گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/05/22 - 07:44
  • تعداد بازدید خبر : 71
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

مباهله،گواه حقانيت و درستي دعوت نبي مكرم اسلام(ص) و سند افتخار شيعه

هرگاه بعد از دانشي كه به تو رسيده كساني با تو به بحث برخيزند به آنها بگو: بياييد ما فرزندان خود را دعوت مي‌كنيم، شما هم فرزندان خود را، ما زنان خويش را، شما هم زنان خويش را، ما نفوس خويش را و شما هم نفوس خويش را، آن گاه مباهله مي‌كنيم و لعنت خدا را بر دروغگويان قرار مي‌دهيم. (آل عمران، آيه 61)

160179.mp3 مباهله،گواه حقانيت و درستي دعوت نبي مكرم اسلام(ص) و سند افتخار شيعه
بيست و چهارم ذي الحجّه سال دهم هجري، روز مباهله پيامبر با مسيحيان نجران و روزي است كه از اهميت خاصّي در نزد مسلمانان برخوردار است. اين روز گواه حقانيت و درستي دعوت پيامبر عظيم الشأن به دين مبين اسلام و سند افتخار شيعه است. مباهله در اصل از «بَهل» به معني رها كردن و برداشتن قيد و بند از چيزي است. مباهله به معناي لعن و نفرين نيز بكار رفته است. كيفيت مباهله به اين گونه است كه افرادي كه درباره مسئله مذهبي مهمي گفتگو دارند در يك جا جمع شوند و به درگاه خدا تضرّع كنند و از او بخواهند كه كسي را كه دروغ گويد را رسوا سازد و مجازات كند.
واقعه مباهله در آيه ۶۱ سوره آل عمران به تفسير بيان شده است:
"فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ". هرگاه بعد از علم و دانشي كه به تو رسيده كساني با تو به بحث و ستيز برخيزند به آنها بگو: بياييد ما فرزندان خود را دعوت مي‌كنيم، شما هم فرزندان خود را، ما زنان خويش را فرا مي‌خوانيم شما هم زنان خويش را، ما از نفوس خويش دعوت مي‌كنيم شما هم از نفوس خود، آن گاه مباهله مي‌كنيم و لعنت خدا را بر دروغگويان قرار مي‌دهيم». 
پيامبر اكرم(ص) طي نامه اي ساكنان مسيحي نجران را به آيين اسلام دعوت نمود. مردم نجران كه حاضر به پذيرفتن دين اسلام نبودند نمايندگان خود را به مدينه فرستادند و پيامبر، آنان را به امر خدا به مباهله دعوت كرد. وقتي هيات نمايندگان نجران، وارستگي پيامبر(ص) را مشاهده نمودند، از مباهله خودداري كردند. آن ها از پيامبر(ص) خواستند تا تحت حكومت اسلامي در آيين خود باقي بمانند. 
مشروح نامه پيامبر(ص) به اسقف نجران چنين بود: "به نام خداي ابراهيم و اسحاق و يعقوب. [اين نامه اي ست] از محمد، پيامبر خدا، به اسقف نجران. خداي ابراهيم، اسحاق و يعقوب را ستايش مي كنم و شما را از پرستش بندگان به پرستش خدا فرا مي خوانم. شما را دعوت مي كنم كه از ولايت بندگان خدا خارج شويد و در ولايت خداوند درآييد و اگر دعوت مرا نپذيرفتيد بايد به حكومت اسلامي ماليات(جزيه) بپردازيد [تا در برابر اين مبلغ، از جان و مال شما دفاع كند] و در غير اين صورت به شما اعلام خطر مي شود." روزي كه پيامبر خدا(ص) قصد مباهله كرد، قبل از آن عبا بر دوش مبارك انداخت و حضرت اميرالمؤمنين و فاطمه و حسن و حسين عليهم السلام را در زير عباي مبارك جمع كرد و گفت: "پروردگارا، هر پيغمبري را اهل بيتي بوده است كه مخصوص ترينِ خلق به او بوده اند. خداوندا، اينها اهل بيت منند. پس شك و گناه را از ايشان برطرف كن و ايشان را پاكِ پاك كن." در اين هنگام جبرئيل نازل شد و آيه تطهير را در شأن ايشان فرود آورد:"همانا خداوند اراده فرمود از شما اهل بيت پليدي را برطرف فرمايد و شما را پاكِ پاك كند."
اعمال روز مباهله
در كتاب شريف مفاتيح الجنان، اعمال مخصوصي براي اين روز ذكر شده است:
اول: غسل، كه نشان پالايش ظاهر از هر آلودگي و آمادگي براي آرايش جان و صفاي باطن است.
دوم: روزه، كه سبب شادابي درون است.
سوم: دو ركعت نماز.
چهارم: دعاي مخصوص اين روز كه به دعاي مباهله معروف است و شبيه دعاي سحر ماه رمضان مي باشد.
همچنين در اين روز خواندن زيارت اميرالمؤمنين به ويژه زيارت جامعه روايت شده است. احسان به فقرا و محرومان به تأسّي از مولي الموحدين علي(ع) كه در ركوع نماز خويش به نيازمند احسان فرمود، سفارش شده است.
بخش هايي از دعاي روز مباهله
خداوندا، بر محمد و آل محمد درود فرست و به من شادي و خرّمي، استقامت و گشايش، عافيت و سلامت و كرامت، روزي پاك و فراوان، و هر نعمت و وسعت كه نازل شده يا از آسمان به زمين نازل مي شود، قسمت كن.
خداوندا، اگر گناهان چهره مرا نزد تو فرسوده اند و ميان من و تو حايل شده اند و حالم را نزد تو دگرگون كرده اند، از تو درخواست مي كنم به نور آبرويت كه خاموش نشود و به آبروي حبيبت محمد مصطفي(ص) و به آبروي وصيّ رسول الله(ص)علّي مرتضي(ع) و به حق اوليائت كه آنها را برگزيدي كه بر محمد و آل محمد درود بفرستي و هر گناه كه كرده ام بيامرزي و مرا در باقي مانده عمرم حفاظت كني.
خداوندا، من مطيع توام، پس از من خشنود باش. عملم را ختم به خير كن و ثواب آن را برايم در بهشت مقرّر دار و آنچه خود سزاوار آني براي من انجام ده، اي سزاوار تقوا و آمرزش. رحمت فرست بر محمد و آل محمد و به رحمت خود به من رحم كن، اي مهربان ترينِ مهربانان. 

 

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی
  • کد خبر : 160179
خبرنگار
محبوبه بهلولی

محبوبه بهلولی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید