گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 96/01/21 - 12:23
  • تعداد بازدید خبر : 1099
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
توجه به افسردگی در شعار امسال سازمان جهانی بهداشت

دکتر سلمانی: افسردگی خطر ابتلا به چندین بیماری و اختلال را افزایش می دهد

مدیر شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر گفت: سازمان جهانی بهداشت، هرساله به مناسبت روز جهانی بهداشت باهدف افزایش توجه و آگاهی عموم مردم و تمرکز اقدامات و فعالیت‌ها یکی از موضوعات مبتلابه جوامع را انتخاب می‌کند.

67289.mp3 دکتر سلمانی: افسردگی خطر ابتلا به چندین بیماری و اختلال را افزایش می دهد

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر، دکتر محمدرضا سلمانی، مدیر شبکه در گفتگو با این روابط عمومی گفت: موضوع کمپین امسال روز جهانی بهداشت، افسردگی است. افسردگی همه سنین، همه سطوح زندگی و همه کشورها را دربرمی گیرد. این امر باعث اضطراب روانی و تاثیر بر توانایی مردم حتی درانجام ساده‌ترین کارهای روزمره و گاهی پیامدهای مخربی در روابط خانوادگی و دوستانه وعدم توانایی ادامه زندگی می‌شود. در بدترین حالت، افسردگی می‌تواند منجر به خودکشی شود، در حال حاضر دومین علت اصلی مرگ ومیر افراد 15 تا 29 سال افسردگی است. درعین‌حال، افسردگی می‌تواند پیشگیری و درمان شود. شناخت بهتر از ماهیت افسردگی، چگونگی پیشگیری و درمان آن به کاهش انگ مرتبط با این شرایط، کمک خواهد کرد و منجر می‌شود که افراد بیشتری به دنبال کمک و راهنمایی باشند.
 وی در ادامه ضمن اشاره به شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 2017 با عنوان «افسردگی: بیا حرف بزنیم»؛ افزود:  ۳۰۰ میلیون تن در جهان افسرده‌اند، این آمار در ایران با توجه به شیوع 12.6 درصدی حدود 11 میلیون تن است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، افسردگی بر بیش از ۳۰۰ میلیون تن در جهان تأثیر داشته و علت اصلی ناتوانی و سلامت نامناسب در بین مردم جهان است. به گفته محققان، شمار افراد مبتلابه افسردگی بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۵ تا بیش از ۱۸ درصد افزایش‌یافته است، اما عدم‌حمایت و ترس از رسوایی مانع از دریافت درمان مناسب توسط بسیاری از افراد می‌شود.
دکتر سلمانی در ادامه با اشاره به سخنان دکتر مارگارت چان، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، گفت: دکتر چان دراین‌باره می‌گوید «این ارقام جدید هشداری برای تمامی کشورهاست تا بار دیگر در مورد شیوه‌های خود برای حفظ سلامت ملتشان و درمان فوری آن اقدام نمایند.» درواقع کمپین یک‌ساله سازمان بهداشت جهانی موسوم به «افسردگی: اجازه دهید در موردش صحبت کنیم» در تلاش برای برآورد تعداد افراد مبتلابه افسردگی که درصدد دریافت کمک بودند، هست. یکی از شیوه‌های اصلی انجام این کار کاهش تعصب در مورد بیماری روانی است. طبق اعلام این سازمان، به‌طور میانگین تنها ۳ درصد بودجه سلامت دولتی به‌سلامت روان اختصاص داده می‌شود، که در کشورهای کم‌درآمد کمتر از یک درصد و در کشورهای پردرآمد تا ۵ درصد است.
مدیر شبکه ضمن تأکید بر قابل‌پیشگیری و قابل‌درمان بودن بیماری افسردگی گفت: از نتایج حاصل از طرح این شعار انتظار می‌رود تا عموم مردم با افسردگی، علل ایجادکننده آن و عواقب افسردگی از قبیل خودکشی بیشتر آشنا شوند و بدانند که برای پیشگیری یا درمان آن چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند. افراد مبتلابه افسردگی به دنبال درمان آن باشند و همچنین خانواده، دوستان و همکاران افراد مبتلابه افسردگی یاد بگیرند که چگونه از آن‌ها حمایت کنند. در پایان قابل ذکر است که افسردگی خطر ابتلا به چندین بیماری و اختلال ازجمله اعتیاد به مواد مخدر، اقدام به خودکشی، دیابت و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

  • گروه خبری : شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 67289
کلمات کلیدی
خبرنگار
زينب  ايماني

زينب ايماني