گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/05/15 - 08:00
  • تعداد بازدید خبر : 155
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

ولادت با سعادت هادی الامم حضرت امام علي النقي(ع) مبارك باد

یَاْتى عَلماءُ شیعَتِنا الْقَوّامُونَ بِضُعَفاءِ مُحِبّینا وَ أهْلِ وِلایَتِنا یَوْمَ الْقِیامَةِ، وَالاْنْوارُ تَسْطَعُ مِنْ تیجانِهِمْ علماء و دانشمندانى كه به فریاد دوستان و پیروان ما برسند و از آن ها رفع مشكل نمایند، روز قیامت در حالى محشور مى شوند كه تاج درخشانى بر سر دارند و نور از آن ها مى درخشد.

159962.mp3 ولادت با سعادت هادی الامم حضرت امام علي النقي(ع) مبارك باد
در سپيده دمان پانزدهم ذيحجه سال 212 هجري، شعر حيات بر لبان آفرينش جاري شد و زمين را جشن حضور فراگرفت. دهمين صدف درياي آفرينش شكافته شد و گوهر تابنده اي را بر صفحه فطرت به نمايش گذاشت تا چشم هر بيننده اي از فروغ فروزانش خيره گردد. گلي از عترت ياس در شهر رسالت در دامان موساي زمان و جوادآل محمد عليه السلام جوانه زد و سراي آن امام همام را از شميم عِطر دل انگيزش پر ساخت. او راكه فقيه بود و پرهيزكار، هادي ناميدند تا نويدي باشد از صبح هدايت در دنياي قحط زده ايمان، او كه با حضورش، جهاني را ريزه خوارِ خوان نعمت خود ساخت.
حضرت امام علي النقي  (ع ) امام دهم شيعيان است. پدر آن حضرت، امام محمد تقي جوادالائمه (ع ) و مادرش سمانه از زنان درست كردار پاكدامني بود كه  كه دست قدرت الهي او را براي تربيت مقام ولايت و امامت مأمور كرده بود. نام آن حضرت، علي و كنيه آن امام همام " ابوالحسن " و لقبهاي مشهور آن حضرت " هادي " و " نقي " بود. حضرت امام هادي (ع ) پس از پدر بزرگوارش در سن 8 سالگي به مقام امامت رسيد و دوران امامتش 33 سال بود. در اين مدت حضرت علي النقي (ع ) براي نشر احكام اسلام و آموزش و پرورش و شناساندن مكتب و مذهب جعفري و تربيت شاگردان و اصحاب گرانقدر گامهاي بلند برداشت. امام دهم (ع ) نه تنها تعليم و تعلم و نگاهباني فرهنگ اسلامي را در مدينه عهده دار بود و لحظه اي از آگاه كردن مردم و آشنا كردن آنها به حقايق مذهبي نمي آسود، بلكه در امر به معروف و نهي از منكر و مبارزه پنهان و آشكار با خليفه ستمگر وقت ( متوكل عباسي ) آني آسايش نداشت .
به رغم تلاش هاي مذبوحانه حكومت هاي وقت براي خدشه وارد كردن به مقام والاي امام هادي عليه السلام و دگرگون ساختن موقعيت اجتماعي آن حضرت، روز به روز بر شأن و مقام ايشان افزوده مي‌شد؛ به نحوي كه طاغوت هاي زمان نيز براي فريبكاري و گمراه ساختن اذهان عمومي، مجبور به ابراز ارادت و اظهار دوستي به مقام شامخ ولايت آن حضرت مي‌گرديدند.
امام هادي (ع)همچون ديگر نياكان پاكش، سرمشق اخلاق پسنديده، پارسايي و بندگي حضرت حق بود. فضيلتها و صفات والاي انساني آن حضرت، چنان با ارزش بود كه دانشمندان، سياستمداران و سيره نويسان بزرگ، به ستايش آن حضرت پرداخته و قلم فرسايي ها كرده‌اند.
مقام علمي آن حضرت
امام هادي عليه السلام مرجع دانشمندان، فقيهان و متكلمان عصر خويش به شمار مي‌آمد و كتاب هاي حديث، تفسير و كلام آن دوره، مديون علوم و معارف آن بزرگوار است. امام هادي عليه السلام با برخورداري از دانش سرشاري كه خداوند متعالي به ايشان عنايت كرده بود، همواره به پاسخگويي پرسشها در هر زمينه اي مي‌پرداخت. در اين زمينه، آثار متعددي از ايشان به يادگار مانده كه از آن جمله مي‌توان به رساله اي در ردّ جبر و تفويض، رساله اي در پاسخ به پرسش هاي يحيي بن اكثم و رساله اي در احكام دين اشاره كرد. همچنين از آن حضرت، پاسخ هايي درباره مسائل فقهي و غير فقهي به طور پراكنده در كتاب هاي حديث ديده مي‌شود.
حوزه علميه هادوي
يكي از كارهاي مهم امام هادي عليه السلام حفظ خط فكري و فرهنگي تشيع،و جلوگيري از شبهه افكني هاي مخالفان بود. البته اين كار به تربيت شاگردان برجسته، تشكيل حوزه علميه و تدريس فقه، عقايد و اصول اسلامي نياز داشت. اين حوزه درسي، در عصر امام باقر و امام صادق عليه السلام تأسيس شد و سپس امامان ديگر، حتي در شرايط بسيار سخت آن را پي گرفتند.
امام هادي عليه السلام در اين راستا قدم هاي راسخ و بزرگي برداشت و شاگردان برجسته اي همچون حضرت عبدالعظيم حسني، خيران الخادم، ابن سكيّت اهوازي، ابوهاشم جعفري، اسماعيل بن مهران و... را تربيت كرد و شاگردان برجسته پدر و جدش را به دور خود جمع كرد و حوزه علمي فعال و پرتلاش به وجود آورد.

 

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی
  • کد خبر : 159962
کلمات کلیدی
خبرنگار
محبوبه بهلولی

محبوبه بهلولی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید