گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/08/06 - 11:21
  • تعداد بازدید خبر : 262
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با اعضای هیئت ‌رئیسه دانشکده طب ایرانی دیدار کرد

حجت ‌الاسلام و المسلمین سیدقریشی، با حضور در دانشکده طب ایرانی، با اعضای هیئت ‌رئیسه و مدیران گروه‌های آموزشی این دانشکده به گفتگو نشست.

162998.mp3 مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با اعضای هیئت ‌رئیسه دانشکده طب ایرانی دیدار کرد
نشست مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با اعضای هیئت ‌رئیسه دانشکده طب ایرانی

به گزارش روابط عمومی دانشکده طب ایرانی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید قریشی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به همراه حجت‌الاسلام‌والمسلمین غفاری در دیدار از دانشکده طب ایرانی در روز دوشنبه 5 آبان ماه 99، با دکتر حسین رضایی زاده، رئیس دانشکده و جمعی از اعضای هیئت‌رئیسه، مدیران گروه‌های آموزشی و اعضای هیئت‌علمی این دانشکده گفتگویی صمیمانه داشتند.
در ابتدای این نشست، دکتر رضایی زاده به معرفی فعالیت‌های دانشکده طب ایرانی پرداخت و به‌تفصیل گزارشی از عملکرد این دانشکده ارائه کرد.
رئیس دانشکده طب ایرانی با بیان این مطلب که این دانشکده براساس نتایج فرآیند ارزیابی عملکرد سال 1398، در دستگاه‌های اجرایی استان تهران در شاخص‌های اختصاصی موفق به کسب رتبه عالی و امتیاز کامل شده است، پیرامون روند فعالیت‌های آموزشی، هدفمندسازی پژوهش و همکاری‌های بین بخشی دانشکده سخن گفت.
وی در ادامه، با تمرکز بر فعالیت‌های دانشکده در دوران همه‌گیری کرونا، از برگزاری بزرگ‌ترین کنفرانس آنلاین با موضوع طب تلفیقی و اقدامات بالینی با موضوع کووید 19 در دانشکده طب ایرانی، برگزاری 9 وبینار مشترک با موضوع همه‌گیری کرونا با کشور چین و WHO و تولید محتواهای علمی و زیرساخت‌های آموزش مجازی در این دوران خبر داد.
دکتر رضایی زاده توسعه همکاری‌های مشترک علمی دانشکده طب ایرانی با سایر کشورها ازجمله اتریش، اسپانیا، هند، کره جنوبی و... را با هدف حرکت به‌سوی بین‌المللی سازی دانشکده عنوان کرد و از انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری با چند کشور در حوزه آموزشی، پژوهشی و تولید دارو سخن گفت.
رئیس دانشکده طب ایرانی در ادامه اقدامات دانشکده در جذب منابع مالی از خارج دانشگاه، فعالیت‌های دانشکده در حوزه امور فرهنگی و آموزش اصلاح سبک زندگی از طریق تولید محتوا برای جامعه، روند کاهشی تعداد کارکنان دانشکده با تکیه‌بر افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از توانمندی نیروها و ارتباط گسترده بین دانشکده طب ایرانی و مرکز رشد فناوری طب و داروسازی سنتی و فرآورده‌های طبیعی را شرح داد.
دکتر رضایی زاده روند فعالیت‌های دانشکده طب ایرانی را در راستای دستیابی به دانشگاه نسل سوم بیان کرد و در پایان از احداث پردیس مشترک طب ایرانی با دانشکده علوم تغذیه و رژیم‌شناسی خبر داد و این همگرایی را با هدف هم‌افزایی دانش و امکانات با حفظ استقلال ماهیت دو دانشکده عنوان کرد.
در ادامه دکتر محمدحسین آیتی، مدیرگروه آموزشی تاریخ پزشکی دانشکده طب ایرانی با بیان این مطلب که نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران، همواره مشی منطقی، منصفانه و به‌دوراز افراط‌وتفریط داشته است، گفت: این نهاد همواره بازوی حمایتی برای ریاست دانشگاه و معاونت فرهنگی بوده است.
دکتر آیتی با یادآوری نقشی که جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در نقد کارآمد داشته است، بر لزوم احیای کرسی‌های آزاداندیشی و بسترسازی برای انتقادهای سازنده تأکید کرد.
در ادامه زهرا حسینی تبار، مسئول امور اداری دانشکده طب ایرانی با بیان تأکید مقام معظم رهبری بر فرهنگ‌سازی برای دوران پساکرونا، از جای خالی هیئت‌های اندیشه‌ورز سخن گفت.
حسینی تبار بر لزوم هدایت دانشجویان در مسیر انقلابی گری با تکیه بر بصیرت، اقدام و عمل و تولید محتوای فرهنگی درست تأکید کرد.
دکتر آرمان زرگران، مشاور بین‌الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تأکید بر لزوم شناسایی دانشجویان مستعد و دغدغه مند و بسترسازی برای فعالیت‌های آنها در حوزه‌های فرهنگی و مذهبی، افزود: در دانشکده طب ایرانی به‌واسطه حضور دانشجویان مذهبی، بستر قوی‌تری برای این فعالیت‌ها وجود دارد. در هیچ یک از رشته‌های پزشکی مانند طب ایرانی، چنین ماهیت فرهنگی وجود ندارد. طب سنتی پیوست فرهنگی را همراه خود دارد. در سایر کشورهایی که چنین مکاتب پزشکی دارند، به این بسترهای فرهنگی بسیار توجه می‌شود.
این عضو هیئت‌علمی گروه آموزشی تاریخ پزشکی، در ادامه افزود: رشته تاریخ پزشکی بیش از آنکه دانش باشد، فرهنگ است. در این رشته از مفاخر فرهنگی، پیشینه تمدنی و آموزه‌های فرهنگی بهره می‌بریم و این عرصه می‌تواند سلاحی قدرتمند برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی باشد.
دکتر لیلا شیربیگی، معاون آموزشی دانشکده طب ایرانی در ادامه جلسه، با بیان این مطلب که ساختن فرهنگ برای نسل هوشمند امروز، کاری بسیار پیچیده است، بر لزوم اتخاذ روش‌های نوین و کاربردی در فرهنگ‌سازی تأکید کرد.
در ادامه دکتر میثم شیرزاد، عضو هیئت‌علمی دانشکده طب ایرانی، در خصوص نقش طب سنتی در تحول اقتصادی کشور گفت: تفاوت جدی که رشته طب سنتی با سایر رشته‌ها دارد این است که خاستگاه آن در این سرزمین است. بهره‌گیری از گیاهان دارویی در چرخه تولید داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی و حتی صادرات آنها، تحول اقتصادی بزرگی در ارتباط با صنعت موجب می‌شود.
دکتر شیرزاد پیرامون نقشی که طب سنتی می‌تواند در فرهنگ‌سازی در جامعه ایفا کند، چنین گفت: همواره سازوکارهایی برای گسترش فرهنگ بومی در جامعه وجود داشته است، اما امروز می‌بینیم که بخشی از مردم با شیوه مرسوم فرهنگ‌سازی ارتباط برقرار نمی‌کنند. نقشی که طب سنتی در تغییر و اصلاح سبک زندگی مردم ایفا می‌کند، می‌تواند در کنار درمان بیماران، بخش زیادی از این فرهنگ‌سازی را به انجام برساند. تقویت طب سنتی دانشگاهی، می‌تواند باعث تقویت فرهنگ در کشور شود.
در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید قریشی فعالیت‌های دانشکده طب ایرانی را باتوجه به نوپا بودن این دانشکده قابل‌توجه دانست و گفت: طب سنتی بعد از دوران قاجار رو به افول گذاشت و مورد بی‌مهری واقع شد. نگاه استعماری و غرب‌زدگی باعث شد که بسیاری از علوم انسانی نیز با چنین سرنوشتی مواجه شوند و از نگاه به داشته‌های خود در این سرزمین غافل شویم.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، در ادامه با تأکید بر این مطلب که دانشکده طب ایرانی حرف برای گفتن بسیار دارد، افزود: آنچه ما سنت این سرزمین می‌شماریم از دانشمندانی چون ابن‌سینا و رازی شکل گرفته است. در میان مفاهیم دینی، نشانه‌های بسیاری هست که باید با معیار عقل سنجیده شود و آن زمان که به علم تبدیل می‌شود، ایمان زاست. چرا که هر آنچه عقلانی باشد، اسلامی نیز هست.
حجت‌الاسلام سیدقریشی در ادامه بر ضرورت تغییر در نگاه به مسائل فرهنگی تأکید کرد و گفت: اینکه ما صرفاً برگزاری مراسم زیارت عاشورا را کاری فرهنگی بدانیم صحیح نیست. اینکه یک پزشک طب سنتی دقایق طولانی برای بیمار وقت می‌گذارد و می‌کوشد سبک و شیوه زندگی او را اصلاح کند، این هم کار فرهنگی است. نباید علم را از امور فرهنگی جدا کرد. این جداسازی‌ها مشکلات فرهنگی را حل نخواهد کرد. اگر در دانشکده‌ای مانند دانشکده طب ایرانی آموزش‌های علمی به همراه مسائل فرهنگی منتقل شود، دانشگاه فرهنگ‌ساز خواهد بود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در پایان رویکرد دانشکده طب ایرانی در نگاه جامع به انسان را ستود و افزود: طبیبان الهی در پی این بودند که انسان را به هدف‌های والاتر انسانی برسانند و انسان را از مرزهای تن فراتر می‌دیدند. امیدوارم دانشکده طب ایرانی هم که مسئولان و استادانی دغدغه مند دارد بیش‌ازپیش در این مسیر گام بردارد و شکوفاتر شود. مشکلاتی که در مسیر این دانشکده بوده و هست و جفاهایی که در حق این دانشکده و طب سنتی وارد شده است نیز با معرفی و شناخت بیشتر جامعه با رویکردهای آن، برطرف خواهد شد.

  • گروه خبری : دانشکده طب ایرانی,گروه خبری RSS,گروه خبری اینستاگرام
  • کد خبر : 162998
خبرنگار
خاطره  فهيمي

خاطره فهيمي

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید