گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1399/08/03 - 17:50
  • تعداد بازدید خبر : 341
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

السلام عليك يا اَبَا الاِمامِ الْمُنْتَظَر؛شهادت حضرت امام حسن عسگري(ع) تسليت باد

حضرت امام حسن عسكري (ع)فرمود: عبادت در زياد انجام دادن نماز و روزه نيست، بلكه عبادت، انديشيدن در قدرت بى منتهاى خداوند در امور مختلف است.(مستدرك الوسائل،11/183)

162886.mp3 السلام عليك يا اَبَا الاِمامِ الْمُنْتَظَر؛شهادت حضرت امام حسن عسگري(ع) تسليت باد
اَلسَّلامُ عَليْكَ يا وَليَّ النِّعَم؛ السلام عليكَ يا هاديَ الْاُمَمْ؛ السلام عَليك يا سَفينَةَ الْحِلْم؛ السلام عليك يا اَبَا الاِمامِ الْمُنْتَظَر...
تجلي يازدهم كه بر طلوعي بي ‏زوال تكيه دارد، درد را چه عميق درك كرده است، تبسم قدسي لحظاتش، همه صبر و اشك‏ هاي هماره نيمه شب‏ هايش، تمام شوق وصال. مي ‏ديد و مي‏ نگريست كه حقارت دنيا، در تغافل مردم، به ارزشي جدال برانگيز تبديل شده است. مهرباني محض بود و صبر تمام، زنجيرهاي اسارت را بر دست و پاي خود تحمل كرد تا مردم، زمين‏ گير نشوند؛ تا جهاني را از اسارت در خاك برهاند. رنج مي ‏برد از اين كه انسان، آن سوي اين هيچستان خاك را جست ‏و جو نمي‏ كند و به فراتر از خود نمي‏ انديشد. در موضع علم و مناظره، مقتدرانه قد علم كرد تا انسان را از جهالت دست و پاگير خويش نجات دهد. اما افسوس كه كم بودند آنان كه اين را فهميدند. امام، دل به فردايي سپرده است كه موعودش(ع) حقيقت دين را فرياد زند. مي ‏رود و دنيا را با همه فرازها و نشيب ‏هايش، با همه پستي ‏ها و بلندي ‏هايش به او مي‏ سپارد. دردهاي نهفته ‏اي را كه جز در و ديوارهاي اتاق كوچكش در سامرا، احدي تاب گفتنش را نداشت. 
هشتم ربيع الاول سال 260 هجري قمري، مصادف است با شهادت يازدهمين پيشواي شيعيان جهان، حضرت امام حسن عسگري(ع) ايشان در هشتم ربيع الثاني سال 232 متولد شد. پدر گرامي آن امام حضرت امام هادي (ع) و مادرگرامي اش بانويي شايسته به نام "حديثه" بود. القاب آن حضرت، عبارتند از "عسگري"، "نقي" و "زكي" . كنيه ايشان نيز "ابومحمد" است. مدت امامت آن حضرت 6 سال و در مدت كوتاه امامت خويش با سه نفر از خلفاي عباسي معاصر بود. اگر چه امام حسن عسگري(ع) از طرف دستگاه خلافت عباسي تحت نظر و محدوديت شديد قرار داشت لكن آن حضرت بُعد علمي از آيين اسلام و اشكال ها و شبهات مخالفان و تعيين انديشه صحيح اسلامي و تربيت شاگردان لحظه اي فرو گذار نكردند. درسال 255 تنها فرزند آن حضرت، مهدي موعود، چشم به جهان گشود. حكومت عباسي كه از نفوذ و معنويت امام (ع) در جامعه نگران بود به همان شيوه ديرينه متوسل شد و آن حضرت را پنهاني مسموم ساخت. امام حسن عسگري را پس از شهادت در خانه خود در سامراء در كنار مرقد پدر بزرگوارش به خاك سپرده شد. شهادت امام عسگري (ع) را بر فرزند گرامي ايشان، حضرت امام زمان(عج)، و تمام رهروان راه آن حضرت، تسليت مي‌گوييم.
 سخنان گرانقدر حضرت امام حسن عسكري (ع):
- خشم و غضب كليد هر گونه شر و بدى است.(تحف العقـول، ص 488) 
- از جمله تواضع و فروتنى سلام كردن بر هر كسى است كه بر او مى گذرى، و نشستن در پايين مجلس است.( تحف العقول، ص 487)
- دو خصلت كه والاتر از آن دو چيزي نيست، عبارتند از: ايمان و اعتقاد به خداوند، نفع رساندن به دوستان و آشنايان. (بحارالانوار 75/374)
- عبادت در زياد انجام دادن نماز و روزه نيست، بلكه عبادت، انديشيدن در قدرت بى منتهاى خداوند در امور مختلف است.(مستدرك الوسائل،11/183)
- هركس دوست و برادر خود را محرمانه موعظه كند، او را زينت بخشيده؛ و چنانچه علنى باشد سبب ننگ و تضعيف او گشته است . (تحف العقول، ص 489)
- هركس حقوق هم نوعان خود را بشناسد و رعايت كند و مشكلات و نيازمندى هاى آن ها را برطرف نمايد، در پيشگاه خداوند داراى عظمت و موقعيّتى خاصّى خواهد بود.(حتجاج طبرسى، 2/517)

 

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی
  • کد خبر : 162886
محبوبه بهلولی
خبرنگار

محبوبه بهلولی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید