گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/07/29 - 12:32
  • تعداد بازدید خبر : 216
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پیام معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت هفته جهانی پوکی استخوان

دکتر علیرضا دلاوری به مناسبت هفته جهانی پوکی استخوان مصادف با 20 اکتبر 2020 میلادی (29 مهر 1399) پیامی ارسال کرد.

162803.mp3 پیام معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت هفته جهانی پوکی استخوان
پیام معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت هفته جهانی پوکی استخوان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت بهداشت، متن پیام معاون بهداشت به شرح ذیل است:

 بیماری‌های غیر واگیر و مزمن، اصلی‌ترین عوامل مرگ و ناتوانی در دنیای امروز به شمار می‌روند. بیماری پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیر واگیر در عصر حاضر است، در بین بیماری‌های مزمن، مرگ‌ومیر ناشی از بیماری استئوپروز به دلیل شکستگی‌های مکرر و هزینه‌های درمانی و بستری، قابل‌توجه است.

 با افزایش امید به زندگی و کنترل بیماری‌ها جمعیت مسن جامعه رو به فزونی خواهد رفت و پیش‌بینی‌شده که تا سال 2050 جمعیت بالای 65 سال در جهان به 1.5 میلیارد نفر خواهد رسید، بدیهی است در صورت عدم توجه، این امر می‌تواند منجر به افزایش بار بیماری و افزایش ریسک شکستگی در سالمندان شود، مطالعات انجام‌شده در خصوص بار بیماری‌ها در ایران حاکی از آن است که میزان بروز پوکی استخوان بسیار بالاتر از سایر بیماری‌های غیر واگیر نظیر حملات قلبی، سکته مغزی و حتی سرطان سینه است.

 عوامل خطر بروز بیماری به دودسته غیرقابل‌کنترل شامل (افزایش سن، جنس، نژاد و سابقه فامیلی مثبت) و عوامل قابل‌کنترل (عدم رعایت تغذیه سالم، فعالیت فیزیکی و مصر ف سیگار) تقسیم می‌شوند، کمبود ویتامین D از مهم‌ترین علل مرتبط با تغذیه‌ی نامناسب در ایران به شمار می‌رود.

تراکم استخوانی با افزایش سن در هر دو جنس شروع به کاهش می‌کند اما در زنان بعد از یائسگی کاهش تراکم، تشدید می‌شود به صورتی که شکستگی ناشی از پوکی استخوان از هر 3 زن بالای 50 سال یک زن را درگیر می‌کند.

 مطالعات انجام‌شده در سال 2017 و برآورد نتایج حاصل از آن در سال 2018 در ایران حاکی از آن است که از حدود 173.664 مورد شکستگی ناشی از استئوپروز، 49درصد آنان را مردان تشکیل می‌دهند و 4225 مورد مرگ مرتبط با استئوپروز بوده و بار اقتصادی ناشی از بیماری بالغ‌بر 31 میلیارد و 949 میلیون ریال برآورد شده است.

 درمجموع ریسک شکستگی‌های ناشی از استئوپروز در زنان 5 برابر مردان است و با رسیدگی درست و به‌موقع می‌تواند احتمال بروز شکستگی‌های ناحیه‌ی لگن را تا 25درصد کاهش داد.

 با توجه به اینکه تشخیص زودهنگام در پیشگیری از عوارض این بیماری بسیار حائز اهمیت است، شعار سال جاری همانند سال گذشته مهار پوکی استخوان با تشخیص به‌موقع است، امسال زمان برگزاری پویش از 29 مهرماه تا 6 آبان ماه است و خوشبختانه 20 اکتبر مصادف با 29 مهرماه این فرصت را فراهم می‌آورد تا از طریق آموزش عموم مردم و بخصوص زنان و مردان بالای 50 سال، زنان در سنین باروری و بیماران استئوپروتیک بتوان گام‌های مهمی در جهت ارتقاء آگاهی عمومی و تشویق افراد، خانواده و جوامع برای خود مراقبتی در جهت پیشگیری از بروز بیماری، درمان مناسب و پیشگیری از بروز عوارض برداشت.

دکتر علیرضا دلاوری

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران

  • گروه خبری : معاونت و مراکز ستادی,معاونت بهداشت,گروه خبری RSS,گروه خبری اینستاگرام
  • کد خبر : 162803
خبرنگار
اسماعیل  استاجی

اسماعیل استاجی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید