گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/01 - 13:00
  • تعداد بازدید خبر : 285
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

برگزاری ژورنال کلاب گروه داروسازی هسته ای با عنوان ' کاربرد رادیوداروهای هدفمند علیه گیرنده غشایی PSMA در تشخیص‌ و درمان سرطان پروستات' در دانشکده داروسازی  

ژورنال کلاب گروه داروسازی با عنوان ' کاربرد رادیوداروهای هدفمند علیه گیرنده غشایی  PSMA  در تشخیص‌ و درمان سرطان پروستات' در دانشکده داروسازی برگزار شد. 

93748.mp3 برگزاری ژورنال کلاب گروه داروسازی هسته ای با عنوان ' کاربرد رادیوداروهای هدفمند علیه گیرنده غشایی PSMA در تشخیص‌ و درمان سرطان پروستات' در دانشکده داروسازی  

 به گزارش روابط عمومی دانشکده داروسازی، این جلسه با ارائه زهرا قیامتی دستیار گروه در 30 مهر 98 در حضور جمعی از اساتید و دانشجویان برگزار شد.
قیامتی گفت، سرطان پروستات چهارمین سرطان شایع در دنیا و دومین سرطان شایع در بین آقایان است. تشخیص زودهنگام این سرطان نقش بسزایی در انتخاب بهترین استراتژی درمانی و انجام موفق آن داشته از اینرو میتواند منجر به افزایش شانس زنده ماندن افراد شود. سپس عنوان کرد، آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات (PSMA) گیگوپروتیین غشایی تیپ دو میباشد که بواسطه بیان بیش از حد و اندوسیتوز کارآمد در رده سلول های سرطانی پروستات میتواند به عنوان هدفی ایده آل برای مقاصد تشخیصی و درمانی در نظر گرفته شود، گرچه این آنتی ژن در ابتدای روده باریک، توبول پروگزیمال کلیه و غدد بزاقی نیز بیان می شود، اما میزان بیان آن بسیار کمتر از سلول های سرطانی پروستات است. علاوه بر این بیمارانی که از عود این سرطان رنج میبرند میتوانند از لیگاندهای هدفمند علیه این گیرنده که توسط رادیونوکلییدهای درمانی لیبل شده اند برای درمان بهره ببرند.
البته این گلیکوپروتیین غشایی در سطح سلول های سرطانی معده و کلورکتال نیز بیان میشود که طراحی رادیوداروهای هدفمند علیه این سرطان ها بواسطه این آنتی ژن نیز میتواند در آینده مورد توجه واقع شود.

خبر: مژگان یزدی

  • گروه خبری : دانشکده داروسازی
  • کد خبر : 93748
کلمات کلیدی
خبرنگار