کد خبر: ٧٧٦٣٢/ ١٤:٣١ - پنج شنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 1800
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی
عيد سعيد فطر، عيد استجابت دعا، عيد آسودگي از آتش غفلت مبارك باد
رسول اكرم(ص) فرمود: و چون شب عيد فطر كه شب جوائز ناميده مي شود، فرا رسد، خداوند پاداش عمل‏ كنندگان را بدون حساب و شمارش ببخشد.

نسيم عيد از راه مي رسد؛ بايد گوش دل باز نمود تا نداي سلام و صلوات پرودگار و فرشتگان را شنيد. پروردگارا! در ناب‏ترين ثانيه‏ هاي راز و نياز ميهمان سفره‏ رنگينت بوديم و در تپش تند زمان، چه زود بدرقه كرديم روزهاي روزه‏ داريمان را و اكنون با روحي سرشار از معنويت و دل‏هايي لبريز از مهرت، دست‏هاي در هم گره شده ‏اي كه بوي وحدت مي‏ دهند و شعارشان همدلي است، با قدم‏ هاي استواري كه مقصدشان يكپارچگي است، به استقبال روز موعود مي‏ شتابيم؛ در شكوه و عظمت نماز عيد، غرق شده و با رمضان وداع مي‏ كنيم. فرشتگان آسمان، رشك مي‏ برند به اين همه يكرنگي و اتحاد ما. آري! عيد فطر مي آيد، عيدي كه زيبايي عبادت و بندگي را به نمايش مي گذارد و تجلي گاه روز پاداش براي روزه داران و نماد روز حسرت براي محرومان از فرمان الهي است. روزه داران در اين روز بر سر دو راهي هستند كه از آمدن عيد دل شاد باشند يا از رفتن رمضان محزون؟ اما، عيد فطر، عيد پايان يافتن رمضان نيست، عيد برآمدن انساني نو از خاكسترهاي خويشتن خويش است.
در فرهنگ اسلامي، نخستين روز ماه شوّال، به عنوان عيد فطر و جشن بازگشت به فطرت تعيين شده است. واژه'عيد' از ريشه عود گرفته شده و به معناي بازگشت است، و واژه ' فطر' از فطرت گرفته شده و به معناي سرشت است. بنابراين عيد فطر، يعني بازگشت به فطرت و سرشت و از آنجا كه روزه داران در طول ماه رمضان براي رضايت حضرت دوست، سر به آستان يكتايي اش نهاده اند و به تصفيه روح و جان خويش همت گماشته اند، در روز عيد، نوعي شادي و لذت دروني در خود احساس مي كنندكه اين نشان از پيروزي بر طاغوت نفس در وجود آنها است. 
و اينطور است كه در دعاي قنوت نماز عيد فطر مي خوانيم:
بارالها! به حق اين روز، كه آن را براي مسلمانان عيد و براي محمد(ص) ذخيره و شرافت و كرامت و فضيلت قرار دادي، از تو مي خواهيم كه بر محمد و آل محمد درود فرستي و ما را در هر خيري وارد كني كه محمد و آل محمد را در آن وارد كردي و از هر بدي كه محمد و آل محمد را خارج ساختي، ما را نيز از آن خارج سازي، درود و صلوات تو بر او و آنها. خداوندا! از تو مي طلبيم، هر آنچه را كه بندگان شايسته ات از تو خواستند و به تو پناه مي بريم از هر آنچه كه بندگان خالصت به تو پناه بردند.
در روايتي طولاني در فضيلت ماه رمضان و عيد فطر، از پيامبر اعظم(ص) نقل شده است:
عَن رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم:
'فَإِذَا كَانَتْ لَيلَةُ الْفِطْرِ وَ هِي تُسَمَّى لَيلَةَ الْجَوَائِزِ أَعْطَى اللَّهُ الْعَامِلينَ أَجْرَهُمْ بِغَيرِ حِسَابٍ'؛ و چون شب عيد فطر كه شب جوائز نام دارد فرا رسد، خداوند پاداش عمل‏ كنندگان را بدون حساب و شمارش ببخشد.
'فَإِذَا كَانَتْ غَدَاةُ يوْمِ الْفِطْرِ بَعَثَ اللَّهُ الْمَلَائِكَةَ فِي كُلِّ الْبِلَادِ فَيهْبِطُونَ إِلَى الْأَرْضِ وَ يقِفُونَ عَلَى أَفْوَاهِ السِّكَكِ فَيقُولُونَ يا أُمَّةَ مُحَمَّدٍ اخْرُجُوا إِلَى رَبٍّ كَرِيمٍ يعْطِي الْجَزِيلَ وَ يغْفِرُ الْعَظِيمَ'؛ 
و چون صبح روز عيد فرا رسد خداوند فرشتگان را به همه‏ ي شهرها بفرستد. پس در زمين فرود آيند و سر كوچه‏ ها و گذرها بايستند و [با صدايى كه آن را همه‏ ي آفريده ‏هاى خدا جز جن و آدميان مي‏ شنوند] گويند: اى امّت محمّد! به سوى پروردگار كريم [براى نماز عيد] بيرون شويد كه او پاداش فراوان دهد و گناهان بزرگ را بيامرزد.
'فَإِذَا بَرَزُوا إِلَى مُصَلَّاهُمْ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لِلْمَلَائِكَةِ: مَلَائِكَتِي! مَا جَزَاءُ الْأَجِيرِ إِذَا عَمِلَ عَمَلَهُ؟ قَالَ: فَتَقُولُ الْمَلَائِكَةُ: إِلَهَنَا وَ سَيدَنَا! جَزَاۆُهُ أَنْ تُوَفِّي أَجْرَهُ.'؛
و چون سوى محلّ برگزارى نماز عيد روند خداوند عزّ و جلّ به فرشتگان مي فرمايد: اى فرشتگان من! مزد كارگر چون كار خود را انجام دهد چيست؟ عرضه داشتند؛ معبودا و سيدا! اين كه مزدش را كامل پرداخت كني.
'قَالَ: فَيقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ: فَإِنِّي أُشْهِدُكُمْ مَلَائِكَتِي أَنِّي قَدْ جَعَلْتُ ثَوَابَهُمْ عَنْ صِيامِهِمْ شَهْرَ رَمَضَانَ وَ قِيامِهِمْ فِيهِ رِضَاي وَ مَغْفِرَتِي'؛
خداوند عزّ و جلّ مي فرمايد: شما را گواه مي گيرم كه من پاداش روزه‏ ي رمضان و نمازشان را خشنودى و آمرزش خود از ايشان قرار دادم.
'وَ يقُولُ: يا عِبَادِي سَلُونِي فَوَ عِزَّتِي وَ جَلَالِي لَا تَسْأَلُونِّي الْيوْمَ فِي جَمْعِكُمْ لِآخِرَتِكُمْ وَ دُنْياكُمْ إِلَّا أَعْطَيتُكُمْ '؛
و خداوند [خطاب به بندگان خويش] مي ‏فرمايد: اى بندگان من! [هر چه مي ‏خواهيد] از من بخواهيد كه به عزت و جلال خود سوگند كه امروز در اين اجتماع خويش، هر چه براى دنيا و آخرت خود بخواهيد عطا مي كنم.
'وَ عِزَّتِي لَأَسْتُرَنَّ عَلَيكُمْ عَوْرَاتِكُمْ مَا رَاقَبْتُمُونِي وَ عِزَّتِي لَآجَرْتُكُمْ وَ لَا أَفْضَحُكُمْ بَينَ يدَي أَصْحَابِ الْخُلُودِ' ؛
 و به عزت و جلال خودم سوگند تا وقتي كه مرا مراقب خود بدانيد[ و از من بترسيد] شما را در پناه مي گيرم و نزد كسانى كه در دوزخ جاودانند رسوايتان نسازم.
'انْصَرِفُوا مَغْفُوراً لَكُمْ قَدْ أَرْضَيتُمُونِي وَ رَضِيتُ عَنْكُمْ'؛
باز گرديد كه آمرزيده شديد همانا مرا خشنود كرديد و من از شما خشنود شدم.
'قَالَ: فَتَفْرَحُ الْمَلَائِكَةُ وَ تَسْتَبْشِرُ وَ يهَنِّئُ بَعْضُهَا بَعْضاً بِمَا يعْطِي اللَّهُ هَذِهِ الْأُمَّةَ إِذَا أَفْطَرُوا'؛
در ادامه مي‏ فرمايد: پس فرشتگان به خاطر آنچه كه خداوند در روز عيد فطر به اين امت ارزانى فرموده است، شاد مي شوند و به يكديگر بشارت داده و تبريك گويند. (امالي مفيد مجلس 27  ص232

گردآوري و تنظيم: محبوبه بهلولي

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد