گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/23 - 16:34
  • تعداد بازدید خبر : 2071
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

بخش چشم پزشکی اولین مدرسه فصلی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیمارستان فارابی برگزار شد

مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان فارابی میزبان اولین مدرسه فصلی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بود.

94521.mp3 بخش چشم پزشکی اولین مدرسه فصلی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در بیمارستان فارابی برگزار شد
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، چهارشنبه 22 آبان 98 در دومین روز برگزاری نخستین مدرسه فصلی Cell Plus، مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان فارابی میزبان پژوهشگران حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بودند.
چشم انداز پزشکی بازساختی در حوزه چشم پزشکی، آشنایی با نیاز های بالینی در حوزه چشم پزشکی، طراحی محصول در سطح آزمایشگاهی، محورهای بخش چشم پزشکی این دوره، توسط دکتر علیرضا لاشیئی، دکتر سید فرزاد محمدی، دکتر فاطمه سلیمانی فر، مهسا یوسف پور و مهندس امیر حسین بهمن پور تدریس شد.
در بخش عملی این دوره نیز در واحد سلول ها ی بنیادی بیمارستان فارابی، دکتر سید فرزاد محمدی و دکتر مهران زارعی قنواتی، اعضای هیئت علمی بیمارستان، شرکت کنندگان را با میکروکراتوم، اتاق قدامی مصنوعی، فیکساتور کره چشم، تجهیزات الکتروفیزیولوژی چشم، فرآیند آماده سازی قرنیه اهدایی برای پیوند و پرده امنیوتیک آشنا کردند. 
دکتر سید فرزاد محمدی، عضو هیئت علمی و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی دانشگاه در آغاز بخش چشم پزشکی دوره در سخنانی بیمارستان  فارابی را دارای جایگاهی منحصر به فرد در تاریخ چشم پزشکی ایران خواند و گفت: فارابی دارای بیش از هشتاد سال پیشینه تاسیس و پراز میراث است. اولین پیوند عضو در ایران با انجام پیوند قرنیه توسط پروفسور فقید محمد قلی شمس در این بیمارستان صورت گرفته است. 
دکتر محمدی همچنین هدف از برگزاری بخشی از مدرسه سل پلاس در  فارابی را تلاش برای ارائه افق هایی از محقق ترجمانی در حوزه چشم پزشکی دانست.   
دکتر علیرضا لاشیئی، استاد گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز گفت: مانند سایر شاخه های پزشکی، چشم پزشکی هم باید از یک دانش صرفا بالینی خارج شده و به سمت دانش ترجمانی پیش رود و رسالت مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی دانشگاه نیز در همین راستا تعریف شده است. 
وی با تاکید بر اینکه پیشرفت و توسعه علوم بالینی در گرو ورود دستاورد های علوم پایه در ان است، گفت: امروزه علوم بالینی بدون این دستاوردها کاملا فقیر و پیشرفت در آن غیر قابل تصور است. برای پیشرفت علوم بالینی ناگزیر از استفاده از دستاوردهای علوم پایه در تجهیزات و روش های جدید درمانی هستیم. نظیر اتفاقی که در ژن درمانی و سلول درمانی افتاده است. 
دکتر لاشیئی گفت: امروز ما متخصصین بالنی نیاز داریم که در عین حال به خوبی در آزمایشگاه های علوم پایه دستاوردهای جدید برسند. اتفاقی که در کشورهای دیگر افتاده است و ما هم باید در این راه قدم بگذاریم.   
توضیح اینکه این رویداد کارآفرینی از سری رویدادهای “Cell Plus”  مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی تهران  است که با عنوان “چشم انداز پزشکی بازساختی؛ آزمایشگاه تا بالین” روز های 21  تا22  آبان 98 در حوزه قلب، چشم و فک و صورت در بیمارستان های فارابی، شریعتی و مرکز قلب تهران برگزار شد و در تاریخ  ۲۳ آبان ماه در دانشگاه صنعتی شریف با حضور شتابدهنده شریف خاتمه خواهد یافت.
خبرنگار و عکاس: حمیده امیدوار
  • گروه خبری : بیمارستان فارابی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 94521
خبرنگار
معصومه  عزيزي

معصومه عزيزي