم در مورد مضرات سیگار و قلیان است تا شاهد کاهش مصرف این مواد دخانی در جامعه باشیم.
در بخش دیگری از این نشست تخصصی، دکتر فرشاد فرزاد فر رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه  اظهار کرد: در حال حاضر در کشور شاهد افزایش بروز بیماری‌های غیر واگیر  به همراه سیر کاهشی مرگ‌ومیر ناشی از آن هستیم که هزینه‌های سرسام آور ناشی از این بیماری‌ها  نظام بهداشتی و درمانی را با چالش هاي عدیده‌ای روبه‌رو می‌نماید.
دکتر فرزادفر با اشاره به اینکه چهار بیماري دیابت، پرفشاری خون، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات مهمترین علل مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر هستند اظهار داشت: برنامه ایراپن که برداشتی ایرانیزه شده از  بسته مداخلات اساسی بیماری‌های غیر واگیر سازمان جهانی بهداشت است در راستاي مجموعه مداخلات اساسی پیشنهادي سازمان جهانی بهداشت، طراحی گردیده است که  امید می‌رود اقداماتی اساسی در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها در نظام سلامت صورت پذیرد و در نتیجه آن، بار بیماری‌ها  و عوارض و ناتوانی  ناشی از آن‌ها در طول زمان کاهش یابد.
توضیح اینکه نشست موسوم به کنز  که در حاشیه دومین مراسم دوسالانه جایزه مصطفی (ص) برگزار شد باهدف بحث و بررسی پیرامون  یافتن بهترین راه حل‌های علمی به منظور حل مشکلات کشورهای اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های جامعه متخصصین، انباشتی از آثار برای بهره‌برداری آتی،‌ ارتقاء سطح انگیزش و خلاقیت نخبگان جوان،‌ بسترسازی جهت شناسایی و تبادل ایده‌های علمی و فناورانه، ‌استمرار تعامل محققان از طریق فضای مجازی و ظرفیت‌سازی فرصت‌های مطالعاتی با میزبانی سه دانشگاه  علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، و شهید بهشتی  برگزار شد.

 خبر: حاجی پور
عکس: کمازانی

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد