گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/02/15 - 12:38
  • تعداد بازدید خبر : 200
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

پیام دکتر مصطفی معین به مناسبت روز جهانی آسم

دکتر مصطفی معین، رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی و رئیس شورای عالی نظام پزشکی، به مناسبت روز جهانی آسم (در دوره پاندمی کرونا)، پیامی منتشر کرد.

155851.mp3 پیام دکتر مصطفی معین به مناسبت روز جهانی آسم

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی، اولین سه شنبه ماه می هر سال  میلادی به نام روز جهانی آسم نامگذاری شده است و دکتر مصطفی معین در آستانه این روز  پیامی به شرح زیر  منتشر کرد:

سالگرد روز جهانی آسم در سال ۱۳۹۹ با پاندمی کرونا همراه شده است که اندام ریه انسان را به عنوان اصلی ترین هدف مورد تهاجم و آسیب زایی قرار می دهد. هرچند با پیشرفت های پر شتاب علوم پزشکی و فناوری های تشخیصی- درمانی از جمله تولید واکسن ها و آنتی بیوتیک ها و تجهیزات آزمایشگاهی و بیمارستانی، شیوع و تلفات عفونت های حاد طی یکصد سال گذشته به تدریج کاهش یافت و ریشه کن شد، اما پاندمی کنونی نشان از آغاز چالش های بزرگ جامعه بشری با همه گیری های ویروسی دارد.

از اواسط قرن گذشته به این طرف، با گسترش شهرنشینی و آلودگی هوای شهرها، تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی، زندگی آپارتمانی و تماس بیشتر انسان با آلاینده های فضای بسته، ترویج رفتارهای غیر بهداشتی و سبک ناسالم زندگی از نظر نوع رژیم غذایی، عدم تحرک و چاقی، و نیز رفتارهای پرخطر مانند مصرف سیگار و مواد شمیائی و الکل موجب شیوع روزافزون بیماری های مزمن و غیر واگیر (NCD) جایگزین بیماریهای عفونی حاد و مسری شد. از مهمترین بیماری های مزمن و غیر واگیر که بیشترین هزینه ها و مرگ و میر را در جهان امروز باعث می شود، می توان بیماری های قلب و عروق، بیماری های انسدادی و مزمن تنفسی، آسم و آلرژی ها، دیابت و بدخیمی ها را نام برد. این امراض شایع که بیشترین هزینه ها و بار بیماری مانند هزینه های دارو و درمان، کاهش بهره وری در تولید و خدمات و اقتصاد جوامع، افت تحصیلی کودکان و جوانان، کاهش کیفیت زندگی بیماران و خانواده ها و میلیون ها تلفات انسانی را تشکیل می دهند، متاسفانه عامل خطر زمینه ای ابتلا به نوع شدید عفونت کرونا(COVID-19)  نیز هستند.

عوامل خطر مشترک و چهارگانه ای که زمینه ساز این بیماری ها و افزایش تلفات انسانی است، اول، مصرف دخانیات  یا قرار گرفتن در معرض دود آن است که علت اصلی سرطان ریه، بیماری های انسدادی و مزمن تنفسی(COPD)  و تشدید آسم و آلرژی هاست. دوم، مصرف غذاهای آماده مصرف و پر از چربی های مضر و فاقد آنتی اکسیدان که چاقی، افزایش وزن و فشار خون را به همراه دارند. سوم، عدم تحرک به دلیل زندگی ماشینی و ساعات طولانی که بویژه کودکان، نوجوانان وجوانان در اینترنت و تماشای تلویزیون و ماهواره صرف می کنند و عامل افزایش وزن، چاقی و آسیب های روانی- اجتماعی است و چهارم، افزایش مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر در بستری از مشکلات در بستری از مشکلات اخلاقی، روانی و معضلات اقتصادی و اجتماعی است. عوامل خطر چهارگانه پیش گفته در جوامع فقیر و در فضای اجتماعی همراه با تبعیض، بی عدالتی، بیکاری و تورم، عدم ثبات و امنیت، ناهنجاری های اخلاقی و فقدان بهداشت و تغذیه و هوای پاک و دسترسی کافی و برابر به پزشک، تأثیر مخرب و دوچندانی بر سلامت انسان ها و گسترش آسیب های اجتماعی دارند. همچنین رسمیت نداشتن حقوق شهروندی و فقدان کرامت انسانی، ناکارآمدی دولت ها و نبود برنامه راهبردی نسبت به تأمین سلامت جسم و روان و منزلت اجتماعی آحاد جامعه نیز مزید بر علت های فوق ارزیابی می شود.

بر پایه نتایج پژوهش های اپیدمیولوژیک انجام گرفته در سطح ملی در سال های اخیر، ۱۰/۹ درصد از کودکان ایرانی و ۸/۹ درصد از بزرگسالان علائم بالینی آسم را از خود بروز می دهند که هزینه های فزاینده بهداشتی- درمانی و اقتصادی عظیمی را به خانواده ها و کشور تحمیل می کند. مدیریت این فرآیند خسارت بار در سطح کشور در گرو داشتن یک عزم و برنامه ملی است و درمان بیماران هم شامل چهار رکن: ۱- ارزیابی شدت بیماری ۲- آموزش و جلب مشارکت بیماران ۳- پرهیز از عوامل خطر محیطی و ۴- تجویز درمان دارویی است که با مدیریت پزشکان معالج به انجام می رسد.

در این میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با کمک انجمن های علمی و دیگر نهادهای مدنی نقش محوری را از نظر مسئولیت های سیاستگذاری و برنامه ریزی، ایجاد هماهنگی و جلب مشارکت عمومی برعهده دارد. ارائه آموزش های عمومی  برای ارتقای سواد سلامت، اصلاح و تحول در ساختار نظام سلامت بر پایه اطلاعات و شواهد علمی، طراحی و اجرای پژوهش های اپیدمیولوژیک، تقویت نیروی تخصصی و کارشناسی، ارتقای مدیریت علمی، بهبود کیفیت خدمات بهداشتی و پیشگیری، ایجاد دسترسی عمومی و عادلانه به دارو و درمان، گسترش کمی و کیفی پوشش همگانی بیمه های درمانی، افزایش سرانه بهداشت و درمان در برنامه های توسعه و بودجه های سالانه کشور از جمله راهبردها و برنامه های پیشنهادی است.

امیدوارم که بیماران عزیز دچار آسم و آلرژی، بیماری های مزمن تنفسی و دیگر بیماری های مزمن غیر واگیر با رعایت توصیه های بهداشتی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و ادامه درمان های تجویز شده قبلی با هماهنگی با پزشکان معالج خود بتوانند در دوره همه گیری کرونا در حفظ سلامتی و پویائی و نشاط خود بیش از پیش مشارکت کنند.

  • گروه خبری : مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 155851
خبرنگار
الناز واحدي

الناز واحدي

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید