گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 97/09/07 - 13:58
  • تعداد بازدید خبر : 473
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

فعالیت های بیمارستان فارابی در هفته سکته مغزی

بیمارستان فارابی برنامه های متنوعی را با هدف ارتقای آگاهی کارکنان و مراجعین در هفته سکته مغزی برگزار کرد.

82365.mp3 فعالیت های بیمارستان فارابی در هفته سکته مغزی

گالری عکس 1
گالری عکس 2
گالری عکس 3
گالری عکس 4
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، زینب چاووشی، سوپروایزر آموزش سلامت این بیمارستان با اعلام این خبر افزود: ۲۹ اکتبر، مصادف با ۷ آبان، روز جهانی پیشگیری از سکته مغزی نامگذاری شده است و به همین منظور هر ساله در این تاریخ، مراسمی در سراسر دنیا برگزار می شود. در تقویم سلامت کشورمان از 26آبان تا دوم آذر 97 به عنوان هفته سکته مغزی نامگذاری شده است و به همین منظور بیمارستان فارابی با هدف افزایش آگاهی عمومی در خصوص سکته مغزی و راه های درمان و پیشگیری از آن و با شعار 'سکته مغزی قابل درمان است' اقدام به برگزاری برنامه های متعدد آموزشی در سطح بیمارستان و خارج از آن کرد.
چاووشی آگاهی از نشانه های سکته مغزی را بسیار ضروری و حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: با انتقال به موقع بیمار به مراکز درمانی، می‌توان عوارض ناشی از این عارضه را به طور چشمگیری کاهش داد.
وی با بیان اینکه علائمی مانند کاهش سطح هوشیاری، اختلال در تکلم یا بی‌حس شدن بدن،‌ از بارزترین علائم سکته مغزی به حساب می آیند، افزود: عوامل متعددی از جمله سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کم تحرکی و بالا بودن قند خون، در افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی دخیل هستند.
چاووشی سکته مغزی را به عنوان یکی از بیماری هایی که علاوه بر بر جا گذاشتن عوارض جسمی، بار مالی و روانی سنگینی را به فرد مبتلا، خانواده و جامعه تحمیل می کند، معرفی کرد و گفت: جالب است بدانید عوارض سکته مغزی قابل درمان است. چنانچه از زمان شروع علائم تا انتقال و شروع اقدامات درمانی ویژه در مرکز درمانی تخصصی کمتر از 3ساعت طول بکشد، علائم و عوارض سکته مغزی قابل درمان است.بنابر این تنها کافی است با علائم سکته مغزی آشنا باشید و با شناسایی به موقع بیمار و تماس با اورژانس اور را به موقع  به مرکز درمانی تخصصی در استان یا شهر مربوطه انتقال دهیم.
سوپروایزر آموزش سلامت بیمارستان فارابی در مورد فعالیت های آموزشی  این بیمارستان در هفته سکته مغزی نیز گفت:این اقدامات شامل برپایی ایستگاه  سلامت در درمانگاه مشاوره قبل از عمل و بخش نگاه شامل: غربالگری دیابت و پرفشارخون و ارائه مشاوره و آموزش گروهی به بیماران، مراجعین و کارکنان در خصوص سکته مغزی؛ انتقال مطالب و پیام های سلامت بر روی رسانه ها نوشتاری و غیرنوشتاری نظیر اتوماسیون اداری،پمفلت های آموزشی،  نصب پوستر،بنر،تابلو و پیام آموزشی در خصوص علائم هشدار و پیشگیری از سکته مغزی و اطلاع رسانی از طریق سایت و کانال بیمارستان فارابی و برپایی دو پایگاه سلامت با همکاری کانون بسیج بیمارستان در مساجد حضرت حسین این علی (ع) و مسجد حضرت زهرا(س) بود.
 چاووشی در مورد فعالیت های انجام شده در این پایگاه ها نیز گفت: دو گروه متشکل از پزشک،پرستار و نیروی پشتیبانی روز سه شنبه  29آبان با استقرار در این دو مسجد کار معاینه بیماران،غربالگری پرفشاری خون و دیابت را انجام و  علاوه بر مشاوره تغذیه، روانشناسی در خصوص علائم هشدار ، پیشگیری و درمان سکته مغزی آموزش و مشاوره انجام شد. همچنین موارد پرخطر و نیاز به درمان به مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارجاع شدند.
خبر و عکس: امیدوار

  • گروه خبری : بیمارستان فارابی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 82365
خبرنگار
معصومه  عزيزي

معصومه عزيزي