گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1400/07/03 - 09:27
  • تعداد بازدید خبر : 921
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
ندای تندرستی

اگر واکسن بزنیم و هیچ علائمی نداشته باشیم یعنی بدن ما واکنش نداده و ایمنی ایجاد نشده است؟

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه، پاسخ این پرسش که اگر واکسن بزنیم و هیچ علائمی نداشته باشیم یعنی بدن ما واکنش نداده و ایمنی ایجاد نشده است را منتشر کردند.

195189.mp3 اگر واکسن بزنیم و هیچ علائمی نداشته باشیم یعنی بدن ما واکنش نداده و ایمنی ایجاد نشده است؟

بسیاری از افرادی که علیه کووید-19 واکسینه می شوند، واکنش هایی به دنبال تزریق تجربه می کنند و یا با عوارض جانبی روبرو می‌شوند. کارشناسان می گویند این ها نشان می دهد سیستم ایمنی بدن شما فعال شده است. حال این سوال مطرح می شود که اگر واکسن بزنیم و هیچ علائمی نداشته باشیم این بدان معنا است که بدن ما واکنش نداده و ایمنی ایجاد نشده است؟

بسیاری از افرادی که علیه کووید-19 واکسینه می شوند، به نوعی عوارض جانبی را تجربه می کنند.  علایمی که در برخی افراد دیده می شود شامل تب خفیف، سردرد، حالت تهوع و یا احساس خستگی است. متخصصان سلامت می گویند این واکنش ها قابل انتظار است و نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن شما وظیفه خود را انجام می دهد و می آموزد چگونه با ویروس کرونا مبارزه کند. اما در مورد کسانی که به هیچ عارضه جانبی مبتلا نمی شوند این سوال مطرح می شود که آیا سیستم ایمنی بدن آنها نیز به درستی عمل می کند. در پاسخ به این سوال ابتدا باید گفت هنگامی که واکسن های کووید-19 برای اولین بار به کار گرفته شدند، افراد نگران عوارض جانبی بودند و همین باعث شد متخصصین پزشکی و سلامت عمومی تلاش خود را به کار برند تا به مردم این پیام را برسانند که این عوارض، واکنش طبیعی بدن به واکسیناسیون است. در آن زمان تمرکز زیادی روی عوارض جانبی وجود داشت  و پیام رسانی سلامت عمومی نتوانست این واقعیت را نیز انتقال دهد که بسیاری از افراد هیچ عارضه جانبی را تجربه نخواهند کرد و این اشکالی ندارد. در کارآزمایی های بالینی فایزر و مدرنا، بخش قابل توجهی از شرکت کنندگان هیچ عارضه جانبی را تجربه نکردند، اما هنوز هم در برابر ویروس کرونا محافظت شده اند. در کارآزمایی های بالینی بسیاری از واکسن ها فرقی بین افرادی که واکنشهای بعد از تزریق را تجربه می کنند با آنهایی که دچار علائمی نمی شوند از نظر ایمنی ایجاد شده به دنبال تزریق واکسن مشاهده نشده است. در واقع سیستم ایمنی بدن افراد به روش های مختلف واکنش نشان می دهد. برخی افراد واکنش فیزیکی بیشتری نسبت به واکسیناسیون دارند. بنابراین پس از تزریق واکسن، برخی از افراد عوارض جانبی خواهند داشت اما بسیاری از آنها این عوارض را ندارند و می‌توان انتظار داشت که از ویروس محافظت می شوند.

با توجه به شواهد موجود، افرادی که علیه کووید-19 واکسینه می شوند ممکن است با واکشنهایی به دنبال تزریق و عوارض جانبی واکسن مواجهه شوند که نشان دهنده عملکرد سیستم ایمنی بدن است. اما توجه به این نکته نیز مهم است که تجربه نکردن هیچ عارضه جانبی نیز به معنای بی اثر بودن واکسن نیست بلکه این بدان معناست که واکنش های سیستم ایمنی افراد به واکسن متفاوت است.

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی,گروه خبری RSS,روشنگری و پاسخ به شایعات,راهنما و دستورالعمل‌ها,گزارش تفصیلی
  • کد خبر : 195189

تصاویر

اگر واکسن بزنیم و هیچ علائمی نداشته باشیم یعنی بدن ما واکنش نداده و ایمنی ایجاد نشده است؟

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید