• تاریخ انتشار : 1399/12/09 - 17:25
  • تعداد بازدید کنندگان خبر : 3140
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه

افتتاح پروژه‌های عمرانی- درمانی بیمارستان شریعتی

دکتر قاسم جان بابایی: دانشگاه علوم پزشکی تهران درخشان‌ترین دوران خود را طی سه سال گذشته داشته است

با حضور معاون درمان وزارت بهداشت و رئیس دانشگاه، پروژه‌های ساختمان امید، کلینیک ویژه بخش سایکلوترون، مرکز LDR و استریلیزاسیون مرکزی در بیمارستان شریعتی به‌طور رسمی آماده بهره‌برداری شد.

گالری عکس 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، شنبه 9 اسفند 1399 با حضور دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت و دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه مراسم افتتاحیه پروژه‌های جدید عمرانی – درمانی بیمارستان دکتر شریعتی برگزار شد.

تجلیل از شهدای سلامت

معاون درمان وزیر بهداشت در این مراسم با سپاس از زحمات همه تلاشگران دانشگاه و بیمارستان شریعتی گفت: درود و رحمت خدا بر همه‌کسانی که در این مرکز خدمت کردند و الان در میان ما نیستند و به‌طور خاص شهدای سلامتی که در بحران کرونا جانشان را در راه خدمت‌رسانی به بیماران فدا کردند. از این‌که در محضر شما هستم بسیار خوشحالم و کاش فرصتی بود تا می‌توانستم بیشتر شنونده حرف‌های شما باشم. من شخصاً بیشترین تجربیات و آموزه‌هایم از محیط و دوستانی است که زحمت اصلی خدمت به مردم را بر دوش می‌کشند، است.

قدردانی از مردان بزرگ حوزه سلامت

دکتر جان بابایی در قدردانی از زحمات و همراهی‌های دکتر کریمی افزود: همیشه دلم می‌خواست در مورد دکتر کریمی مرد بزرگ حوزه سلامت که زیاد کار می‌کند و کمتر حرف می‌زند در یک برنامه رسمی حق مطلب ادا شود. ایشان از زمانی که عهده‌دار مسئولیت دانشگاه شدند بیشترین تغییرات و رشد فضای فیزیکی را در کنار رشد علمی ایجاد کردند و همواره متواضعانه‌ترین رفتار را داشته و دارند. می توان گفت دانشگاه علوم پزشکی تهران درخشان ترین دوران خود را طی سه سال گذشته داشته است. اگر همکاری دکتر کریمی و تیم ایشان در اسفند 98 نبود ما با چالش‌های جدی در مدیریت بحران کرونا مواجه می‌شدیم. باید دست یکایک شمارا که دل به آتش زدید و خالصانه به مردم خدمت کردید، بوسید. در کووید 19 بیش از یک‌میلیون بستری در کشور انجام شد که بیش از 170 هزار مورد آن مربوط به استان تهران بود که مؤید حجم سنگین فشار بر حوزه سلامت در یک سال اخیر است و جز با رشادت و ازخودگذشتگی امکان‌پذیر نبود. از شما متشکرم که با فداکاری‌های خود حفظ آبرو کردید.

وی همچنین در قدردانی از تلاش‌های دکتر مهرپور در رشد و توسعه علمی، پژوهشی و فضای فیزیکی بیمارستان شریعتی گفت: این مرد بزرگ در روزهای سخت زندگی‌اش، آن‌هم در شرایط سخت اقتصادی کشور و رکود منابع مالی، اتفاقات بزرگی را بیمارستان شریعتی رقم زد.

عشق مهم‌ترین عامل موفقیت حوزه سلامت

دکتر جان بابایی نیروی انسانی را سرمایه اصلی کشور عنوان کرد و گفت: اگر نبود تلاش صادقانه انسان‌ها در بیمارستان‌ها، با این زیرساخت‌ها امکان ارائه این تعداد خدمت به جامعه نبود. این عشق بود که توانست حفظ آبرو کند. شریعتی 2 شریعتی 2 است و هرگز جای شریعتی 1 را نخواهد گرفت. آنچه این بیمارستان را نامی کرده است حضور آدم‌های برجسته‌ای در تاریخ 50 ساله بیمارستان شریعتی است که متعهدانه برای آموزش‌وپرورش فراگیران و درمان بیماران از هیچ کوششی فروگذار نکردند. این بیمارستان بهترین‌های رشته‌های بالینی را در خود گردآورده است پس باید همه تلاش‌ها در حفظ این جایگاه باشد. درس خواندن در این مرکز همواره از افتخارات بزرگ دانشجویان بوده و هست. بسیاری از بیماران به خاطر نام‌های بزرگ استادانی که وقتشان را صرف تعالی و ارتقای علمی و پژوهشی بیمارستان کرده‌اند به اینجا مراجعه می‌کنند.

بیمارستان شریعتی خانه من است

رئیس دانشگاه هدف از این دیدار را اعلام تشکر قلبی و خدا قوت به‌تمامی همکاران بیمارستان شریعتی خواند و گفت: من به دلیل پیشینه حضورم در بیمارستان شریعتی اینجا را خانه خود می‌دانم و احساس خوبی دارم. از همه همکاران در تمامی سطوح خدمت‌رسانی از اعضای هیئت‌علمی تا لشگر پرستاری به فرماندهی خانم سعیدی و گروه خدمات و پشتیبانی و همه افراد که بانام و گمنام در چهارگوشه این مرکز در حال ارائه خدمت به همنوعانشان هستند قدردانی می‌کنم و دست یکایکشان را می‌فشارم.

معجزه جوانی در عرصه مدیریت بیمارستان

دکتر کریمی بیمارستان را مجموعه پیچیده‌ای خواند که مدیریتش بسیار سخت است و تصریح کرد: باتجربه فراوان حاصل از سالیان متمادی خدمتم در حوزه‌های مختلف سلامت کشور و دانشگاه دریافته‌ام سخت‌ترین مدیریت امروز حوزه سلامت، مدیریت بیمارستان‌ها است. بیمارستان شریعتی با مدیریت خوب دکتر مهرپور یکی از بیمارستان‌های موفق دانشگاه و نمود روشنی از نتایج مثبت معجزه جوانی، تخصص، انگیزه و بهره گیری از مجموعه توان سطوح مختلف کارکنان در عرصه مدیریت بیمارستان است.

تأکید بر جلب رضایت کارکنان

وی در خصوص مشکلات ساختار فیزیکی بیمارستان شریعتی درگذر زمان از بدو تأسیس تاکنون گفت: سال 53 که من باافتخار دانشجوی سال یک همین دانشگاه بودم، فضای فیزیکی این بیمارستان به‌خوبی پیش بینی شده بود. ما در طول زمان تکه هایی به آن اضافه کردیم که در واقعیت تشکیلات این بیمارستان را به هم زدیم. ما آمدیم نیم بیشتر بیمارستان را که برای 500 تخت دیده شده بود به مرکز قلب اختصاص دادیم و ساختمان های دیگر در حیاط آن ساختیم. در این سال ها برحسب نیاز و تحمیل شرایط روز، مدام بخش هایی به این بیمارستان اضافه کردیم ولی مشکل پارکینگ کارکنان هنوز به قوت خود باقی است. باید اعتراف کنیم توسعه فیزیکی بیمارستان را نتوانستیم به خوبی اداره کنیم. نمی خواهم کسی را مقصر بدانم. رضایت کارکنان از همین کارها شروع می شود. با توجه به محدودیت فضای فیزیکی می توان از تجربه موفق بیمارستان مرکز قلب در احداث پارکینگ استفاده کرد. امیدوارم دکتر مهرپور با همکاری دکتر پورغریب معاون دانشجویی و افزودن زمین روبه روی بیمارستان به این مرکز، مدیریت بهتر و تغییر کاربری محوطه بیمارستان شریعتی، مشکل پارکینگ کارکنان را  برای همیشه مرتفع کند. برای اینکه کارکنان بتوانند مردم و بیماران را راضی کنند قبل از هر اقدامی باید خودشان راضی باشند.

رئیس دانشگاه همچنین از پیشرفت 70 درصدی پروژه بیمارستان شریعتی 2 ابراز خرسندی کرد و از حمایت دولت در تخصیص 23 میلیون یورو ارز و تامین منابع ریالی موردنیاز برای تجهیز و اتمام این بیمارستان در اوایل سال آتی خبر داد.

کارنامه درخشان دانشگاه در مدیریت کووید 19

دکتر کریمی با گرامیداشت نام و یاد شهدای سلامت دانشگاه و قدردانی از مدافعان سلامت در سال کرونایی کشور افزود: بیمارستان‌های دانشگاه، کارنامه درخشانی را در ارائه خدمت به بیماران کرونا طی یک سال گذشته دارند که مسئولان کشور هم آن را به زبان آورده‌اند که ستایش‌انگیز و قابل قدردانی است.

وی با تشکر ویژه از معاون درمان وزارت بهداشت و خیرین سلامت خاطرنشان کرد: حضور درصحنه و حمایت دکتر جان بابایی از بیمارستان‌های دانشگاه را نقطه قوتی در تأمین نیازهای اورژانسی در مدیریت بحران کووید 19 خواند و خواهان تداوم حمایت‌های معنوی و مادی ایشان از مجموعه دانشگاه شد. بعلاوه امروز موهبت حضور خیرین سلامت، بزرگ‌ترین نعمت دانشگاه است که بابت آن خدا را شاکریم. شاید اگر نبود این کمک‌های خیرخواهانه خیرین، تداوم ارائه بسیاری از خدمات سلامت به مردم میسر نبود.

معرفی پروژه‌های بیمارستان شریعتی

دکتر سعید رضا مهرپور با گرامیداشت یاد و خاطره تلاش‌های فداکارانه بنیان‌گذاران بیمارستان شریعتی، گفت: بسیاری از کسانی که در سال 1344 سنگ بنای این مرکز را بنا نهادند تا 1353 که این بیمارستان افتتاح شد، منشأ خیرهای فراوانی برای فراگیران و بیماران زیادی شدند و اغلب این عزیزان، امروز در قید حیات نیستند. من از تمامی کسانی که در این سال‌ها دلسوزانه زحمت کشیدند تا ما بتوانیم قدمی به جلو برداریم متشکرم.

رئیس بیمارستان شریعتی همچنین به معرفی پروژه‌های جدید و چالش‌های موجود در این مرکز پرداخت و افزود: اغلب این پروژه‌ها در سال سخت اقتصادی کشور و شرایط تحریم باهمت بالای افراد در تمامی سطوح دانشگاه و بیمارستان، حمایت‌های وزارت بهداشت و خیرین سلامت پیگیری و به انجام رسید. ساختمان امید در بنایی در حدود 5 هزار مترمربع در 9 طبقه و 75 تخت بستری در اواخر سال 1395 کلید خورد و امروز آماده بهره‌برداری است. ساختمان کلینیک ویژه با زیربنای 6 هزار مترمربع در 7 طبقه سال 1396 آغاز و بدون هیچ توقفی پیش رفت و انشا الله اردیبهشت سال آتی درمانگاه بیمارستان از ساختمان شهید داستانی به این ساختمان منتقل خواهد شد.

تأمین رادیو داروهای امن بیماران

وی در ادامه پروژه سایکلوترون مرکز هسته‌ای این بیمارستان را یکی از پروژه‌های بسیار برجسته و مهم دانشگاه و کشور خواند و افزود: مرکز پزشکی هسته‌ای بیمارستان شریعتی قدیمی‌ترین مرکز پزشکی هستی کشور است. امروز با راه‌اندازی بخش سایکلوترن این بخش قادر است تا رادیو درمان‌های امن بیماران نیازمند به خدمات تشخیصی و پت اسکن سراسر کشور را تأمین کند.

راه‌اندازی مجهزترین مرکز CSSD کشور

دکتر مهرپور از راه‌اندازی بخش‌های دیابت، LDR و ساختمان امیرالمونین (ع)، آماده‌سازی آنژیوگرافی و ام آر آی و نیز افزایش ظرفیت تخت‌های ویژه و اکسیژن سازهای این مرکز خبر داد و در خصوص راه‌اندازی بخش استریلیزاسیون مرکزی این بیمارستان خاطرنشان کرد: این بخش یکی از بهترین و مجهزترین مراکز CSSD دانشگاه و کشور است که پشتیبانی از آن زحمات زیادی را به همراه داشت که با حمایت معاونت توسعه دانشگاه انجام شد.

رئیس بیمارستان شریعتی کمبود برق را یکی از چالش‌های مهم این مرکز خواند و نسبت به تأمین برق لازم تا اردیبهشت‌ماه سال آتی اظهار امیدواری کرد و تصریح کرد: تمام سعی‌مان این بود تا با زیباسازی و بهسازی فضاهای نامطبوع در بیماران و همکارانمان احساس خوبی ایجاد کنیم.

اهمیت جایگاه نیروی انسانی

وی در پایان سخنانش با بزرگداشت نام شهدای مدافع سلامت این مرکز، به اهمیت جایگاه نیروی انسانی در بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: امسال ناباورانه در سوگ فقدان استاد نادری عزیز و پرستار گرامی خانم حسنی آذر نشستیم و امیدوارم ارم بتوانیم راه آنان را به‌خوبی ادامه دهیم. افتخارم این است که چنین تیم همدل و خوبی در بیمارستان شریعتی داریم که همواره در تمام بحران‌ها و به‌خصوص در این یک سال اخیر شبانه‌روزی برای خدمت به بیماران جان‌فشانی کردند. از همین‌جا اعلام می‌کنم اگر خدای‌ناکرده موج دیگری درراه باشد من و همکارانم در بیمارستان شریعتی از دل‌وجان آماده خدمت‌رسانی به مردم هستیم.

قدیمی‌ترین مرکز پزشکی هسته‌ای و ید درمانی کشور

در پایان دکتر علیرضا امامی اردکانی با اشاره به برخی چالش‌های مرکز پزشکی هسته‌ای بیمارستان شریعتی از آن به‌عنوان قدیمی‌ترین بخش پزشکی هسته‌ای و ید درمانی کشور یادکرد و گفت: تمامی مدیران بالینی پزشکی هسته‌ای کشور فارغ‌التحصیلان این مرکز هستند.

 

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی,گروه خبری RSS,ماه نمای دانشگاه
  • کد خبر : 170936
نجمه باهو
تهیه کننده:

نجمه باهو

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *