گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1400/04/29 - 20:12
  • تعداد بازدید خبر : 47
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

عید سعید قربان؛ عید رهایى از تعلقات عید شکوفایی ایمان و یقین مبارک باد

بدان که زمین، سراسر حجی است که تو در آنی و می‌توانی با سادگی و وقوف در جهان درون و بیرون و قربانی نمودن آرزوهای دنیوی، خود را برای سفر بزرگ‌تری آماده کنی...

193525.mp3 عید سعید قربان؛ عید رهایى از تعلقات عید شکوفایی ایمان و یقین مبارک باد

عید قربان، عید سرسپردگی به حضرت حق و بندگی خداست. عید برآمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش، عید نزدیک شدن دلها به قرب الهی، عید رهایى از تعلقات، رهایى از هر آنچه غیر خدایی است. در این روز حج‌گزار، اسماعیل وجود خویش را، یعنى هر آنچه بدان دل‌بستگی دارد قربانى مىکند تا سبک‌بال شود.
ای انسان! اکنون در منایی، ابراهیمی، اسماعیلت را به قربانگاه آوردهای. اسماعیل تو کیست؟ یا چیست؟ مقامت؟ موقعیتت؟ این را تو خود میدانی، تو خود آن را، او را - هر چه هست و هر که هست - باید به منا آوری و برای قربانی، انتخاب کنی، من فقط میتوانم «نشانیهایش» را به تو بدهم:
آنچه تو را، درراه ایمان ضعیف میکند، آنچه تو را در «رفتن»، به «ماندن» میخواند، آنچه تو را، درراه «مسئولیت» به تردید میافکند، آنچه تو را به خود بسته و نگه‌داشته است، آنچه دل‌بستگی‌اش نمیگذارد تا« پیام» را بشنوی تا حقیقت را اعتراف کنی، زندگیات تنها چیزی است که برای به دست آوردنش، از بلندی فرود میآیی، برای از دست ندادنش، همه دستاوردهای ابراهیموارت را از دست میدهی، او اسماعیل توست.
عید قربان، پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت)، مشعر (محل آگاهی و شعور) و منا (سرزمین آرزوها، رسیدن به عشق) فرامی‌رسد. عید قربان یادآور بزرگ‌ترین امتحان الهی است و ریشه در زمان حضرت ابراهیم (ع) داشته و قربانی نمودن از سنت‌های ابراهیمی است. مطابق بیان قرآن کریم حضرت ابراهیم (ع) از جانب خدا مأموریت یافت فرزندش اسماعیل را ذبح نماید وی با اسماعیل مشورت کرد هر دو آماده اجرای فرمان الهی شدند و با صبر در اطاعت و تسلیم و رضایت از آزمایش الهی سرافراز بیرون آمدند. ابراهیم از فرزندش اسماعیل به‌حکم وحی الهی دل کند خداوند هم با تبدیل ذبح وی به قربانی او را به پدر برگرداند. ابراهیم در سخت‌ترین آزمون الهی که دست کشیدن از فرزند است رستگار شد و بر اساس وعده خداوند نام نیک او در تاریخ ماند و در سراسر مناسک حج، مسجدالحرام، سرزمین منا و روز عید قربان نام او جاویدان شد. قرآن کریم درزمینهٔ آیین عید سعید قربان می‌فرماید: این قربانیان که زائران خانه خدا به هنگام توقف در منا ذبح می‌کنند، گوشت یا خون آن‌ها به خدا نمی‌رسد، بلکه هدف از قربانی کردن، شکوفا شدن روح ایثار و نشان دادن میزان عشق و قرب به خدا و تقواست.
اعمال شب و روز عید قربان
شب دهم ذی‌حجه از شبهای مبارک است و جزء چهار شبی است که احیاء و شب‌زنده‌داری در آن‌ها مستحب است. در شب عید قربان، درهای آسمان باز است. برای این شب اعمالی ذکرشده است:
اعمال شب عید قربان
۱- زیارت امام حسین علیه‌السلام.
۲- خواندن دعای «یا دائِمَ الْفَضْلِ عَلیَ الْبَرِیَّةِ» که در شب جمعه هم واردشده است.
اعمال روز عید قربان
روز عید قربان روز بسیار شریفی است و اعمال آن چند چیز است:
۱- غسل که در این روز سنّت مؤکد است و بعضی از علماء آن را واجب دانستهاند.
۲- اقامه نماز عید قربان، به همان نحو که در عید فطر ذکرشده است؛ اما در این روز مستحب است که بعد از نماز، با گوشت قربانی افطار شود.
۳- خواندن دعاهایی که واردشده پیش از نماز عید و بعدازآن و در اقبال ذکرشده و شاید بهترین دعاهای این روز، دعای چهل و هشتم صحیفه سجادیه باشد که اوّل آن «اَللّهُمَّ هذا یَوْمٌ مُبارَکٌ» است.
۴- خواندن دعای چهل و ششم صحیفه سجادیه که این‌گونه آغاز میشود: «یا مَنْ یَرْحَمُ مَنْ لا یَرْحَمُهُ الْعِبادُ».
۵- خواندن دعای ندبه.
۶- قربانی کردن؛ که سنّت مؤکّد است.
۷- خواندن تکبیرات برای کسی که در منا باشد بعد از پانزده نماز که اولش نماز ظهر روز عید است و آخرش نماز صبح روز سیزدهم است. کسانی که در سایر شهرها هستند نیز بعد از ده نماز از ظهر روز عید تا صبح دوازدهم این تکبیرات را بگویند. تکبیرات بنا بر روایت صحیح در اصول کافی ازاین‌قرار است:
اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ* وَ اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ وَ لِلَّهِ الْحَمْدُ اللَّهُ أَکْبَرُ عَلَى مَا هَدَانَا اللَّهُ أَکْبَرُ عَلَى مَا رَزَقَنَا مِنْ بَهِیمَةِ الْأَنْعَامِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ* عَلَى مَا أَبْلَانَا.
و مستحب است که به مقداری که توانایی است این تکبیرات بعد از نمازها تکرار شود.

 

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی
  • کد خبر : 193525
کلمات کلیدی
محبوبه بهلولی
خبرنگار

محبوبه بهلولی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید