گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/10/17 - 18:37
  • تعداد بازدید خبر : 532
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
با تأکید بر گسترش همکاری‌های آکادمیک میان دو کشور

معاون بین‌الملل دانشگاه با سفیر هند در ایران دیدار کرد

با هدف گسترش همکاری‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی و تحقیقاتی هند، دکتر رامین کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه با گدام دار مندرا، سفیر هند در ایران دیدار کرد.

168294.mp3 معاون بین‌الملل دانشگاه با سفیر هند در ایران دیدار کرد

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت بین‌الملل، در دیدار چهارشنبه 17 دی 99 در ستاد مرکزی دانشگاه، دکتر محمدحسین نکوفر، مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه، دکتر حسن وطن‌دوست، مسئول میز همکاری‌های علمی دانشگاه با کشور هند، دکتر محمد جزایری، رئیس مرکز تحقیقاتی ویروس‌شناسی بالینی دانشگاه، دکتر حمید مباشری، عضو هیأت‌علمی دانشگاه، سانجی راوات، دبیر دوم (امور کنسولی) و داشدیکپال نندیشور، دبیر دوم سیاسی سفارت هند در ایران نیز حضور داشتند.
در آغاز دکتر کردی، معاون بین‌الملل به بیان توضیحاتی در خصوص تاریخ پزشکی ایران و پیشینه دانشگاه علوم پزشکی تهران پرداخت و دانشکده‌ها، مراکز تحقیقاتی و بیمارستان‌های آموزشی زیرمجموعه آن را معرفی کرد.
وی با اشاره به نقش راهبری دانشگاه در سطح کشور و جایگاه شاخص آن در خاورمیانه، گفت: تعداد مقالات مشترک اساتید و اعضای هیأت‌علمی دانشگاه با محققان بین‌المللی در پنج سال گذشته افزایش یافته است.
معاون بین‌الملل دانشگاه تصریح کرد: در مسیر دستیابی به اهداف بین‌الملل، نسبت به پذیرش دانشجویان بین‌المللی اقدام شده و هم‌اکنون 927 دانشجو از بیش از 45 کشور در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
وی مجموع دانشجویان هندی دانشگاه را 194 نفر اعلام کرد و بیان داشت: اغلب این دانشجویان در رشته پزشکی  عمومی تحصیل می‌کنند.
دکتر کردی دانشگاه جایگاه دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی را تشریح کرد و گفت: این مجموعه جایگاه 109 آسیا و 600-501 جهانی نظام رتبه‌بندی تایمز، رتبه 400-351 رتبه‌بندی QS و جایگاه 366 رتبه‌بندی یورپ را در اختیار دارد.
وی افزود: همچنین دانشگاه در زمینه تولید تجهیزات پزشکی و محصولات دارویی نیز موفق عمل کرده و یک سوم داروهای کشور توسط دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران تولید می‌شود.
دکتر کردی از آمادگی این مجموعه برای توسعه همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و درمانی با مراکز علمی و دانشگاهی هند خبر داد.
سپس دکتر نکوفر، مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه به سابقه همکاری‌های علمی دانشگاه با مؤسسات آموزشی و تحقیقاتی هند اشاره کرد و گفت: طی شش سال اخیر بیش از 500 مرکز علمی و آموزشی هند با دانشگاه‌های ایرانی در زمینه چاپ مقالات تعامل داشته‌اند که طبق آمار پایگاه اسکوپوس 3 هزار و 974 مقاله مشترک حاصل این همکاری‌ها بوده است.
وی ادامه داد: این در حالی است که از مجموع ذکر شده، 140 موسسه هندی با دانشگاه علوم پزشکی تهران همکاری کرده‌اند که منجر به چاپ 372 مقاله مشترک شده است.
مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه با بیان اینکه از میان کشورهای همکار در چاپ مقالات مشترک، هند در  رده دهم قرار دارد، اظهار داشت: بیشترین مقالات مشترک در زمینه‌های ایمونولوژی و میکروبیولوژی منتشر شده است.
دکتر نکوفر ابراز امیدواری کرد که با برگزاری این نشست و تداوم ارتباطات، همکاری دانشگاه با مراکز علمی و آموزشی هند توسعه یافته و تعاملات میان محققان دو کشور منجر به افزایش پژوهش‌های مشترک شود.
در ادامه، دکتر جزایری، رئیس مرکز تحقیقاتی ویروس‌شناسی بالینی دانشگاه در خصوص تلاش‌های انجام شده برای تأسیس آزمایشگاه ایمنی زیستی (Biosafety) سطح سه به عنوان آزمایشگاه کاربردی و ضروری برای مبارزه با ویروس کووید-19 توضیحاتی ارائه کرد.
وی همچنین به معرفی کمیته استراتژیک مقابله با کووید 19 براساس همکاری مشترک سه دانشگاه‌ تهران، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی پرداخت.
این عضو هیأت‌علمی دانشگاه سپس از سفارت هند در ایران خواست سه موضوع همکاری‌های متقابل علمی میان دو کشور، ایجاد کانال ارتباطی بین وزارتخانه‌های بهداشت ایران و هند برای تأسیس آزمایشگاه ایمنی زیستی سطح سه و معرفی کمیته استراتژیک مقابله با کووید 19 در این کشور را پیگیری کند.
دکتر مباشری، عضو هیأت‌علمی دانشگاه نیز راه‌اندازی آزمایشگاه ایمنی زیستی سطح سه برای شناخت بهتر و مبارزه با ویروس کرونا را ضروری دانست و تصریح کرد: با توجه به فعالیت آزمایشگاه‌های ایمنی زیستی در هند و تجربیات مراکز و مؤسسات آموزشی و درمانی این کشور، لزوم همکاری با دانشگاه علوم پزشکی تهران برای تأسیس این آزمایشگاه احساس می‌شود.
وی همچنین از مذاکرات اولیه با تعدادی از دانشگاه‌های هندی برای انعقاد تفاهم‌نامه همکاری خبر داد و از سفیر این کشور خواست در راستای نهایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها پیگیری‌های لازم را انجام دهد.
در بخش پایانی این نشست گدام دار مندرا، سفیر هند به دیدار روسای جمهور دو کشور در سال 2018 و به دنبال آن امضاء پروتکل همکاری اشاره کرد و گفت: با همین رویکرد سفارت هند در ایران از همکاری دو کشور در زمینه‌های پزشکی و بهداشتی استقبال می‌کند.
وی با بیان اینکه هند نیز مانند اغلب کشورها در ابتدای شیوع همه‌گیری کرونا غافلگیر و مجبور به واردات دارو و تجهیزات مورد نیاز از دیگر نقاط جهان شد، افزود: خوشبختانه به تدریج این کشور نیز توانست در تأمین نیازهای خود به خودکفایی برسد و امروز در مرحله تولید چندین واکسن کرونا با درصد اثرگذاری بالا قرار دارد.
سفیر هند در ایران تجربه و یافته‌های پژوهشی دو کشور در مواجهه با همه‌گیری کرونا را قابل‌توجه دانست و پیشنهاد به اشتراک‌گذاری این یافته‌ها با برگزاری نشست‌های آنلاین علمی میان متخصصان دو کشور را مطرح کرد.
گدام دار مندرا همچنین با تکیه بر همکاری ایران و هند در زمینه دارو و تحقیقات دارویی، بر توسعه تعاملات میان دانشگاه‌های دو کشور تأکید کرد و به منظور تسهیل این ارتباطات قول مساعد همکاری داد.
در پایان مقرر شد ظرف دو هفته آینده پروپوزالی برای مشخص شدن زمینه‌های همکاری آتی آماده و برای سفارت هند در ایران ارسال شود تا پس از بررسی و توافق، با تشکیل گروه‌های کاری تعاملات طرفین وارد مرحله تازه‌ای شود.

  • گروه خبری : معاونت بین الملل,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 168294
خبرنگار
مهناز  وحيدي

مهناز وحيدي

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید