گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/01 - 14:13
  • تعداد بازدید خبر : 2594
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

مراسم بزرگداشت روز ملی آمار در دانشگاه برگزار شد/ هیچ برنامه توسعه‌ای بدون در اختیار داشتن آمار صحیح در سازمان تحقیق نمی‌یابد

??????? ????? ?????????? ????

هم‌زمان با فرارسیدن یکم آبان، روز ملی آمار و برنامه‌ریزی، در مراسمی که برای نکوداشت این روز برگزار شد از کارشناسان واحد آمار در واحدهای ستادی و بیمارستان‌های تابعه و سایر بیمارستان‌های منطقه تحت پوشش دانشگاه تقدیر و تشکر به عمل آمد.

93757.mp3 مراسم بزرگداشت روز ملی آمار در دانشگاه برگزار شد/ هیچ برنامه توسعه‌ای بدون در اختیار داشتن آمار صحیح در سازمان تحقیق نمی‌یابد
 
در مراسم گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه‌ریزی که سه‌شنبه 30 مهر 98 در سالن جی 6 ساختمان ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد؛ در ابتدا دکتر سید سینا مرعشی مدیر دفتر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه، بابیان اینکه این مراسم بهانه‌ای برای تجلیل از تلاش‌های همکاران واحد آمار در مجموعه‌های دانشگاه است؛ گفت: این نشست فرصتی است که کارهای یک‌ساله گذشته را مرور و برای سال آینده برنامه‌ریزی کنیم تا درنهایت ان شالله بتوانیم به دستاوردهایی خوبی دست‌یابیم. 
وی با اشاره به اینکه تجدیدنظر در سالنامه آماری سال 97 کار بزرگی برای دانشگاه بود؛ افزود: بعد از دوازده سال بنا به فرمایش دکتر کریمی رئیس دانشگاه ساختار سالنامه آماری دانشگاه دچار تغییراتی شد، این فرآیند در سال اول مستلزم صرف نیرو و فعالیت‌های زیادی بود که بحمدالله انجام شد و موردتوجه هیات رئیسه دانشگاه نیز قرار گرفت. بازنگری در این سالنامه هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف‌کنندگان اطلاعات آن تجربه‌ای بااهمیت و قابل‌تعمیم به امور دیگر خواهد بود که ان شالله این روند رو به رشد ادامه داشته باشد.
 
 
 
آمار رکن مهم برنامه‌ریزی است
دکتر مرعشی ادامه داد: کارشناسانی که در واحد آمار فعالیت می‌کنند باید به این مسئله توجه داشته باشند که در این زمان که به‌تدریج جمع‌آوری داده‌ها به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود نقش آن‌ها در تفسیر داده‌های موجود بیشتر و پررنگ‌تر خواهد بود و همکاران باید این زمینه را با نگاه ویژه‌ای موردتوجه قرار دهند. چراکه آمار درست و اصولی می‌تواند در فرآیندهای سازمان نقش بسزایی داشته باشد.
مدیر دفتر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه، با اشاره به اینکه امروزه کارشناسان آمار در کنار کارشناسان فناوری اطلاعات مشغول فعالیت‌اند و هرروز نقش آن‌ها پررنگ‌تر می‌شود و تکنولوژی به‌نوعی شرایط کاری را تغییر داده است، گفت: پیگیری موضوع پرداخت حق فنی برای کارشناسان آمار مطرح‌شده است؛ میدانیم که شرایط کشور ازلحاظ اقتصادی و امکانات سخت‌تر از سال‌های گذشته است؛ اما یکی از مطالباتی که با جدیت پیگیر آن هستیم تصویب دریافت حق فنی برای کارشناسان آمار است و به‌عنوان یکی از مطالبات مهم در دستور کار این مدیریت قرار دارد و امیدواریم که در هیات امناء دانشگاه به تصویب برسد.
 
 
لزوم ارتقاء فرهنگ و سواد آماری
در ادامه جلسه دکتر جلالی به‌عنوان متخصص آمار تصریح کرد: آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه بازوی مهمی برای ریاست یک سازمان است. اطلاعات و آماری که گردآوری، تحلیل و در اختیار مدیریت قرار می‌گیرد، پایه تصمیم‌گیری‌هاست؛ بنابراین باید به کیفیت داده‌ها و درستی تفسیر آن‌ها توجه داشت تا دچار خطا و سو گرایی نشویم.
وی با اشاره به اینکه جمع‌آوری داده‌ها به‌سوی مکانیزه شدن است؛ گفت: نقش همکاران آمار به سمت تفسیر داده‌ها می‌رود و لازم است سواد آماری و یادگیری تکنیک‌ها، مبانی ریاضی و محاسبات آماری فراگیرتر شده و به‌تناسب نیاز مدیران و کارشناسان گسترش یابد. 
دکتر جلالی، همچنین لزوم توجه به زبان مشترک را برای بیان مقاصد تحلیل‌ها اساسی دانست.
 
سپس دکتر سعید پور، مشاور معاون درمان دانشگاه، در رابطه با فعالیت‌های واحد آمار و مدارک پزشکی در این معاونت، گفت: ممکن است درگذشته اهمیت آمار چندان ملموس نبوده اما امروز کاربردهای آمار در مدیریت قابل‌مشاهده است و هیچ تصمیم موفقی بدون داشتن اطلاعات خوب میسر نیست.
 
 
 
پس‌ازآن، اباذری رئیس اداره آمار به موضوع برنامه حذف فرم‌های کاغذی آمار روزانه در بخش‌های بیمارستان‌های دانشگاه اشاره کرد و مراحل پیش‌بینی‌شده برای آن را توضیح داد. 
وی در انتها ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال 98 فرآیندهای این کار با حمایت معاونت درمان دانشگاه تکمیل شود.
 
 
آمار؛ ارائه خدمت، کار حرفه‌ای، شفافیت
در ادامه جلسه دکتر زرین آرا سرپرست بخش آمار مدیریت آمار و فنآوری اطلاعات دانشگاه، بابیان اینکه آمار چون آب مایه آبادانی است و هشدار که استفاده نادرست از آن همچون سیل ویرانگر است؛ یادآور شد: اهمیت روز آمار بر هیچ‌کس پوشیده نیست به‌طوری‌که رئیس سازمان ملل متحد آقای بانکی مون، در بخشی از پیام خود به مناسبت اولین دوره گرامیداشت روز آمار در سال 2010 به سران کشورهای جهان چنین گفته است، «بیایید در این موقعیت تاریخی جشن بگیریم و به نقش آمار در توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی جوامعمان اذعان کنیم و برای تقویت توانایی‌های ملی آمار تلاش کنیم و منابع بیشتری را به آن اختصاص دهیم».
سپس در پایان، مهندس محسنی معاون دفتر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه، ضمن گرامیداشت روز آمار متذکر شد: برای پیشرفت و توسعه دانشگاه و کشور باید با حمایت و جدیت، فرآیندهای آماری را به سمت جلو هدایت کنیم تا به چشم‌انداز مناسبی برسیم.
توضیح اینکه؛ در این مراسم مهندس کریمی معاون مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت نیز حضور داشتند و به برخی از نظرات و پرسش‌های حاضرین در خصوص مشکلات مطرح‌شده پاسخ دادند. همچنین از سه بیمارستان روزبه، بهرامی و بهارلو که به همت کارشناسان آمار خود اولین سالنامه آماری بیمارستان را تهیه‌کرده بودند تقدیر و تشکر شد. 
خبرنگار: الهام علی
عکس: وحید مزاجردی
 
  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 93757
خبرنگار
الهام علی

الهام علی