گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1395/06/11 - 10:52
  • تعداد بازدید خبر : 2120
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

حضور برترین محققین بین المللی در دومین سمینار سلول­های بنیادی و نانوفناوری بازساختی

سمینار سلول های بنیادی و نانوفناوری بازساختی و کارگاه CRISPR توسط ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیمارستان فارابی و انجمن نانوفناوری پزشکی ایران برگزار میشود.

62478.mp3 حضور برترین محققین بین المللی در دومین سمینار سلول­های بنیادی و نانوفناوری بازساختی

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، دکتر پیمان کیهان­ ور دبیر علمی دومین سمینار سلول های بنیادی و نانو فناوری بازساختی با اشاره به اهمیت به کارگیری نانوتکنولوژی در فناوری پزشکی بازساختی گفت: در دومین سمینار نانو فناوری بازساختی که تاریخ ۱۴ شهریورماه ۹۵ در تالار بیمارستان امام برگزار می شود همانند سمینار اول از برترین دانشمندان دنیا استفاده خواهد شد، گفت: در این سمینار پروفسور علی خادم حسینی از دانشگاه هاروارد و دکتر علی تمایل، دکتر نسیم عنابی و دکتر امیر قائم مقامی به ترتیب از اساتید دانشگاه هاروارد، MIT، ناتینگهام و نورث وسترن حضور دارند.  
همچنین اساتیدی از دانشگاه­های علوم پزشکی تهران، تبریز و دانشگاه شهید بهشتی مانند استاد کجباف زاده، استاد عقابیان، دکترحسین قنبری و بنده از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکترسودابه داوران برنده جایزه یونسکو در سال ۲۰۱۵ در حیطه نانو فناوری و جزء اساتید منتخب دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، دکتر شیما توکل از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر لطیفی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی نیز در این برنامه حضور و سخنرانی خواهند داشت.
وی با اشاره به فعالیت های ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی گفت: تا کنون ۲۸ کارگروه­ در حیطه­ های مختلف علوم پایه، علوم بالینی و بین رشته­ایی همانند اخلاق و فرهنگی در این ستاد راه اندازی شده است که کارگروه نانو فناوری پزشکی بازساختی یکی از آن ها است و دومین سمینار نانو فناوری بازساختی در نتیجه اقدامات این کارگروه برپا شده است.
وی با اشاره به چند رویکردی بودن کارگروه نانو فناوری بازساختی گفت: در واقع این کارگروه در زمینه کاربرد نانو فناوری در علوم سلول­های بنیادی و  پزشکی بازساختی، فعالیت می کند و بیش از ۸۰ محقق که در حیطه نانو فناوری مهندسی بافت و همین طور ژن درمانی در حال فعالیت هستند، از سراسر کشور به این کارگروه دعوت شده اند .
دبیر علمی دومین سمینار نانو فناوری بازساختی ماموریت این کارگروه را به چند زیر بخش تقسیم کرد و گفت:  به منظور  پیشبرد اهداف کارگروه نانو فناوری بازساختی برنامه و مأموریت­های این کارگروه به  زیر گروه­های داربست های نانویی، رد­یابی و مسر­یابی سلول­های بنیادی با استفاده از نانو ذرات، پرینت سه بعدی زیستی ، میکروفلوئیدیک، ژن درمانی با استفاده از فناوری نانو و زیرگروه فناوری­های هم گرا (NBICS   تقسیم گشته است.
 
کارگاه ویرایش ژنوم با روش CRISPR/CAS۹
 
دبیر علمی دومین سمینار نانو فناوری بازساختی از برگزاری کارگاه  CRISPR در حاشیه این سمینار خبر داد و گفت: این کارگاه روز دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ با همکاری مرکز تحقیقات چشم پزشکی و واحد فراهم­آوری سلول­های بنیادی بیمارستان فارابی در محل آمفی تئاتر پروفسور شمس  بیمارستان فارابی برگزار و ریاست آن بر عهده دکترمحمود جباروند خواهد بود.  
وی افزود: در این سمینار با پرداختن به کاربرد نانو فناوری در علوم سلول­های بنیادی قرار است موضوعات مختلف نانو فناوری در فناوری بازساختی،  مورد بحث قرار گیرد در ضمن در ذیل این سمینار یکی از برترین فناوری­های دنیا در حیطه ژن درمانی که لبه دانش به شمار میرود با عنوان  CRISPR/CAS۹ در غالب یک کارگاه برگزار می­شود.
دکترکیهان ور با اشاره به اینکه تکنولوژی­های ویرایش ژنوم به ویژه تکنولوژی CRISPR/Cas۹ کاربردهای بسیار متنوعی در علوم پزشکی، کشاورزی و صنعت دارد گفت: امروزه در دنیا برروی این تکنولوژی­ها سرمایه­گذاری بسیار زیادی انجام می شود. هم اکنون در تعداد بسیار زیادی از شرکت ها در دنیا از این تکنولوژی به صورت آزمایشگاهی در درمان بیماریهای ویروسی و سرطان و حتی اصلاح گیاهان استفاده می شود .

خبر: امیدوار، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری

  • گروه خبری : بیمارستان فارابی
  • کد خبر : 62478
معصومه  عزيزي
خبرنگار

معصومه عزيزي