گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 97/07/24 - 08:03
  • تعداد بازدید خبر : 1567
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

حضور معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور در جمع اساتید و مدیران پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دکتر سعید نمکی معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور با حضور در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم از نزدیک در جریان فعالیت های پژوهشی، آموزشی و درمانی آن قرار گرفت.

80912.mp3 حضور معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور در جمع اساتید و مدیران پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

در دیدار روز دوشنبه 23 مهر 97 برگزار شد، هیاتی متشکل از رئیس و معاون پژوهشی امور آموزش عالی و مشاورین معاونت علمی سازمان برنامه و بودجه کشور ایشان را همراهی کردند.
در ابتدای این دیدار دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه ضمن خوشامد گویی به هیات سازمان برنامه و بودجه کشور ، به بیان اهداف و پیشینه پژوهشگاه پرداخت.
وی پژوهشگاه غدد و متابولیسم را به عنوان قطب علمی تحقیقات کشور در حوزه علوم غدد درون ریز خواند که توانسته است طی بیش از دو دهه فعالیت دستاورد های عظیمی را در در زمینه پژوهش، آموزش، ترجمان دانش و ارائه خدمات سلامت در حوزه بیماری های غدد حاصل کند.
دکتر لاریجانی با این توضیح که این پژوهشگاه به عنوان قطب علمي نمونه پژوهشي و آموزشي در حوزه غدد درون‌ريز و متابوليسم کشور از سال 1385 به عنوان همكار سازمان بهداشت جهانی در زمینه پژوهش، آموزش و مدیریت استئوپروز و دیابت برگزيده شده است افزود: این همکاری تاکنون برای سه دوره چهار ساله متوالی تمدید شده است.
دکتر لاریجانی کسب رتبه اول مراکز تحقیقاتی بالینی در جشنواره علوم پزشکی رازی برای 16 سال، دریافت گرنت طرح افق 2020 اتحادیه اروپا و همکاری با کنسرسیومی متشکل از 7 دانشگاه اروپایی با موضوع 'ساخت دستگاه point of care برای شناسایی افراد در معرض استئوپروز و شکستگی های ناشی از آن، دریافت مدال کمیته انجمن های ملی بنیاد بین المللی پوکی استخوان، همکاری در تدوین سند بیماری های غیرواگیر کشور، تدوین چارچوب ملی ارائه خدمت در بیماری دیابت و تدوین نقشه راه پژوهش دیابت کشور را از مهمترین دستاوردهای پژوهشگاه در سال های اخیر بیان کرد.
رئیس پژوهشگاه با اشاره به تدوبن اسناد بالادستی ملی در نتیجه پژوهش های انجام شده در این مرکز افزود: با انجام مطالعات پایه، بالینی و جمعیتی در سطح کشور این پژوهشگاه مفتخر است با تولید و جمع آوری شواهد موردنیاز برای سیاست گذاری موثر و عادلانه در حوزه سلامت در سطح ملی و بین المللی گام بردارد.
در بخش دیگری از این جلسه مهمترین پروژه های در دست اجرا همچون برنامه جامعه پیشگیری، درمان و مراقبت دیابت، تدوین سامانه ملی امنیت غذا و تغذیه، راه اندازی بیوبانک ملی بیماران دیابتی، راه اندازی کلینیک های جامع سالمندی، مطالعه ملی بار بیماری‌ها، سوانح و حوادث و عوامل خطر در سطح شهرستان، مطالعه چندمرکزی استئوپروز ایرانیان، راهنمای بومی خدمات یکپارچه شکستگی و ساخت دستگاه Point of Care برای ارزیابی خطر شکستگی پوکی استخوان معرفی شدند.
در بخش دیگری دکتر نمکی ضمن تجلیل نگاه چندبخشی پژوهشگاه به بیماری های غدد تصریح کرد: با توجه به پتانسیل موجود در این پژوهشگاه میتوان از آن به عنوان اتاق فکری جهت مشاوره در سیاست گذاری و تخصیص بودجه در سطح دولت بهره گرفت.
معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور افزود: اگرچه امید به زندگی در جمعیت کشور رو به افزایش است اما متاسفانه کیفیت زندگی با کاهش محسوسی روبه رو بوده است که نیاز است در این خصوص برنامه ریزی منسجمی انجام شود.
وی توجه به سلامت مردان و سلامت روان در جامعه را دو ضرورت مهم برشمرد که متاسفانه به علت باورهای غلط فرهنگی مفعول مانده اند.
دکتر سعید نمکی انجام تحقیقات جامعه محور و مبتنی بر اولویت را دو نیاز ضروری برشمرد و تصریح کرد: توزیع منابع امروز می بایست نه بر اساس بار بیماری های امروز بلکه بر اساس فاکتور های خطر دیروز صورت گیرد زیرا که اگر عوامل خطر بیماری ها جدی گرفته نشود در آینده به بحران جدی سلامت ناشی از این عوامل روبرو خواهیم بود.
وی اجتناب از کار جزیره ای در حیطه پژوهش را یک ضرورت خواند و افزود: با توجه به تفاوت های اقلیمی و جغرافیایی کشور ایران توصیه من بر آن است که مراکز پیشرو تحقیقات در کشور همچون پژوهشگاه علوم غدد یک شبکه ملی را ایجاد کنند که در آن سیاست گذاری در هسته اصلی هدایت شود اما مشارکت اجرایی به مراکز همکار در شهرهای دیگر واگذار شود.

  • گروه خبری : پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 80912
خبرنگار
فيروزه  حاجي پور

فيروزه حاجي پور