گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 96/01/03 - 02:29
  • تعداد بازدید خبر : 4318
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
بازدیدهای نوروزی از بيمارستان‌ها

رییس دانشگاه از بیمارستان مرکز قلب تهران و شریعتی بازدید کرد

دکتر جعفریان به همراه دکتر سلمانی پزشک مقیم ستاد هدایت از بخش‌های اورژانس بیمارستان مرکز قلب و شریعتی بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه خدمت‌رسانی به بیماران قرار گرفت.

67134.mp3 رییس دانشگاه از بیمارستان مرکز قلب تهران و شریعتی بازدید کرد

گالری عکس يک

گالري عکس دو
در عصرگاه دومین روز از بهار 96 دکتر جعفریان رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران به همراه دکتر سلمانی پزشک مقیم ستاد هدایت از بیمارستان‌های مرکز قلب تهران و بیمارستان شریعتی بازدید کردند.

رضایتمندی بیماران از مرکز قلب تهران
دکتر جعفریان در بازدید از بیمارستان مرکز قلب تهران از بخش‌های اورژانس، تریاژ، تحت نظر، کت لب و سی‌سی‌یو بازدید کرد. رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه وضعیت خدمت‌رسانی مرکز قلب را رضایت‌بخش توصیف کرد و گفت: این مرکز یکی از مراکز بزرگ درمانی قلب در تهران است و در طول سال هم میزان مراجعه بیماران قلبی که از شایع‌ترین بیماری‌هاست بالا است. وی افزود: در حال حاضر آنچه در این بازدید دیدیم تعداد زیاد مراجعات سرپایی بود که خوشبختانه تعداد مواردی که نیاز به بستری داشتند زیاد نبود. دو مورد از بیماران نیاز به اقدامات اولیه و دو بیمار هم اقدامات مداخله‌ای باید صورت می‌گرفت که انجام شده بود.
دکتر جعفریان از مشکلات این بیمارستان به کمبود فضای فیزیکی در بخش تریاژ اشاره کرد و گفت: این بیمارستان با ساختاری که دارد خدمات خیلی خوبی دارد ارائه می‌دهد اگرچه به خاطر مراجعات بیش‌ازحد با محدودیت فیزیکی روبرو است. فضای اورژانس کوچک است و به‌اندازه کافی محوطه انتظار ندارد که باید فکر اساسی برای توسعه آن انجام داد.
وی رضایت‌مندی بالای بیماران از این بیمارستان را ساختار گردش کار کارکنان و مدل متفاوت اداره این مرکز خواند و گفت: این بیمارستان در ایام تعطیل کاملاً آماده خدمت‌رسانی است. در حال حاضر ظرفیت سی‌سی‌یو کاملاً در اختیار مراجعین است. اتاق عمل و آی سی یو جراحی فعال هستند. و تاکنون مواردی که نیاز به عمل فوری داشتند انجام شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران وضعیت درمانگاه‌های اورژانس در این ایام را فعال اعلام کرد و افزود: درمانگاه‌های الکتیو از روز پنجم فروردین و طبق دستورالعمل وزارت بهداشت فعالیت می‌کنند که امیدوار هستیم مردم ما هم مواظب خودشان باشند که نیاز مراجعه به متخصصان قلب کاهش یابد.

برخي خدمات در هیچ مرکز خصوصی انجام نمی‌شود
دکتر جعفریان در ادامه از بخش‌های تریاژ، اورژانس و اتاق احیا بیمارستان شریعتی بازدید کرد. رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اورژانس شریعتی در روزهای عادی معمولاً ضریب اشغال بالای 200 درصد دارد گفت: آنچه الآن در اورژانس شریعتی دیدیم نسبت به روزهای معمول خلوت‌تر بود. البته نسبت به میزان تخت، بازهم مازاد پذیرش دارد ولی اورژانس بیش‌ازحد شلوغ نیست و تمامی بیماران ویزیت شده و اقدامات درمانی صورت گرفته است.
وی در خصوص حضور بالای 24 ساعت بعضی از بیماران در اورژانس گفت: در حال حاضر بیماران اورژانس همگی ویزیت و تعیین تکلیف شده بودند. تعدادی بیمار بالای 24 ساعت بود که اینها غالباً بیماران خون و گوارش بودند. یکی از مشکلاتی که در این بخش گاها وجود دارد و حضور بیمار را طولانی می‌کند این گروه بیماران هستند. میزان مراجعات بیماران خون زیاد است و چون هم ظرفیت بخش خون و هم ظرفیت اورژانس خون تکمیل است در اینجا می‌مانند. بیماران گوارش هم از همه جای تهران و کشور به اینجا ارجاع می‌شوند و حجم زیادی از مراجعات این مرکزاست.
دکتر جعفریان در بخشی از سخنان خود به حضور تیم درمان در ایام تعطیل اشاره کرد و گفت: بر خلاف تبلیغات سویی که بعضاً می‌شود و عدم حضور پزشکان در ایام تعطیل را مطرح می‌کنند، مشاهده می‌کنید که با حضور همکاران متخصص چه طب اورژانس چه متخصص داخلی، همکاران مقیم، دستیاران و سایر همکاران فعالیت طبق روال عادی برقرار است و در ایام تعطیلات بهترین سرویس ممکن را داریم ارائه می‌دهیم و چنین مطالب کذبی مشاهده نمی‌شود. وی تأکید کرد: هم پزشکان و هم سیستم پرستاری همه دارند فعالیت معمول خودشان را انجام می‌دهند خوشبختانه ازاین‌جهت نه‌تنها مشکلی نداریم بلکه می‌توانیم ادعا کنیم در حد مقدورات و امکاناتی که داریم سرویس مناسب را ارائه می‌دهیم. خیلی از خدمات اورژانس در این دو بیمارستان که الآن بازدید کردم در هیچ مرکز خصوصی انجام نمی‌شود و در بسیاری از مراکز دولتی دیگر هم انجام نمی‌شود بنابراین این تصور که در ایام تعطیلات ما سرویس ارائه نمی‌کنیم تصور کاملاً اشتباهي است. البته تعطیلی طولانی 15 روز مطمئناً ازلحاظ اقدامات درمانی مشکل‌ساز است این بالاخره حرفی است که باید فکری برای آن کرد.
دکتر جعفریان در پاسخ به مشکلات کمبود پرستار به روابط عمومی دانشگاه گفت: در سال‌های گذشته مشکل پرستاری مشکل بزرگی در دانشگاه بود که خوشبختانه ما در طول سه سال گذشته نزدیک به يکهزار پرستار به دانشگاه اضافه کردیم؛ یعنی از حدود 4 هزار پرستار به 5 هزار رسیدیم بنابراین الآن برخلاف نوروز 93 که من در بیمارستان‌ها بازدید می‌کردم و هر جا صحبت از کمبود پرستار بود الآن این موضوع خوشبختانه موضوع اول نیست.
علیرغم اینکه با این تعداد افزایش پرستار ما منابع بودجه دولتی نداریم و پرداختی آنها باید از محل اختصاصی درآمد بیمارستان‌ها تأمین شود باز به دلیل اولویتی که داشت این کار انجام شد.
وی افزود: مشکلی که ما در بعضی از خدمات داریم مشکل پرستار نیست مشکل هتلینگ است؛ یعنی ما باید کمک بهیارو خدمه به تعداد کافی داشته باشیم که گاها نبود اینها مشکل‌سازتر از حضور پرستار است.
وی با بیان مشکلات مالی برای تأمین نیرو گفت: کمبود نیرو هم طوری است که چون منابع مالی برایش نیست تأمینش ممکن نیست به خاطر اینکه منابع مالی از درآمد اختصاصی بیمارستان است و آن هم سقف مشخصی دارد و الآن هزینه‌های بیمارستان بیش از درآمدش است. البته نمی‌گویم ازنظر پرستار کمبود نداریم و به آن استاندارد 1.5 برای هر تخت نرسیدیم. با این استاندارد باید برای حدود 4 هزار تخت و 6 هزار پرستار داشته باشیم.
رییس دانشگاه نسبت پرستار در دانشگاه را 1.2 اعلام کرد و گفت: وضعیت تعداد پرستار خیلی بهتراز قبل است و مشکل حاد تقریبا جایی نداریم ولی برای راه اندازی های جدید و بخش‌هایی که به‌اصطلاح نسبت پرستار بالاتری احتیاج دارد مثل آی سی یو هنوز کمی جای فعالیت است.
وی در ادامه از 3 پروژه در حال ساخت بیمارستان شریعتی یاد کرد و گفت: ساختمان مجاور اورژانس که در حال ساخت است درواقع سنگ بنای آن توسط خیرین گذاشته شده و ما از منابع دیگر در حال تکمیل آن هستیم که 2 طبقه اول ان شاءالله با ادغام به بخش اورژانس در توسعه فضای فیزیکی اورژانس و بخش خون کمک می کند و امیدوار هستیم در طول سال 96 این بخش به نتیجه برسد. ساختمان دیگر هم در سمت دیگر اورژانس که کلنگش توسط خیرین به زمین خورد برای درمانگاه در نظر گرفته شده است. البته علاوه بر اینها ما یک ساختمان کلینیک ویژه شریعتی هم داریم که آن هم کارهای اولیه‌اش انجام شده و امیدوار هستیم منابعش تأمین و پیش رود و بتوان خدمات بیشتری ارائه داد.
وی در بخش از سخنان خود به بحث خود مراقبتی اشاره و تأکید کرد: مردم عزیزمان با خود مراقبتی و تحرک لازم و رژیم غذایی مناسب باید در سلامتی خودشان به ما کمک کنند تا میزان بستری کاهش یابد و این غیرازاین است که ما به تعداد تخت بیمارستانی اضافه کنیم.
وی افزود: حالا امیدوار هستیم در برنامه مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر که امسال در شبکه‌های بهداشت اجرا می‌شود ما را یک‌قدم به این هدف نزدیک کند و امیدوار باشیم که در طول یک دهه یک تغییر جدی در روند علل مرگ‌ومیر در جامعه داشته باشیم و میزان مراجعات قلبی و مغزی ما کم وبیماری دیابت و فشارخون کنترل شود. ان‌شاءالله مردم همکاری کنند که این کار نتیجه بدهد.
وی در پایان این بازدید از کلیه همکاران کشیک در ایام نوروز تشکر کرد و افزود: در خاتمه این بازدید از همکارانمان در همه گروه‌ها که در بیمارستان‌ها در ایام کشیک فعالیت می‌کنند تشکر می‌کنم از کسانی که روز اول عید، موقع سال‌تحویل و زمانی که همه در حال استراحت هستند باید بدون اینکه کوچک‌ترین ناراحتی احساس کنند بیایند و خدمت کنند. 

بازدیدهای بیمارستانی در ایام غیر تعطیل هم انجام می‌شود
دکتر سلمانی مدیر شبکه بهداشت اسلامشهر و پزشک مقیم ستاد هدایت با بیان اینکه بازدیدها در همه شرایط انجام می‌شود گفت: دربازدیدهای نوروزی دانشگاه معمولاً یک پزشک مقیم به همراه هیئت‌رئیسه از دو بیمارستان در یکروز بازدید می‌کنند که معمولاً وضعیت اورژانس‌ها و بخش‌های ویژه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
دکتر سلمانی وضعیت اورژانس بیمارستان‌ها در ایام نوروز را تاکنون مطلوب اعلام کرد و گفت: تا امروز بازدیدهایی که از بخش‌های اورژانس‌ها صورت گرفته وضعیت مناسبی داشته‌اند البته بار مراجعات نیز نسبت به حالت عادی کمتر و وضعیت اورژانس‌ها خلوت‌تر و مناسب‌تر است.
دکتر سلمانی بازدیدهای نوروزی را مهم دانست و افزود: در طول سال بازدیدها به‌طور مرتب انجام می‌شود اما حضور هیئت‌رئیسه در ایام عید هم حال و هوای بهتری دارد و خیلی هم به رفع مشکلات کمک می‌کند.

کاهش چشمگیر شکایات مردم از خدمات درمانی در سطح کشور
دکتر کولیوند رییس اورژانس کشور در راستای بازدید از مرکز قلب تهران در خصوص بار مراجعه مردم به اورژانس بیمارستان‌ها گفت: طبق آمار روزانه حدود 120 هزار نفر در کل کشور به اورژانس‌های بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند که از این تعداد حدود 10 هزار نفر بستری می‌شوند که بیشتر علل مراجعه‌کنندگان درد قفسه سینه، قلب و گوارش است و در وهله بعدی حوادث ترافیکی است.
وی افزود: خوشبختانه بازدیدهایی که تا الآن از بیمارستان‌ها داشتیم شاهد خدمات خوبی از آن‌ها بود
یم. اتندها، متخصصین و کارکنان به‌اندازه کافی حضور دارند و بیمارستان‌هایی که من تا الآن دیدم شرایط خوبی داشتند. تیم‌های آماده باش هم در مکان‌هایی که مسافرپذیر است مثل شمال و مشهد حضور دارند و تدابیری اندیشیده شده که بتوان خدمات بیشتری با حضور پزشکان انجام شود.
وی در خصوص میزان شکایات مردمی گفت: سامانه 190 برای شکایت مردم اختصاص دارد. ولی آمار شکایات در نوروز بسیار کمتر از شرایط عادی است تا الآن نسبت به سال گذشته بهتر بوده ان‌شاءالله بعدازاین هم همین‌طور باشد.
خبر: باقرزاده
عکس: ربیعی

  • گروه خبری : رئیس دانشگاه,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 67134
کلمات کلیدی
خبرنگار