• تاریخ انتشار : 1402/03/02 - 07:47
  • تعداد بازدید کنندگان خبر : 145
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

دومین کنگره بین المللی اخلاق در مامایی و سلامت باروری

دکتر قناعتی: حرکت به سمت مراقبت کرامت محور مامایی، از برنامه های جدی دانشگاه علوم پزشکی تهران است

دومین کنگره بین المللی اخلاق در مامایی و سلامت باروری با محوریت کرامت مادری در راستای اعتلای دانش و توانمندی جامعه زنان و مامایی، به همت دفتر مشاور وزیر در امور مامایی، معاونت درمان وزارت بهداشت، انجمن علمی مامایی ایران و مشارکت گروه مامایی و سلامت باروری دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکاری سایر دانشگاه های علوم پزشکی و با حضور اساتید داخلی و خارجی در دو روز پیاپی 30 و 31 اردیبهشت 1402 در هتل قلب بیمارستان رجایی تهران برگزار شد.

دکتر حسین قناعتی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده پرستاری و مامایی، دکتر قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در اولین روز این کنگره، ضمن تاکید بر اهمیت « مراقبت مامایی کرامت محور از مادران» به موانع و چالش‌های موجود در این امر اشاره کرد و گفت: اهتمام ورزیدن در رفع این موانع یک امری لازم و ضروریست که می‌توان با توانمندکردن قشر مامایی چالش‌های موجود در این مسیر را تا حد زیادی مرتفع ساخت، مامای توانمند مامایی است که درکسب مدارج عالی، گذراندن دوره‌های حرفه‌ای و علمی و در تبادلات و تعاملات دانش، پیشرو باشد و علاوه بر حفظ روند طبیعی زایمان و خوشایندسازی آن برای مادران در کسب رضایت و حفظ کرامت آنان نیز تلاش کند.
رئیس دانشگاه در ادامه به ارائه راهکار برای چالش‌های مهم پیش رو در حرفه مامایی اشاره کرد و گفت: تفکیک و سطح بندی خدمات زایمانی،   تعداد کافی ماما در بخش‌های لیبر به صورت مراقبت مداوم ماما محور، زیرساخت‌های لازم برای زایمان فیزیولوژیک و مراکز تولد برای ترویج و حمایت از زایمان طبیعی و خدمات مرتبط با آن، از اهم موضوعاتی است که باید برای آن راه حل‌های نوآورانه پیدا کنیم.
دکتر قناعتی ضمن اشاره به اقدامات دانشگاه در راستای کرامت مادری گفت: تصویب و اجرایی شدن طرح هیئت علمی بالینی مامایی، پیشنهاد و پیگیری راه اندازی مرکز تولد درکنار یکی از بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی تهران و راه اندازی بخش زایمان فیزیولوژیک در کلان بیمارستان حضرت مهدی (عج) از نمونه فعالیت‌های در دست اجرای این دانشگاه است.
در دومین روز کنگره، دکتر علیرضا نیکبخت نصرآبادی رئیس دانشکده پرستاری و مامایی به نقش ماما در برنامه جوانی جمعیت و فرزندآوری اشاره کرد و گفت: جامعه کنونی با بحران کاهش جمعیت مواجه است که باید با یک برنامه ریزی منسجم و اقدامات شتابنده خلا جمعیتی را پر کنیم،   فرزندآوری که مهمترین مولفه جمعیتی محسوب می‌شود رشد آن در کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته منفی شده است که متاسفانه در ایران هم نزدیک به یک دهه میزان باروری کلی زیر سطح جایگزین رسیده است که این کاهش رشد جمعیتی و حرکت به سوی سالمندی می‌تواند زنگ خطر بزرگی باشد.
وی در ادامه بیان کرد: عوامل گوناگونی می‌تواند در این بحران کاهش جمعیت دخیل باشند اما امروزه شاید مسائل فرهنگی بر مسائل اقتصادی در بحث فرزند آوری پیشی گرفته است و خانواده‌ها زیر بار مسئولیت فرزندآوری نمی‌روند.
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی در ادامه ضمن اشاره به قرارگاه جوانی جمعیت که شروع یک حرکت تحول گرا و تعالی در نظام سلامت و جمعیت پویا و سالم است گفت: گروه مامایی به عنوان عضوی از این قرارگاه می‌تواند با توانمندی‌های خود در این جایگاه نیز نقش آفرینی کند و در انجام این مسئولیت پذیری اجتماعی، با تلاش و عزم جدی برای ترویج فرزندآوری و اهداف برنامه جوانی جمعیت، قدم‌های موثری را بردارد.
  در این کنگره، اساتید و دانشجویان از داخل و خارج کشور مقالات و تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند و همچنین همکاران و اساتید بین الملل از کشورهای آلمان، سوئیس، سوئد، استرالیا و ترکیه، اطلاعات خود را در مورد آخرین دستاوردهای اخلاق در مامایی در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند.
ضمنا این کنگره به صورت پنل‌های مختلف در دو پنل صبح و دو پنل عصر برگزار شد که در هر پنل اساتید مجرب، موضوعات مرتبط با کنگره را ارائه و در پایان به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند.
در حاشیه این کنگره، تریبون ازاد در فضای خارج از سالن برای بیان نظرات، مشکلات و راهکارهای شرکت کنندگان در مورد ارتقای کرامت مادری قرار داده شد.

دکتر قناعتی: حرکت به سمت مراقبت کرامت محور مامایی، از برنامه های جدی دانشگاه علوم پزشکی تهران است
 
  • گروه خبری : دانشکده پرستاری مامایی
  • کد خبر : 235092
حسین اکبریان
تهیه کننده

حسین اکبریان

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

نظر خود را درج نمایید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *