گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/04/23 - 14:23
  • تعداد بازدید خبر : 55
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پیام معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی

دکتر علیرضا دلاوری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به مناسبت 21 تیر (11 ژوئیه) روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی پیامی صادر کرد.

159188.mp3 پیام معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی
دکتر علیرضا دلاوری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران

 متن پیام  معاون بهداشت به شرح ذیل است :
افزایش مصرف بی‌رویه پلاستیک به‌ویژه کیسه‌های پلاستیکی در دهه‌های اخیر ازجمله در کشور ما باعث به وجود آمدن بحران پلاستیک شده است که باعث آلودگی محیط زیست و تهدید حیات موجودات کره زمین بویژه موجودات دریایی  و با ورود به چرخه غذایی درنهایت به خطر انداختن سلامت انسان را به دنبال داشته است.
کاهش مصرف پلاستیک و مدیریت مصرف مناسب آن بر همه آحاد جامعه از مسئولین امر گرفته تا مصرف‌کنندگان فرض است. لازم است متولیان امر با تصویب و اجرای قوانین مرتبط با جدیت تمام و مصرف‌کنندگان با رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی دست‌اندرکاران به مقابله با این تهدید برویم.
در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا در سطح کشور بالاخص تهران لازم می دانم نکاتی را در خصوص حفظ محیط‌زیست باهدف کاهش مصرف پلاستیک و دفع زباله‌های مربوطه خدمت همشهریان گرامی عرض کنم :
با توجه به مدت ‌زمان طولانی مورد نیاز برای تجزیه کیسه‌های پلاستیکی در طبیعت ( 100 تا 500 سال) توصیه می شود تا حد امکان از ظروف و کیسه‌های غیر پلاستیکی و پارچه‌ای برای خریدهای روزانه استفاده شود.
با  افزایش استفاده از دستکش‌های یکبار مصرف پلاستیکی و مواردی ازاین‌دست به دلیل شیوع بیماری کرونا لازم است به‌منظور حفظ محیط زیست و حراست از سلامت شهروندان از رها سازی در معابر شهر خودداری و نسبت به دفع بهداشتی آن‌ها اهتمام ویژه‌ای صورت پذیرد.
تا حد امکان بجای ظروف و لوازم پلاستیکی یک‌بارمصرف، از ظروف یک‌بارمصرف بر پایه گیاهی و یا ظروف شخصی قابل‌استفاده مجدد با رعایت ضوابط بهداشتی استفاده شود.
به‌منظور افزایش میزان بازیافت ظروف و کیسه‌های پلاستیکی لازم است شهروندان محترم تفکیک زباله‌های خشک ازجمله ظروف و کیسه‌های پلاستیکی را در مبدأ جدی گرفته و با تحویل آن به ایستگاه‌های بازیافت پسماند شهرداری و یا قرار دادن آن در مخازن تعبیه‌شده برای این منظور در سطح شهر به بازگشت مجدد آن‌ها به چرخه مصرف کمک کنید.
امید که همه با عمل به شعار "به کیسه پلاستیکی بگوییم: نه!" اجازه دهیم زمین راحت‌تر نفس بکشد.
دکتر علیرضا دلاوری
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

  • گروه خبری : معاونت و مراکز ستادی,معاونت بهداشت
  • کد خبر : 159188
خبرنگار
اسماعیل  استاجی

اسماعیل استاجی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید