گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/01/05 - 23:02
  • تعداد بازدید خبر : 95
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

نجات جان یک بیمار با تشخیص درست دستیاران بیمارستان سینا

تشخیص درست باعث بهبودی مردی 56 ساله در بیمارستان سینا شد.

152672.mp3 نجات جان یک بیمار با تشخیص درست دستیاران بیمارستان سینا

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا، در بحبوحه شیوع کرونا، مردی 56 ساله به علت سرطان روده بزرگ به بیمارستان سینا مراجعه می کند و به صورت اورژانسی به علت انسداد روده تحت عمل جراحی قرار می گیرد.
بعد از انجام عمل برای مراقبت های بیشتر در بخش ICU بستری و یک روز بعد از عمل جراحی دچار تنگی نفس، سرفه تاکی کاردی و تب خفیف می شود. به احتمال اینکه شاید کرونا ویروس دامنگیر بیمار شده باشد از قفسه سینه او گرافی گرفته می شود که تغییرات پارانشیم  در آن مشهود بود دکتر علی اصغر یزدانی، دستیار گروه جراحی برای تشخیص دقیق تر درخواست مشاوره ای برای گروه داخلی تنظیم می کند.
دکتر مسعود مرتضی زاده، دستیار سال دوم گروه داخلی در پی درخواست انجام مشاوره بر بالین بیمار حاضر می شود  او که متوجه می شود در سی تی اسکن روز قبل بیمار تغییرات عفونی ویرال مشهودی قابل روئیت نیست و روند وخامت حال بیمار بسیار حادتر از یک پنومونی ویرال است با شک به تشخیص آمبولی ریه به سرعت درخواست انجام سی تی آنژیو را برای بیمار می دهد و تشخیص آمبولی وسیع شاخه اصلی پولمونر برای او محرز می شود.
بعد از حدود 3 ساعت باوجود شروع آنتی کوگولانت درمانی شرایط بیمار به سرعت بحرانی تر می شود و درصد اشباع خون بیمار تا 65 درصد افت می کند.
در تماسی با دکتر زهرا شجری، استاد انکال بیمارهای قلبی بیمارستان براي بيمار داروي رتپلاز با دوز نصف با توجه جراحي اخير شروع و خوشبختانه علایم بيمار اعم از سرفه، تنگی نفس و تب خفیف  بهبود پیدا می کند.
 شرایط بیانگر این بود که تغییرات پارانشیم بیمار در زمینه انفارکت به دنبال آمبولی ریه و سرفه و تب خفیف بیمار نیز جزئی از تظاهرات ناشایع آمبولی بوده است.
نكته اصلي در این بیمار این است كه تشخيص اوليه به خصوص در اپيدمي ها مي تواند روال فكري تمامي افراد را تحت تاثير قرار دهد و يك نوع انسداد فكري ايجاد كند كه به ساير تشخيص ها هرچند بديهي توجهي نشود.

  • گروه خبری : بیمارستان سینا
  • کد خبر : 152672
خبرنگار
رضا  آسيابي

رضا آسيابي

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید