گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/01/09 - 16:12
  • تعداد بازدید خبر : 103
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

ولادت اسوه ادب و فداكاري، قمر بني هاشم، حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز مبارك باد

امام حسين(ع) فرمود: عباس را نزد خدا منزلي است كه روز قيامت، همه شهيدان بر آن رشك مي‌برند.

152783.mp3 ولادت اسوه ادب و فداكاري، قمر بني هاشم، حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز مبارك باد

زمين مدينه، با نيم نگاه خورشيد، روشنايي مي گرفت و تابش طلايي آفتاب، جمعه، چهارمين روز شعبان سال 26 هجري را نوري ديگر مي بخشيد. بلور دل هاي شيفتگان اميرالمؤمنين علي(ع)، لبريز از شور و عشق مي شد و كوچه هاي بني هاشم، آغوش خود را به روي زائران خانه حضرت مي گشود. چهره علاقه‌مندانِ اهل بيت را شبنم شادي فراگرفته بود و براي ديدار نو رسيده مولاي خويش، بر يكديگر پيشي مي‌گرفتند. «ماه» تازه در مدينه طلوع كرده بود. شور و هلهله، خانه علي(ع) و فاطمه كلابيه را فراگرفته بود. ام البنين، قنداقه عزيز خود را تقديم علي (ع) كرد. امام، فرزند دلبند خود را به سينه چسبانيد. بُهت و حيرت، نگاه اطرافيان را ربود و همگان از پيوند «مهر» و «ماه»، لب به تبريك گشودند.
چون نسيم اذان و اقامه بر روان پاك و سپيد طفل فرونشست، امام (ع) با واژه اي مهرآفرين و روح افزا، نام فرزند خود را بيان فرمود: "عباس"؛ يعني شير بيشه شجاعت و قهرمان ميدان نبرد.
عباس، در خانه اي ولادت يافت كه بر خاك قرار داشت؛ ولي از افلاك برتري يافته بود؛ خانه اي كه فرشتگان با خضوع و خشوع در آن فرود مي آمدند؛ محلّ نزول اسرار هدايت بود و آغوش مهربان آن، پناهگاه هر پناهنده و اميد هر اميدوار به شمار مي رفت. عباس در كودكي، زورق نشين درياي بي كرانه معرفت بود و چون ماه تابان، از خورشيد وجود پدر نور مي گرفت. با فِراستي چشمگير و دقتي فراوان، خوشه چين خرمن حقايق ولايت بود و از بلنداي بينش امام، بهره هاي بسيار مي برد.
يكي از ارزش هاي والاي انساني و اسلامي، رعايت ادب و فروتني در برابر افرادي است كه در مقايسه با انسان داراي برتري باشند. علي(ع) در ضمن سفارش به فرزندش امام حسن(ع) در فراگيري ادب فرمود: "يا بُنَيَّ! اَلْاَدَبُ لِقاحُ العَقلِ، وَ ذَكاءُ القَلبِ و عُنوانُ الفَضلِ"؛ پسرم! ادب، بارورشدن عقل و بيداري قلب و سرفصل فضيلت و ارزش است.» و نيز فرمود:"لا ميراثَ كَالأَدَبِ"؛ هيچ ارثي ارزشمندتر از ادب نيست». حضرت عباس(ع) نيز از همين مكتب درخشان، درس ادب آموخته بود. روايت شده كه عباس، بي اجازه در كنار امام حسين(ع) نمي نشست و اگر پس از اجازه مي نشست، مانند عبد خاضع، دو زانو در برابر مولايش مي نشست.
روايت شده، وقتي كه روز قيامت بر پا مي شود، پيامبر اكرم(ص) به اميرالمؤمنين علي(ع) مي فرمايد، به حضرت زهرا(س) بگو براي شفاعت و نجات امت چه داري؟ علي(ع) پيام پيامبر(ص) را به حضرت فاطمه(س) ابلاغ مي كند. حضرت فاطمه(س) در پاسخ مي فرمايد، «اي اميرمؤمنان! دو دست بريده پسرم عباس براي ما در مورد مقامِ شفاعت كافي است».(معالي السبطين في احوال السبطين الإمامين الحسن و الحسين، ج1، ص276)نيز نقل شده كه سيدالشهدا(ع) پس از گريستن شديد خطاب به قمر بني هاشم(ع) فرمود: «برادرم! خداوند پاداش نيك به تو بدهد. تو در راه خدا به طور كامل جهاد كردي».معالي السبطين في احوال السبطين الإمامين الحسن و الحسين، ج1، ص276.
امام سجاد(ع) مي فرمايد،«براي عباس در پيشگاه خداوند بزرگ، مقامي است بس ارجمند كه همه شهيدان در روز قيامت به آن مقام حسرت مي برند». بحارالانوار، ج44، ص298.
امام صادق(ع) مي فرمايد، «عموي ما عباس(ع) ـ پسر علي(ع) بينشي تيز و دقيق و ايماني محكم و استوار داشت. در ركاب برادرش با دشمنان جهاد كرد و به خوبي از عهده آزمايش الهي برآمد و به مقام شهادت رسيد». سيد محسن الأميني، اعيان الشيعه، تحقيق: حسن الأميني، بيروت، دارالتعارف للمطبوعات، ج7، ص430.
سلام بر ابالفضل العباس و سلام  بر تمام جانبازاني كه با اقتدا به امام خويش، مفهوم رشادت و جانبازي را محقق ساختند. جانبازاني كه زيباترين فرصت پرواز را مي توان در بال هاي شكسته شان جستجو كرد. يادگاران روزهاي عشق و حماسه و خاطرات مجسّم سال هايي كه فرشتگان در آسمانِ زمين گرم گلچيني بودند.
به فرموده مقام معظم رهبري: جانبازان شهداى زنده‌اند، سرنوشت شهدا پرواز و رفتن بود و سرنوشت جانبازان ماندن. جانبازان نمونه‌هاى بزرگ افتخار، شجاعت، فداكارى و يادگارهاى دوران حماسه‌اند. آنان كه ايثار و فداكاريشان، نشانه‌اى در جسم مطهرشان باقى گذارده و يادگار آن لحظه ها‌ى حساس را همواره با خود به همراه دارند، داراى سهم ارزشمندي در اين تاريخ پرافتخارند. جانبازان، آسيب در راه خدا را قدر بدانند كه اين موجب توجه حق تعالى به آنان است و اين در ميزان الهى، ارزش والاست.

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی
  • کد خبر : 152783
خبرنگار
محبوبه بهلولی

محبوبه بهلولی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید