گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/11/01 - 10:01
  • تعداد بازدید خبر : 424
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پیام معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت هفته پویش ملی مبارزه با سرطان

دکتر علیرضا دلاوری به مناسبت هفته پویش ملی مبارزه با سرطان که هرسال از (1 تا 7 بهمن) برگزار می‌شود پیامی را ارسال کرد.

169353.mp3 پیام معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت هفته پویش ملی مبارزه با سرطان
دکتر علیرضا دلاوری
 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت بهداشت، متن پیام معاون بهداشت به شرح ذیل است:

 بیماری‌های غیرواگیر و مزمن، اصلی‌ترین عوامل مرگ و ناتوانی در دنیای امروز به شمار می‌روند. سرطان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های غیر واگیر از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن حاضر است و در حال حاضر پس از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ در کشورهای توسعه‌یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای کم توسعه‌یافته است (پس از قلب و عروق و سوانح) است.
 به‌طورکلی سرطان در سراسر جهان 12 درصد مرگ و در کشور ما 10 درصد مرگ‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور انتظار می‌رود موارد بروز سرطان در دهه آینده به دو برابر فعلی افزایش یابد به‌طوری‌که در جهان تا سال 2030 میلادی بروز سرطان دو برابر خواهد شد و از 14 میلیون نفر ابتلای سالیانه به 27 میلیون نفر خواهد رسید، بیش از 70 درصد این افزایش بروز و مرگ‌ومیر در کشورهای درحال‌توسعه رخ می‌دهد که ایران نیز در زمره این کشورها است. در ایران سالیانه بیش از 90 هزار نفر دچار سرطان می‌شوند.
آنچه اهمیت دارد: بیش از یک‌سوم موارد سرطان قابل‌پیشگیری و یک‌سوم دیگر به‌شرط تشخیص زودهنگام درمان‌پذیر است، برنامه‌ریزی برای کنترل و پیشگیری از سرطان یک ضرورت بهداشتی است. مواردی هم که قابل‌پیشگیری نیستند، اگر در سایه خود مراقبتی، نگاه امیدوارانه به اثربخشی روش‌های تشخیصی و درمانی داده شوند، درمان‌پذیرترند.

مهم‌ترین عوامل خطرساز قابل‌پیشگیری از سرطان عبارت‌اند از:
عوامل خطرساز مربوط به سبک زندگی شامل: چاقی، افزایش وزن، رژیم غذایی نادرست شامل مصرف زیاد نمک و گوشت قرمز و چربی و مصرف کم میوه و سبزی‌ها، کم‌تحرکی، استعمال سیگار، الکل
از دیگر عوامل خطر می‌توان به ابتلا به سایر بیماری‌ها شامل عفونت‌های مزمن مثل هپاتیت B، C، HPV، HIV و EBV و هلیکو باکتر پیلوری اشاره کرد که در ایجاد سرطان‌های کبد، سرویکس، لنفوم و معده دخیل است.
 شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران سرطان پوست، پستان (در زنان) و معده است که به تفکیک جنس در مردان پوست، معده و پروستات و در زنان پستان، پوست و کولون است.
 به همین منظور پویش ملی مبارزه با سرطان (از تاریخ 1 تا 7 بهمن)، با شعار «سرطان قابل‌پیشگیری و درمان است، با خود مراقبتی و امید» است و باهدف افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل‌پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان ازجمله درمان‌ناپذیر بودن آن برگزار می‌شود.
برگزاری پویش این فرصت را فراهم می‌آورد تا از طریق آموزش عموم مردم و بخصوص زنان و مردان بالای 50 سال، بتوان گام‌های مهمی در جهت ارتقاء آگاهی عمومی و تشویق افراد، خانواده و جوامع برای خود مراقبتی در جهت پیشگیری از بروز سرطان، درمان مناسب و به‌موقع برداشت.
دکتر علیرضا دلاوری
 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران

  • گروه خبری : معاونت و مراکز ستادی,معاونت بهداشت,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 169353
خبرنگار
اسماعیل  استاجی

اسماعیل استاجی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید