گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/13 - 22:06
  • تعداد بازدید خبر : 215
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

برگزاری کنفرانس پژوهشی مرور نظام مند و متا آنالیز در بیمارستان فارابی

کنفرانس هفتگی گروه چشم پزشکی دانشگاه به منظور آشنایی اعضای هیئت علمی و دستیاران این گروه با مرور نظام مند و متا آنالیز و کاربردها و روش های آن در پژوهش در بیمارستان فارابی برگزار شد.

94052.mp3 برگزاری کنفرانس پژوهشی مرور نظام مند و متا آنالیز در بیمارستان فارابی
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، کنفرانس هفتگی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور آشنایی اعضای هیئت علمی و دستیاران این گروه با مرور نظام مند (Systematic Review) و متا آنالیز (Meta Analysis) و همچنین کاربردها و روش های آن در پژوهش، دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ در تالار پروفسور شمس این بیمارستان برگزار شد.
دکتر علی پاشا میثمی،  عضو هیئت علمی گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران صحبت های خود را با ضرورت استمرار در پژوهش آغاز و اظهار داشت: روش های مختلفی برای مطالعه در پژوهش وجود دارد. البته این روش‌ها برای انواع مطالعات متفاوت است. به عنوان مثال در مطالعات اولیه اطلاعات مربوط به بیماران یا افراد مورد مطالعه را بر اساس اهداف و روش‌های موجود جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. حال آنکه مهمترین نوع مطالعه در مطالعات ثانویه مرور نظام مند می باشد که ممکن است با یا بدون متاآنالیز انجام شود. بحث امروز ما نیز در خصوص مرور نظام مند خواهد بود.
دکتر میثمی در ادامه به معرفی هرم level of evidence پرداخت و افزود: خوشبختانه همکاران ما در طب بالینی به دنبال مدارک و شواهد هستند. در این هرم  پایین ترین سطح شامل ایده ها، نظرات و سرمقاله هاست. حال اگر مطالعه با عنوان مطالعه موردی انجام شود و اطلاعات معاینه بیماران را ثبت و گزارش کنیم، سطح شواهد ما با توجه به این هرم، قدری افزایش می یابد. مطالعات اولیه، مطالعات مشاهده ای، مطالعات کنترلی و کوهورت در سطح بعدی هرم قرار می گیرند. در ادامه اگر نتایج چند مورد از مطالعات انجام شده در این سطح را کنار هم قرار داده و نقاط ضعف و قوت آنها را بررسی کنیم یک سطح دیگر بالاتر خواهیم رفت. وی با اشاره به وجه تمایز مرور نظام مند در پژوهش گفت: آنچه که در هرم level of evidence مرور نظام مند را متمایز می کند، جمع آوری و جمع بندی تمامی شواهد و مدارک موجود از مطالعات اولیه به صورت نظام مند است. همچنین نگاه ما در مرور نظام مند بی طرفانه است. اگر صرفاً اطلاعات را به صورت نظام مند جمع آوری و گزارش کنیم، جمع بندی به صورت کیفی بوده و در نهایت به مرور نظام مند خواهیم رسید. اما اگر اطلاعات این مطالعات با یکدیگر یکی شود طی فرایندی به نام متاآنالیز، عالی ترین سطح شواهد را در مطالعات به خود اختصاص خواهد داد. 
دکتر میثمی رویکرد های موجود برای تصمیم گیری درباره یک مورد بالینی در عرصه سلامت را متفاوت دانست و تصریح کرد: با توجه به رویکرد های مختلفی که وجود دارد می توانیم برای هرکدام از آن ها یک مرور نظام مند و متا آنالیز انجام دهیم. به عنوان مثال می توانیم دریابیم که یک مداخله درمانی چه نتایجی را به همراه خواهد داشت و در سیاست گذاری و تنظیم رویکردهای بالینی از آن بهره مند شویم. 
سلسله مراتب و مراحل مرور نظام مند، نحوه استخراج داده و آشنایی با چک لیست کیفی آزمایش های تصادفی از دیگر مطالبی بود که وی به آن ها اشاره کرد. 
خبر: سید عباس قاضی میرسعید
عکس: حمیده امیدوار
  • گروه خبری : بیمارستان فارابی
  • کد خبر : 94052
خبرنگار
معصومه  عزيزي

معصومه عزيزي