گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/23 - 17:39
  • تعداد بازدید خبر : 270
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

برگزاری کنفرانس یک روزه پروتکل خودمراقبتی، آموزش به بیمار و ارتباط با بیمار در بیمارستان فارابی

واحد آموزش سلامت بیمارستان فارابی با هدف افزایش دانش و مهارت پرستاران در حوزه آموزش و ارتباط با بیمار، کنفرانس یکروزه ای را با عنوان« پروتکل خودمراقبتی، آموزش به بیمار و ارتباط با بیمار» برگزار کرد.

94522.mp3 برگزاری کنفرانس یک روزه پروتکل خودمراقبتی، آموزش به بیمار و ارتباط با بیمار در بیمارستان فارابی
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، واحد آموزش سلامت این مرکز با هدف افزایش دانش و مهارت پرستاران در حوزه آموزش و ارتباط با بیمار، کنفرانس یکروزه ای را با عنوان« پروتکل خودمراقبتی، آموزش به بیمار و ارتباط با بیمار» پنجشنبه 23آبان 98 در سالن پروفسور شمس این بیمارستان برگزار کرد.
زینب چاووشی، سوپروایزر آموزش سلامت بیمارستان فارابی در ابتدای این برنامه « خود مراقبتی» را به عنوان اولین منبع دسترس به هنگام مواجهه با یک مشکل بهداشتی، در راس منابع مراقبت از سلامت معرفی کرد و گفت: موضوع کنفرانس امروز در ارتباط با آموزش به بیمار است که از این پس از آن را با عنوان خودمراقبتی خواهیم شناخت. علت این تغییر نام مشخص نبودن دقیق موضوع در آموزش به بیمار است. به عنوان مثال چه چیزی را به بیمار آموزش می دهیم؟ در واقع ما آموزش های خودمراقبتی را به بیماران ارائه می دهیم. آموزشی که باعث می‌شود بیمار از سلامت خود و خانواده‌اش مراقبت کند. تمام فعالیت های اموزش به بیمار باید در قالب پروتکل خود مراقبتی تعریف و اجرا شود. 
وی در تعریف خود مراقبتی گفت: اقدامات و فعالیت های آگاهانه، اکتسابی و هدفداری که فرد به منظور حفظ حیات و ارتقای سلامت خود و خانواده اش انجام می دهد و حیطه های سلامت جسمی و روانی و اجتماعی را در بر می گیرد را خود مراقبتی می گویند.
چاوشی سپس توضیحاتی را در زمینه نحوه ارزشیابی در خودمراقبتی بیماران با توجه به سنجه های اعتباربخشی مطرح کرد و افزود: حضور در کنفرانس خود مراقبتی آموزش به بیمار و ... به شما کمک می کند تا به عنوان سفیر خود مراقبتی بیمار مطالب مطرح شده در این کنفرانس را به سایر همکاران خود نیز منتقل کنید. در واقع ما سعی می کنیم در این کنفرانس نظارت و ارزشیابی در زمینه خودمراقبتی را با توجه به سنجه های اعتباربخشی آموزش دهیم.
در ادامه برنامه عناوین خود مراقبتی و انواع آن، یادگیری و سطوح آن، فرآیند آموزش به بیمار، ارزیابی آموزش به بیمار، انواع روش های آموزش به بیمار، ویژگی های رسانه های آموزشی حوزه سلامت، مهارت های ارتباط با بیمار، نقش ارتباط کلامی و غیر کلامی در ارتباط با بیمار توسط  فرشته اسکندری، لیلا حاتمی، ژاله صادقی، زهرا سرلک، مرجان ابراهیم مروی، طاهره نجفی و مرجان فامیلی، کارشناسان پرستاری ارائه شد.
در پایان برنامه چاووشی، سوپر وایزر آموزش سلامت بیمارستان در مورد اثر بخشی آموزش به بیمار و نحوه ثبت حداقل های ضروری آموزش به بیمار در پرونده توضیح داد. 
خبرنگار و عکاس: حمیده امیدوار
  • گروه خبری : بیمارستان فارابی
  • کد خبر : 94522
خبرنگار
معصومه  عزيزي

معصومه عزيزي