گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1399/08/26 - 11:46
  • تعداد بازدید خبر : 296
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
ندای تندرستی

پاسخ به پرسش برای پیشگیری رانندگان تاکسی چه اقداماتی انجام دهند تا به کووید-19 مبتلا نشوند

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه راهنمای (پاسخ به پرسش آیا رانندگان تاکسی چه اقداماتی انجام دهند تا به کووید-19 مبتلا نشوند) را منتشر کردند.

161503.mp3 پاسخ به پرسش برای پیشگیری رانندگان تاکسی چه اقداماتی انجام دهند تا به کووید-19 مبتلا نشوند
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشکده بهداشت، ناوگان حمل و نقل عمومی شهری به دلیل تردد بالای مسافران به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری کووید-19 محسوب می‌شود و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند منجر به مبتلا شدن بیشتر مسافران و رانندگان تاکسی و در نهایت سایر شهروندان به این بیماری شود. در چنین شرایطی رعایت اصول ایمنی می تواند رانندگان وسایل نقلیه عمومی را در برابر خطر ابتلا به ویروس کرونا حفظ نماید. سوالی که در این رابطه مطرح می شود این است که رانندگان تاکسی چه اقداماتی انجام دهند تا به کووید-19 مبتلا نشوند؟ طبق شواهد موجود، استفاده از ماسک توسط مسافران و رانندگان تاکسی برای جلوگیری از شیوع ویروس دارای اهمیت بسیاری است و با توجه به اینکه مشخص شده است نسبتی از افراد آلوده به ویروس فاقد علامت هستند، استفاده فراگیر از ماسک امری ضروری است. در برخی از کشورها، سازمان های مربوط به تاکسیرانی، ضدعفونی کننده دست، اسپری ضد عفونی سطوح و ماسک در اختیار رانندگان تاکسی قرار می دهند. گندزدایی و ضدعفونی کردن تاکسی ها به صورت روزانه و همچنین توزیع ماسک و تاکید بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، بخشی از خدمات این سازمان ها است. در صورتی که چنین خدماتی وجود نداشته باشد، رانندگان به صورت شخصی وسائل حفاظتی را تهیه می نماید. علاوه بر رانندگان تاکسی ها، خود مسافران نیز باید فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی را رعایت کنند تا مانع از شیوع ویروس کرونا شوند. در همین راستا، استفاده از پوشش های پلاستیکی مخصوص می تواند فضای بین راننده و مسافران را از هم جدا نماید. این جداکننده های پلاستیکی باعث می شود اگر راننده یا مسافران عطسه و سرفه کنند قطرات تنفسی به سمت سایرین منتشر نشود و بیشتر از همه می تواند رانندگان را محفوظ نگه دارد. همچنین، مناسب است از سوار شدن کسانی که از ماسک استفاده نمی کنند و یا دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند جلوگیری می شود. یکی از موارد پیشنهادی، سوار نکردن بیش از دو مسافر در صندلی عقب خودرو است که می تواند در پیشگیری از شیوع کرونا موثر باشد. به طور کلی، نکاتی که رانندگان تاکسی ها باید رعایت کنند  عبارتند از:
در صورت داشتن تب و سرفه سر کار نروند.
هنگام کار و حضور مسافر در تاکسی، از ماسک استفاده کنند. 
در صورت امکان از دستکش لاتکس استفاده کنند.
هرگز صورت خود و به خصوص چشم ها و بینی را با دست های آلوده لمس نکنند.
با مواد ضدعفونی کننده یا  الکل 70 درصد، تمام سطوح پر تماس تاکسی به خصوص دستگیره ها را به صورت مکرر، هر روز ضد عفونی کرده و در صورت لزوم ضدعفونی کننده را در اختیار مسافرین نیز قرار دهند.
تا حد امکان از گرفتن اسکناس و سکه و تحویل آن به مشتری خودداری کنند.
دست های خود را به طور مکرر بشویند.
از آنجا که تاکسی ها به دلیل تردد بالای مسافران به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری کرونا محسوب می‌شوند، رعایت نکات بهداشتی برای رانندگان تاکسی امری ضروری محسوب می شود. به همین دلیل توصیه می شود رانندگان تاکسی حتما از وسایل حفاظت فردی بویژه از ماسک استفاده نمایند. ضدعفونی مکرر دست ها و سطوح پر تماس در تاکسی، عدم استفاده از پول نقد تا حد امکان، استفاده از جدا کننده های پلاستیکی برای جدا کردن فضای بین راننده و مسافرین، اجباری کردن استفاده از ماسک توسط مسافران و راننده ها؛ و سوار کردن فقط دو نفر در صندلی عقب تاکسی از مواردی است که جهت پیشگیری از ابتلا به کووید-19 توصیه می شود.
 
  • گروه خبری : دانشکده بهداشت,بهداشت,عفونی,روشنگری و پاسخ به شایعات,راهنما و دستورالعمل‌ها,گزارش تفصیلی
  • کد خبر : 161503
نسیبه  جلالوند
خبرنگار

نسیبه جلالوند

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید