گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/07/30 - 14:09
  • تعداد بازدید خبر : 169
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

برگزاری سمینار'سنتز و کاربرد بالینی مهارکننده های پروتئین فعال کننده فیبروبلاست (FAPIs) جدید به عنوان ردیاب های ترانوستیک در تصویربرداری مولکولی' در دانشکده داروسازی

سمینار'سنتز و کاربرد بالینی مهارکننده های پروتئین فعال کننده فیبروبلاست (FAPIs) جدید به عنوان ردیاب های ترانوستیک در تصویربرداری مولکولی' در دانشکده داروسازی برگزار شد. 

93666.mp3 برگزاری سمینار'سنتز و کاربرد بالینی مهارکننده های پروتئین فعال کننده فیبروبلاست (FAPIs) جدید به عنوان ردیاب های ترانوستیک در تصویربرداری مولکولی' در دانشکده داروسازی
 
 به گزارش روابط عمومی دانشکده داروسازی، این سمینار با ارائه مهشید کیانی دستیار گروه در 29 مهر 98 در حضور جمعی از اساتید و دانشجویان برگزار شد. کیانی در این سمینار عنوان کرد که تومورها بعنوان زخم هایی که التیام پیدا نمی کنند شناخته شده و در واقع سلولهایی که در آنژیوژنز و پاسخ به آسیب درگیر هستند مثل سلولهای اندوتلیال و فیبروبلاستها نقش برجسته ای در پیشرفت، رشد و گسترش سرطانها داشته و زمانیکه فعالیت تکثیر کننده افزایش یابد فیبروبلاستها به فنوتیپ فعال شده ی خود یا CAFs تبدیل می شوند. CAFها پروتئین هایی را بیان میکنند که می توانند به عنوان مارکرهای اختصاصی تومور بکار روند، در میان آنها پروتئین غشایی FAP به طور گسترده در microenvironment انواع تومور بیان می شوند ولی در سلولهای نرمال انسانهای بالغ وجود ندارد. بنابراین FAP بعنوان تارگت امیدوارکننده برای تشخیص و مداخله های درمانی مطلوب است.
طی تحقیقات سالهای اخیر FAPI های جدیدی سنتز و نشاندار شده و به عنوان لیگاندهای ترانوستیک در 28 نوع مختلف سرطان  uptake  دارند که انقلابی در تصویربرداری تشخیصی و درمان با رادیوداروها ایجاد کرده است.
خبر: مژگان یزدی
 
 
  • گروه خبری :
  • کد خبر : 93666
کلمات کلیدی
خبرنگار