گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/09/04 - 07:48
  • تعداد بازدید خبر : 66
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

ميلاد مسعود حضرت امام حسن عسگری(ع) مبارك باد

امام حسن عسگري(ع) فرمود: بهترين چيزي كه به وسيله آن بنده به خداوند تقرب مي جويد، بعد از شناختن او ، نماز و نيكي به پدر و مادر و ترك حسد و خودبيني و به خود باليدن است . (تحف العقول ، ص 412)

164051.mp3 ميلاد مسعود حضرت امام حسن عسگری(ع) مبارك باد
مدينه غرق در شادي بود و ربيع الثاني غوطه ور در سروري وصف ناپذير. آفتاب از همه سوي لحظه‌ها، طلوع مي‌كرد تا زمانه به درك عميق روشنايي برسد. ولايت سبز حضرت امير(ع) بار ديگر در تبسم معصومانه طفلي، تجلي كرده بود و خنده‌هاي پي درپي "ابو محمد" تازه ترين شعر مولا را مي‌سرود. جوّ مدينه، ابري ناپايدار بود و قلب ولايت به قرصي مهتاب شبهاي شيدايي بود،"ابومحمد" مي‌آمد تا هويت هول انگيز شب صفتان را روشن سازد. مي‌آمد تا ترديد در خاك خيال تاريخ ريشه ندوانَد كه روشني اولين اصلِ حقيقي زيستن است. "ابومحمد" مي‌آمد تا "معتمدها" را به تماشاي فروپاشي شيطان و عصيان دعوت كند. مي‌آمد تا پشت ميله‌هاي زندان را خم كند، تا تمام سياه چالها را در معرض تابش آفتاب سيماي خويش قرار دهد. امام حسن عسگري(ع) به نقلي در ربيع الثاني سال ۲۳۲‬ قمري در مدينه منوره متولد شد. نام شريف آن حضرت حسن و كنيه‌اش ابومحمد و القابش به صامت، رفيق، زكي، هادي و عسكري معروف بودند. پدر بزرگوارآن حضرت امام هادي (ع) و مادرش بانويي صالحه به نام سوسن يا حديثه يا سليل بود.  چون آن حضرت و پدر بزرگوارش امام هادي(ع) در سامرا در محله ‌عسگر سكونت داشتند، آن حضرت را عسگري مي‌ناميدند. (عسگر يعني لشكر و سپاه نظامي)
امام عسگري(ع) همراه پدرش امام هادي سختي هاي بسياري را تحمل نمود و بيشتر دوران زندگي خود را در پايتخت عباسيان يعني "سامرا" سپري كرد. امام حسن(ع) در حالي كه ۲۲‬ سال سن داشت امامت را پس از پدرش بر عهده گرفت. امام هادي (ع) بارها بر امامت امام حسن (ع) پس از خودش تصريح فرموده بود، لذا پس از شهادت امام هادي(ع) تقريبا تمامي شيعيان ‪۱۲‬ امامي، امامت حضرت را پذيرفتند. در آن ايام كه امام هادي(ع) را از مدينه به سامرا بردند تا تحت نظر حكمت عباسيان قرار گيرد، امام حسن عسگري (ع) را نيز به دستور متوكل عباسي به ‌سامرا انتقال دادند و بخش عمده عمر امام (ع) در پايتخت عباسيان در سكوت مرگبار حكومت آنان گذشت. 
مدت كوتاه حيات امام حسن عسگري(ع) به سه دوره تقسيم مي‌شود: 
تا چهار سال و چند ماه امام (و به قولي تا ‪ ۱۳‬سالگي) از عمر شريفش در مدينه سپري شده، تا ‪2۲‬ سالگي به اتفاق پدر بزرگوارش در سامرا مي‌زيسته است و تا 2۹ ‬سالگي يعني شش سال و اندي پس از رحلت امام دهم(ع) در سامرا ولايت بر امور و پيشوايي بر ستون را برعهده داشته است. 
آنچه مهم است، توجه امام در فرصتهاي مناسب به آينده درخشان و تابناك اسلام و امت اسلامي بود كه توانست در سالهاي رسالت خويش ويژگي‌هاي دولت حضرت مهدي (عج) را يادآور شوند و در اين راه گامهاي موثري چون پاسخ به مسائل علمي، رد شبهات، توجه به اصحاب، برحذر كردن آنان در همكاري با خلفا، تقويت و تحكيم مباني امامت به صورت يك عقيده اسلامي، آماده كردن مردم براي غيبت امام مهدي(عج) و دعوت مردم به امامي كه غايب خواهد بود، بردارند. ولادت با سعادت آن حضرت را بايد نقطه عطفي در تاريخ تشيع دانست و اذعان داشت كه اين ميلاد در آينده‌اي نه چندان دور تاريخ بشريت را دگرگون خواهد ساخت، چرا كه فرزند برومندش روزي دادگستر جهان هستي خواهد شد.
احاديثي گوهربار از امام حسن عسگري(ع) 
- تدبير نيمي از زندگي است. (تحف العقول ، ص 425)
- همنشيني با اهل دين، شرف دنيا و آخرت است. (تحف العقول ، ص 420)
- هر كه پدر و مادر را اندوهگين كند، آنان را ناسپاسي كرده است. (تحف العقول ، ص 425)
- براي هر چيزي دليلي بايد، و دليل خردمند تفكر است، و دليل تفكر خاموشي. (تحف العقول ، ص 406) 
- چيزي نيست كه چشمانت آن را بنگرد، مگر آن كه در آن پند و اندرزي است. (بحارالانوار ، ج 78، ص 319)
- كم گويي، حكمت بزرگي است، بر شما باد به خموشي كه آسايش نيكو و سبكباري و سبب تخفيف گناه است. (تحف العقول، ص 414) 
- به راستي كه با ارزش ترين مردم كسي است كه دنيا را براي خود مقامي نداند، بدانيد بهاي تن شما مردم ، جز بهشت نيست، آن را جز بدان مفروشيد  (تحف العقول ، ص 410) 
- بهترين چيزي كه به وسيله آن بنده به خداوند تقرب مي جويد، بعد از شناختن او ، نماز و نيكي به پدر و مادر و ترك حسد و خودبيني و به خود باليدن است . (تحف العقول ، ص 412)
- به راستي كه با ارزش ترين مردم كسي است كه دنيا را براي خود مقامي نداند، بدانيد بهاي تن شما مردم، جز بهشت نيست، آن را جز بدان مفروشيد. (تحف العقول ، ص 410) 
 

 

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی
  • کد خبر : 164051
خبرنگار
محبوبه بهلولی

محبوبه بهلولی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید