گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1400/04/19 - 11:48
  • تعداد بازدید خبر : 291
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

افتتاح CCU-E2 اورژانس مرکز قلب تهران

با افتتاح 17 تخت جدید CCU اورژانس مرکز قلب تهران، مشکلات بستری این بخش تا حدودی مرتفع می شود.

193162.mp3 افتتاح CCU-E2 اورژانس مرکز قلب تهران
افتتاح CCU جدید اورژانس مرکز قلب تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران مرکز قلب تهران، روز پنجشنبه 17 تیر CCU اورژانس E2 این مرکز افتتاح شد.
در ابتدای این افتتاحیه جلسه‌ای با حضور دکتر حمیدرضا پورحسینی رئیس مرکز قلب تهران، مهندس حسینی معاون عمرانی مدیرکل امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه‌وبودجه کل کشور و مسئولان این بیمارستان تشکیل شد.
دکتر پورحسینی در این جلسه از اهمیت بخش اورژانس و CCU آن و همچنین انجام پرایمری PCI که از طریق کد 247 در حال انجام است مطالبی را بیان کرد.
وی اشاره کرد: از کل آنژیوپلاستی در سکته قلبی (Primary PCI) که در کشور از طریق کد 247 در حال انجام است حدود 12 درصد آن فقط در مرکز قلب انجام می‌شود و این عدد در زمان کرونا به 25 درصد افزایش یافت.
رئیس مرکز قلب تهران با توجه به گسترش فضاهای درمانی خصوصاً اورژانس این مرکز گفت: با توجه به بحرانی بودن شرایط و مراجعه بیماران زیادی که در وضع اورژانسی به این مرکز درمانی مراجعه می‌کنند، نیاز به گسترش فضاهای اورژانس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که پیش‌بینی‌شده در ضلع جنوبی مرکز قلب با توجه به تملک واحدهای مسکونی و پیوستن آن به بیمارستان، بتوانیم طرح توسعه‌ای و گسترش اورژانس را در دو فاز به انجام برسانیم.
این استاد مرکز قلب در مصاحبه‌ای با خبرنگار روابط عمومی مرکز قلب افزود: با توجه به اینکه تخت‌های CCU اورژانس مرکز نسبت به تخت‌های کل بیمارستان بسیار اندک بوده و یک بیمارستان فوق تخصصی 500 تختخوابی فقط 10 تخت CCU داشت، به بیماران اورژانسی در فضاهای خارج CCU با شرایط سخت رسیدگی می‌شد و مشکلات فراوانی را از نظر درمانی شاهد بودیم لذا با افزایش 17 تخت جدید CCU اورژانس امیدواریم حدود 50 درصد مشکلات بیماران بستری اورژانس این مرکز مرتفع شود. ضمن اینکه مرکز قلب به‌جز ضلع جنوبی محیط قابل توسعه و گسترشی را نداشت لذا از حدود 20 سال قبل منازلی را که در ضلع جنوبی حدفاصل خیابان شهریور و مرکز قلب تهران بود یکی پس از دیگری خریداری و به زمین مرکز پیوست شد، این زمین‌ها، بالغ‌بر 4 هزار متر مربع است که در آینده در 2 فاز مجزا قرار است طرح‌های توسعه‌ای مرکز قلب به انجام برسد، در طرح اول که 1600 مترمربع است در نظر داریم بخش‌های اورژانس، Primary PCI و فضاهای جنبی موردنیاز این بخش‌ها را توسعه دهیم.
در بخش دوم که 2200 مترمربع است عرصه زمین برای ساخت درمانگاه‌های سرپایی، پژوهشکده قلب و عروق، بخش‌های بازتوانی قلبی و فضاهای آموزشی و پاویون پیش‌بینی‌شده است که امیدواریم با تأمین بودجه لازم این طرح‌های بسیار ارزشمند به مجموعه بزرگ مرکز قلب اضافه شود.
دکتر مسیح تاج دینی مسئول اورژانس هم درباره وضعیت گذشته و فعلی اورژانس مرکز قلب توضیحات جامعی برای حضار بیان و آمارهایی را در این خصوص ارائه داد.
وی با اشاره به مراجعه یکصد هزار نفر در سال به اورژانس مرکز قلب و بستری ده هزار نفر سالیانه اشاره و نمودارهایی را در همین زمینه برای حاضرین ارائه کرد.
مسئول اورژانس با اشاره به دو برابر شدن مراجعه کنندگان اورژانس در 10 سال اخیر، نیاز به افزایش تخت‌های CCU اورژانس را اجتناب‌ناپذیر خواند و گفت: امیدواریم این 17 تخت CCU اورژانس جدید به همراه 10 تخت قبلی باعث محافظت بیشتری از بیماران شده و زمان مناسب‌تری برای آنژیوگرافی اورژانسی، بستری و درمان بیماران این بخش را شاهد باشیم.
مهندس حسینی در ارتباط با بخش‌های قلبی در بحث درمان کشور گفت: نسبت مراجعات بیماران خصوصاً بیماران قلبی در شهر تهران به دلیل موقعیت خاص، بسیار بیشتر از بقیه شهرهای کشور است لذا در زمینه طرح تحول نظام سلامت نگاه به ساخت بیمارستان‌ها و طراحی آنها تغییر کرده و به اورژانس و درمانگاه‌ها نگاه جدی‌تری شده است و در طراحی‌های جدید نسبت تخت‌های اورژانس از 10 درصد به 20 درصد کل تخت‌ها افزایش‌یافته است.
وی در خصوص سطح‌بندی فضاهای درمانی در افق 1404 که در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حال انجام است گفت: پیشنهاد می‌شود تا از طرح سطح‌بندی وزارت بهداشت برای افزایش محیط‌های درمانی استفاده و با مشارکت مرکز قلب و سازمان برنامه بتوانید نسبت به توسعه ‌این فضاها اقدام کنید.
دکتر صادقیان معاون پژوهشی مرکز قلب نیز در همین زمینه گفت: تغییر هرم جمعیتی کشور در 20 سال آینده اجتناب‌ناپذیر است لذا با توجه به رسیدن سن افرادی که در سال‌های اولیه انقلاب به دنیا آمده و در 20 سال آینده به سن بیماری‌های قلبی عروقی خواهند رسید لذا باید به‌سرعت نسبت به افزایش فضاهای درمانی کشور، برای مواجهه با حجم زیاد مراجعه کنندگان در آینده را پیش‌بینی کنیم.
وی پیش‌بینی 2.5 برابری بیماران قلبی در 15 سال آینده را اجتناب‌ناپذیر خواند.
پس از جلسه، مراسم رسمی افتتاح و بازدید از CCU-E2 مرکز قلب  برگزار شد.

  • گروه خبری : مرکز قلب تهران,گروه خبری RSS,ماه نمای دانشگاه
  • کد خبر : 193162
سيد محسن  اسماعيلي
خبرنگار

سيد محسن اسماعيلي

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید