گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/07/30 - 08:02
  • تعداد بازدید خبر : 367
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه

نشست برنامه چشم انداز آینده بیمارستان سینا برگزار شد

در نشست برنامه چشم اندازی آینده بیمارستان سینا، اولویت بندی های ردیف اول این مرکز در درمانی در نظر گرفته و تصویب شد.

162824.mp3 نشست برنامه چشم انداز آینده بیمارستان سینا برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان سینا، نشست برنامه ریزی چشم انداز آینده بیمارستان سینا، یکشنبه 27 مهرماه سال 99 در سالن شورای ریاست بیمارستان سینا برگزار شد.
دکتر محمد طالب پور، رئیس بیمارستان سینا ضمن تبریک حلول ماه مبارک ربیع الاول گفت: هدف از برگزاری این جلسه ترسیم یک نگرش برای بیمارستان سینا است و با توجه به اینکه، این مرکز درمانی، قدیمی ترین بیمارستان کشور است و از استادان متبحر در رشته های مختلف در سطح جامعه برخوردار است شایسته بهترین برنامه ریزی برای آینده می باشد و مسلما نقاط ضعفی نیز در این سیستم وجود دارد که باید شناسایی و رفع شود.
وی در ادامه افزود: باید این نگرش که بیمارستان سینا یک مرکز درمانی قدیمی ست که در حال فرسوده شدن است را تغییر دادن و با برنامه ریزی به این هدف رسید که تاریخ پزشکی و آینده پزشکی در بیمارستان سینا دیده شود و جدیدترین تکنولوژی علمی و پزشکی روز در خدمت قدیمی ترین بیمارستان کشور قرار گیرد و این امر با یاری و همکاری استادان گرامی این مرکز میسر خواهد شد.
دکتر طالب پور در ادامه به بیان گزارشی اجمالی از فعالیت های درمانی، آموزشی، پژوهشی و عمرانی 2 سال اخیر بیمارستان پرداخت و بیان داشت: زیرزمین درمانگاه تخصصی متاسفانه مخروبه شده بود که به کمک خیرین بازسازی شد و در آن فیزیوتراپی، کاردرمانی و رادیولوژی راه اندازی شده است.
دکتر طالب پور به اختصاص فضایی در اتاق عمل به عنوان کلاس آموزشی اشاره کرد و گفت این فضا برای فعالیت های تحقیقاتی و کورس های عملی در نظر گرفته شده است و همچنین فضایی در ورودی ساختمان شماره 5 ساخته و سعی شده برای این فضا کاربردهای مختلفی تعریف شود. قسمتی از آن برای کتابخانه در نظر گرفته شد و دفاتری نیز برای مدیر گروه ها در این محیط دیده شده است که در صورت لزوم در زمان اجرا کنگره ها از آنها با اجازه استادان استفاده شود. همچنین فضایی نیز برای سالن انتظار همراهان بیماران اتاق های عمل و کت لب در این قسمت در نظر گرفته شده است.
وی افزود: با انتقال کتابخانه، پاویون دستیاران و استادان خانم در طبقه اول ساختمان اداری گسترش داده شد و از دیگر فعایت ها، بهینه سازی فضای سی اس ار بیمارستان با امکانات کامل بود.  
رئیس بیمارستان سینا با قدردانی از دکتر محسنی و دکتر آقامیر، بیان داشت: ساختمان میزراه به همت این 2 عزیز در حال بازسازی و روند آن روبه پیشرفت است و ان شاء الله مجدد سالن کنفرانس این ساختمان احیا خواهد شد و اتاق عمل خاص این ساختمان نیز به عنوان موزه تاریخچه بیمارستان سینا تعریف شده است.
دکتر طالب پور همچنین عنوان داشت: میان فعالیت های زیرساختی و پزشکی یک موازنه ای ایجاد شده و هر بودجه ای که در اختیار این مرکز قرار می گیرد، بخشی از آن به فعالیت های زیر ساختی و بخش دیگر به فعالیت های پزشکی اختصاص می یابد.
دکتر حسین حیدر، رئیس بخش جراحی فک و صورت؛ با تشکر از نگاه جدیدی که در بیمارستان ایجاد شده این نگرش را امیدی برای آینده دانست و گفت: بخش جراحی فک و صورت با تمام امکاناتی که دارد در خدمت ساخت و اصلاحات بیمارستان خواهد بود.
سوریا بابایی، مدیر دفتر پرستاری ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه، اعلام کرد گروه پرستاری در راستای اهداف و چشم انداز آینده بیمارستان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.
دکتر محمدعلی صحرائیان، رئیس بخش ام اس بیمارستان، ضمن قدردانی از تلاش های دکتر طالب پور گفت: تعیین برنامه و استراتژی برای آینده بیمارستان سینا بسیار عالی است. مجموعه هیئت رئیسه بیمارستان با توجه به مشکلاتی که از نزدیک در این مرکز درمانی با آن برخورد می کنند برای رفع آنها، اولویت بندی های لازم را انجام می دهند و ما نیز به نظرات آنان احترام می گذاریم.
وی ادامه داد افزود: بیمارستان 2 ورودی دارد و در حقیقت 2 مرز دارد که بسیار مهم است یکی از آنها اورژانس و دیگری درمانگاه بیمارستان است و مسلما اگر هر شهری را بخواهند آباد کنند ابتدا از ورودی های آن آغاز می کنند.   
دکتر محمدرضا ظفرقندی، رئیس بخش جراحی عروق بیمارستان، ضمن تشکر از مدیریت دکتر طالب پور، بیان داشت: جلب رضایت مراجعان مهمترین هدف بیمارستان است و مسلما بیمارستان باید بر روی داشته های خود تمرکز کند و سبب پیشرفت آنها شود وی همچنین بر اولویت سازی اهداف بیمارستان و هماهنگ کردن آن با دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد و در ادامه افزود: خیرینی که به بیمارستان ها کمک می کنند به دنبال دیدن نتیجه کمک های خود هستند و باید این کمک ها در بیمارستان برای خیرین قابل روئیت باشد.
دکتر شاهرخ کربلایی صالح، معاون آموزشی بیمارستان با بیان اینکه روز به روز بر تعداد فراگیران ما افزوده می شود گفت: ساخت پاویون هایی برای این عزیزان از اهمیت خاصی برخوردار است. وی با اشاره به طرح مگا ای سی یو در بیمارستان سینا افزود: تخت های ای سی یو باید همگام با گروه های درمانی و تخصصی و بخش های بیمارستان پیشرفت خود را داشته باشد و گروه های مختلف باید این امکان را داشته باشند که از لحاظ تخصصی به ای سی یو ها ورود داشته باشند تا نمای تخصصی بیمارستان نشان داده شود.
دکتر مهدی ابراهیمی، معاون درمان با اشاره به پراکندگی فضاهای بیمارستان بیان داشت: طراحی بیمارستان به نحوی که فضاهای درمانی در یک مجموعه گردآوری شود سبب کاهش هزینه های نگهداری بیمارستان و کاستن از خستگی نیروها خواهد شد.
دکتر محمدکاظم آقامیر، قائم مقام بیمارستان نیز به بررسی مشکلات بیمارستان در 2 بعد سخت افزاری و نرم افزاری پرداخت و گفت: از لحاظ نرم افزاری باید سیستم های الکترونیک در بیمارستان راه اندازی و  ورود و خروج و ترخیص، نوبت دهی و همچنین نسخه نویسی بیماران به صورت الکترونیکی انجام شود که ما، بسیار با این نوع بیمارستان فاصله داریم. دکتر آقامیر همچنین تامین تجهیزات برای بیمارستان را ضروری دانست و بیان داشت: در حال حاضر باید ساخت و ساز را در بیمارستان متوقف کرد و به نگهداری ساختمان ها و تجهیز آنها پرداخت. وی همچنین پیشنهاد باغ بیمارستان سینا را مطرح کرد.
مهندس هادی مخبر، مشاور رئیس بیمارستان ضمن تبریک حلول ماه ربیع الاول بیان داشت: در بیمارستان سینا فعالیت های نو و کلنگ زنی هایی که انجام می شود باعث زنده نگهداشتن بیمارستان است و با توجه به اینکه بیمارستان سینا محدوده وسیعی از شهر و کشور را پوشش می دهد نیاز به گسترش بخش اورژانس ضروری به نظر می رسد.
 دکتر ابوالقاسم محسنی، رئیس بخش میزراه یک بیمارستان، بیان داشت: باید برای پیشرفت بیمارستان سینا برنامه بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت در نظر گرفت. وی همچنین بر ساخت پارکینگ ویژه بیمارستان تاکید کرد و بیان داشت: در کنار راه اندازی سیستم های نرم افزاری در بیمارستان باید ساختمان ها را بازسازی کرد. دکتر محسنی، همچنین پیشنهاد تشکیل هیئت اجرایی با حضور افراد متخصص را مطرح کرد.
دکتر سیده هاله اشرف، معاون پژوهشی بیمارستان، ضمن تشکر از برگزاری این جلسه پیشنهادات خود را در 2 فاز سخت افزاری و نرم افزاری در کوتاه مدت و بلندمدت مطرح کرد و به تشریح فعالیت های مرکز توسعه آموزش پرداخت و گفت: از اقدامات که در این مرکز انجام گرفته مبحث راه اندازی نرم افزار این لب است که این نرم افزار به استادان و دستیاران امکان مشاهده آزمایش ها و خدمات پاراکلینیکی از طریق گوشی همراه را می دهد و از دیگر فعالیت ها ارتقا سیستم پکس بیمارستان است که در حال انجام است.
وی همچنین به مبحث پژوهش و تحقیق پرداخت و گفت: بسیاری از کلینیک های بیمارستان از قابلیت خوبی برای انجام تحقیقات برخوردار هستند و نیاز است شرایط مناسب برای آنها فراهم شود.
دکتر اشرف همچنین در خصوص گسترش بخش قلب بیان داشت: بیمارستان سینا نیاز به یک بخش قلب دارد و نیاز است بخش ایمیجینگ قلبی بیمارستان گسترش یابد.
معاون پژوهشی بیمارستان با توجه به اینکه بیمارستان سینا مرکز جراحی کشور است دایر ساختن بخش جراحی قلب و نارسایی قلبی را در بیمارستان مطرح کرد و عنوان داشت: در حال حاضر زیر ساخت های بخش جراحی قلب که اتاق عمل است در بیمارستان فراهم شده و نیاز به جذب نیروی متخصص دارد.
دکتر علی شکوری راد، رئیس بخش رادیولوژی بیمارستان سینا ضمن تشکر از رویکرد مدیریتی که در بیمارستان در حال اجرا ست گفت: برخی از مسائل باید در سطوح بالاتر تصویب و برای بیمارستان ماموریت قائل شوند و برای طراحی یک برنامه بلند مدت باید مشکلات و نقاط ضعف شناسایی شود و برای برنامه ریزی بلند مدت باید یک افق دید 10 ساله برخوردار بود.
وی در ادامه از دکتر طالب پور در راستای توجه ویژه به ای تی قدردانی کرد و گفت: ای تی پیشانی مدیریت بیمارستان است و با برگزاری جلسات هفتگی مسائل ای تی بیمارستان بسیار بهتر از گذشته پیگیری می شود.
دکتر شکوری راد بر بازدید از مراکز پیشرفته تاکید کرد و گفت باید برای برنامه ریزی بلند مدت، افق دید را گسترش داد.
رئیس بخش رادیولوژی به مسائل پسا کرونا نیز پرداخت و گفت باید مشکلات و معضلات پسا کرونا در برنامه ریزی بیمارستان در نظر گرفت.
دکترمحمدرضا گلبخش، رئیس بخش ارتوپدی بیمارستان بر بهینه سازی و نوسازی اتاق های عمل تاکید کرد و عنوان داشت: بسیاری از فعالیت بیمارستان را باید مجازی سازی کرد و بیمارانی که نیاز به ویزیت حضوری ندارند از طریق مجازی درمان کرد.
دکتر محمد شیرانی، رئیس بخش جراحی اعصاب بیمارستان نیز گفت: باید برای برنامه ریزی بلند مدت بیمارستان با نگرشی های جامعه شناختی، آشنایی با حرم جمعیتی و بر اساس سیاست ها تمرکز زدایی و سیاست های خاصی که بر این مرکز درمانی اعمال می شود به دلیل موقعیت فیزیکی این مرکز تدوین شود و استراتژی ها به صورت میان مدت، بلند مدت و کوتاه مدت برنامه ریزی شود.
وی همچنین با اشاره به گسترش بیماری های ویروسی و مبحث سالخورد شدن جمعیت کشور بیان داشت: باید در برنامه ریزی سیستم بهداشتی، مسائل انتشار بیماری های ویروسی و حرم جمعیتی کشور در نظر گرفت.
دکتر شیرانی یکی از  اصلی ترین ماموریت های دانشگاه را آموزش دانست و گفت: باید مساله آموزش در برنامه ریزی ها در نظر گرفته شود.
دکتر اتابک نجفی، رئیس بخش ای سی یو بیمارستان نیز با اشاره به نهادینه کردن روش های هموداینامیک مانیتورینگ پیشرفته در بیمارستان عنوان داشت: با نهادینه کردن این روش خیلی از عوارض حین و بعد از عمل کاهش می یابد و یکی دیگر از روش ها، مانیتورینگ متابولیک است و این روش نیز در ای سی یو به پزشک این کمک را می کند که آیا درمانی که برای بیمار پیش گرفته شده مناسب است یا خیر.
وی همچنین به نیاز ای سی یو به مانیتورینگ فعالیت مغزی بیماران نیز اشاره کرد و گفت: ان شاء الله اگر بتوانیم این موارد را نهادینه کنیم به درمان بیمارن کمک خواهد شد.  
در انتهای این نشست، اجماع نظرات شرکت کنندگان در راستای اولویت بندی ردیف اول اهداف بیمارستان بر توسعه اورژانس و ایجاد بخش اورژانس، ساخت پارکینگ، احداث ساختمان آزمایشگاه، راه اندازی PET ، رادیوتراپی، مگا آی سی یو و پاویون مرکزی قرار گرفت.


  • گروه خبری : بیمارستان سینا,گروه خبری RSS,گروه خبری اینستاگرام
  • کد خبر : 162824
کلمات کلیدی
خبرنگار
رضا  آسيابي

رضا آسيابي

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید