کد خبر: ٧٩٨٨٩/ ١٥:٠٦ - سه شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 2739
چاپ
ارسال به دوست
معاونت دانشجویی, مديريت تربيت بدني, گروه خبری RSS
گفت و گو با الهام فارسی، عضو انجمن کوهنوردی دانشگاه علوم پزشکی تهران
الهام فارسی به افرادی که می خواهند در رشته کوهنوردی فعالیت کنند گفت: با علم و آگاهی این ورزش را شروع کنید و بدانید که تداوم این ورزش آثار مثبتی در روند زندگی شخصیتان بجا می گذارد.

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی، انجمن کوهنوردی دانشگاه به عنوان اولین انجمن همگانی دانشگاه فعالیت خود را از 5 ماه قبل با برنامه ریزی های مدون و صعودهای منظم آغاز کرده است. در این راستا گفت و گویی صمیمانه با الهام فارسی عضو انجمن و نماینده کارکنان در این انجمن انجام دادیم که در زیر می خوانید:

لطفا خودتان را معرفی کنید؟
الهام فارسی متولد یکم فروردین سال 1360 صادره از تهران، فوق لیسانس ایمنی بهداشت و محیط زیست (
HSE) و کارشناس و بازرس بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم.

کوهنوردی را چگونه آغاز کردید و چه چیز باعث علاقمندی شما به این ورزش شده است؟
از سال 1377 مقارن با سال اول دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با عضویت در تیم دانشگاه و تحت نظر مربیانی همچون اخوان و خیامی این ورزش را شروع کردم. از همان ابتدا متوجه شدم که کوهنوردی و واقع شدن در طبیعت و ارتقاء جنبه های روحی شخصیتم جاذبه ای است که سال ها درونم بوده و به همین خاطر به این ورزش علاقمند شدم. از طرفی غرور، افتخار، صبر و بردباری، شکوه و عظمتی که عوامل موجود در طبیعت خصوصا کوه به انسان می دهد قابل وصف نیست و انسان را برای زندگی در شرایط سخت می سازد.

نخستین صعودتان به کجا بود؟
نخستین برنامه کوهنوردی من برنامه گلگشت دشت هویج دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و نخستین قله ای که صعود کردم قله سفیدخانی اراک که آن هم با تیم دانشگاه ایران بود.

بلندترین قله ای که صعود کردید و سخت ترین صعودی که داشتید چه بوده است؟
بلند ترین قله ای که صعود کردم قله دماوند کشور عزیزمان ایران و سخت ترین صعودم، قله آرارت (واقع در مرز ترکیه و ارمنستان) و نیز بیس کمپ اورست به لحاظ زمان و مسافت طولانی که در آن پیمایشی به مدت 20 روز داشتیم.

اگر در همین لحظه بپرسند قله ای برای صعود نام ببرید، کجا را انتخاب می کنید؟
قله چین کلاغ، به خاطر دسترسی آسان و راحتی صعود آن و قله سبلان بخاطر دریاچه زیبایی که پس از رسیدن به قله در کنارش انرژی به آدم القاء می کند و هیچگونه خستگی احساس نمی کنید. طبیعت زیبای اردبیل و دامنه های سبز کوهپایه های اردبیل و حمام و آب گرم شابیل که پس از صعود هر کوهنوردی می تواند قبل از بازگشت خستگی جسم و روحش را از تنش بیرون بیاورد.

در کوهنوردی چه هدفی را دنبال می کنید؟
قبل ها هدفم رسیدن به قله بود ولی الان هدفم تغییر کرده و می خواهم ورزش کنم و صرفاً از مسیر لذت ببرم.

کوهنوردی چه خطراتی دارد؟ آیا تاکنون در کوه با خطری مواجه شده اید؟
خطرات کوه شامل همه عوامل طبیعی و حادثه های غیر مترقبه که ممکن است افراد را دچار حادثه کند، مثل سرما، گرما، باد و بوران، صاعقه، برف، بهمن و ... و نیز خطراتی چون سختی مسیر، گم کردن مسیر، ارتفاع زدگی، از دست دادن هوشیاری، پرت شدن از ارتفاع و ... می شود.
در کنار همه این عوامل باید به مسایل فردی که عدم رعایت هر کدام می تواند منجر به بروز خطر برای شخص در این ورزش شود نیز اشاره کرد. عواملی از قبیل آشنائی فرد به مسائل تغذیه در این ورزش، متناسب بودن لوازم کوهنوردی در هر صعود بنابر شرایط اقلیمی و محیطی کوهستان، آمادگی جسمانی، آگاهی به مسایل فنی کوهنوردی، شرایط روحی و روانی و رعایت مسایل ایمنی و تیمی در حین صعود.
بله، برای من هم که مداوم کوهنوردی می کنم خطر وجود دارد، امکان دارد در یک صعودی که بارها آن را با موفقیت انجام داده ام، تغییرات آب و هوائی از قبیل سرما، برف و بوران شدید، صاعقه، گرمازدگی و گم کردن مسیر پیش بیاید. البته با کسب آگاهی لازم قبل از صعود و به همراه داشتن لوازم و تجهیزات مناسب می توان با این خطرات احتمالی مقابله کرد.

شیرین ترین و تلخ ترین خاطره کوهنوردیتان را بیان کنید؟
شیرین ترین خاطره ام صعود به قله آرارت ترکیه است. در شرایط برف و یخ و با برفکوبی مسیر به مدت 12 ساعت در کنار همنوردان بسیار خوب از استان هایی مثل تهران، آذربایجان، همدان، کرمان، اصفهان و سیستان و بلوچستان قله را فتح کردیم که بسیار نیز برنامه سختی بود، آنقدر که تصمیم گرفته بودم دیگر هیچ وقت کوهنوردی نکنم، ولی وقتی به ایران برگشتم، آن سختی ها را فراموش کردم و تقریباً هر هفته در کوه و صعودهای بام استان ها هستم و از این طریق با طبیعت و فرهنگ مکان ها و مردمان کشور عزیزمان از نزدیک آشنا می شوم.
خاطره تلخ من در قله توچال بود، زمانی که سرپرستی افرادی را عهده دار بودم که تجربه و تجهیزات کوهنوردی نداشتند و نگران این بودم که آسیبی به ایشان وارد نشود.

نظر خانواده تان در مورد کوهنوردی شما چه بوده است؟
خانواده ام بخصوص مادرم به دلیل مخاطراتی که در کوهنوردی وجود دارد با کوهنوردی بنده مخالف هستند، و با اینکه مخالف هستند و هر بار که من قصد رفتن به قله ای را می کنم، بسیار نگران می شوند، ولی به خاطر عشق و علاقه ام به کوه، با صعودم موافقت می کنند. جا دارد در اینجا از پدر و مادر عزیزم بسیار تشکر و قدردانی کنم.

آیا در صعودهایتان به فکر ثبت رکورد هستید؟
خیر، کوهنوردی ورزش ثبت رکورد و فخر فروشی ارتفاع و قله ای که صعود کرده ای نیست. من در کوهنوردی بخاطر طبیعت، آرامش کوهستان و تجربه مکان ها و شرایط جدید، بیشتر در پی قله ها و مکان هایی هستم که نرفته ام و از لحاظ ارتفاع فرقی نمی کند چقدر باشد.

از اهداف کوهنوردی تان در آینده بگوئید.
یکی از اهدافم حمایت از افرادی است که واقعاً دوست دارند این ورزش را انجام دهند. دوست دارم با پس اندازی که انجام می دهم و یا با جذب اسپانسر صعودهای بین المللی از قبیل لنین، البروس، کلیمانجارو و آلپ را انجام دهم.

انتظارات شما به عنوان یک کوهنورد از متولیان ورزش دانشگاه خاصه انجمن کوهنوردی چیست؟
کوهنوردی ورزش گرانی است و تهیه لوازم اساسی این ورزش از قبیل کفش، پوشاک و کوله مناسب هزینه قابل توجهی را نیازمند می باشد. لذا انتظار بنده از متولیان ورزش دانشگاه خاصه انجمن کوهنوردی این است که با حمایت و پشتیبانی مالی از علاقمندان واقعی این ورزش تسهیلاتی فراهم بیاورند که این افراد بتوانند مسیر و هدفشان را ادامه دهند.
اضافه کنم که کوهنوردی ورزشی است که هر روز در حال پیشرفت و ارتقاء سطح کیفی و کمی می باشد و به همین خاطر برگزاری کلاس های آموزشی تحت نظر فدراسیون کوهنوردی و برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی بسیار اهمیت دارد.

چه توصیه ای به افرادی که تازه می خواهند این رشته را شروع کنند دارید؟
الان چند سالی است که گرایش جوانان و خانواده ها به طبیعت و کوهنوردی بیش از گذشته شده، بطوریکه سیل این گرایش در فروشگاه ها و به دنبال آن صعودها، باعث بروز تبعات گوناگونی در زمینه بالا رفتن خطرات ناشی از تامین تجهیزات نامرغوب و آسیب های ورزشی در حین صعود شده است. با در نظر داشتن این نکته توصیه بنده به افرادی که می خواهند در این رشته ورزشی فعالیت کنند این است که با علم و آگاهی این ورزش را شروع کنند و بدانند که تداوم این ورزش آثار مثبتی در روند زندگی شخصی شان بجا می گذارد. بدانند که پله های ترقی در کوهنوردی بصورت تدریجی و با رعایت اصول علمی و تمرینات مناسب بدست می آید.

قله هایی که تاکنون به آنها صعود کرده اید را نام ببرید؟
از قله های داخلی خیلی ها یادم نیست ولی تعدادی از چکاد استان های ایران مثل قله های دماوند، بلقیس، سبلان، زلیخاه، کمال، سماموس، بل و ... سایر قله های شاخص مانند علم کوه، توچال، دوبرار، کهار، چین کلاغ، شاه نشین، پرسون و نیز خیلی از قله های با طبیعت بکر و زیبا مثل ارفع کوه، درفک، امام زاده الیمستان و ... صعود کرده ام.
قله های خارجی نیز به قله کالاپاتار واقع در رشته کوه های هیمالیا و قله آرارت ترکیه صعود داشتم.

سخن آخر؟
الهی مرا آن ده که آن به
در پایان ضمن تشکر و قدردانی از شما که این گفت و گو را انجام دادید، امیدوارم با حمایت و توجه مسئولین ورزش دانشگاه به رشته کوهنوردی، شاهد پیشرفت روزافزون این رشته ورزشی و تأثیرات آن بر سلامت جسم و روان افراد باشیم. همچنین از عزیزانی که پا به کوهستان و طبیعت می گذارند تقاضا دارم بدانند این میراثی است که باید به نسل های بعدی بدون کمترین تخریبی انتقال یابد و از ریختن زباله و آسیب به پوشش گیاهی و اقلیمی طبیعت که احیای آن ممکن است اتفاق نیفتد اکیداً خودداری کنند.

ممنون از وقتی که به ما اختصاص دادید.

خبرنگار: فتحعلی زاده

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد