گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 95/11/06 - 17:35
  • تعداد بازدید خبر : 1124
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

پیام معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت پویش ملی مبارزه با سرطان

دکتر محمد شریعتی در پیامی به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان، بر اهمیت پیشگیری و دارا بودن روحیه خودمراقبتی و امید در درمان سرطان تاکید کرد.

65764.mp3 پیام معاون بهداشت دانشگاه به مناسبت پویش ملی مبارزه با سرطان

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، متن پیام دکتر شریعتی به شرح ذیل است:

بسم ا... الرحمن الرحیم

بر خلاف گذشته، امروزه بیماری‌های غیر واگیر عامل اصلی مرگ و میر هستند و یکی از چهار بیماری مهم غیر واگیر که منجر به مرگ انسان‌ها می‌شود سرطان ها هستند که البته در اکثر مواقع قابل پیشگیری است. در ایران 72 درصد مرگ و میرها به دلیل بیماری‌های غیر واگیر اتفاق می‌افتد که در راس آنها بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان ، دیابت و ... است.
در حال حاضر با بالا رفتن طول عمر افراد، تغییر در سبک زندگی، افزایش مصرف سیگار، مصرف کم میوه و سبزی، کم تحرکی و ... بیماری های غیر واگیر در حال افزایش است که می توان با رعایت خودمراقبتی آن ها را مدیریت کرد و با تشخیص زودهنگام و به موقع آن را درمان نمود.
معاونت بهداشت دانشگاه همگام با سیاست های ابلاغی وزارت بهداشت کوشش خواهد نمود که با انتقال مفاهیم آموزشی، اصلاح باورهای نادرست، ترویج تشخیص زودرس و انجام غربالگری گامی در جهت پیشگیری و درمان به موقع برداشته شود.
اگر افراد موارد زیر را رعایت کنند می توانند تا حد زیادی خود را در مقابل سرطان مقاوم نمایند: سیگار و قلیان نکشند و در معرض دود آن نیز قرار نگیرند، روزانه حداقل 30 دقیقه تند راه بروند، روزانه از میوه و سبزی تازه استفاده کنند، مصرف نمک، قند، شکر و روغن خود را کاهش دهند، وزن خود را مدیریت کنند، با کرم ضدآفتاب و پوشش مناسب از پوست خود در مقابل اشعه مضر آفتاب محافظت کنند، از مصرف مواد مخدر و  الکل پرهیز کنند، آلاینده های سرطان زا را بشناسند و از خود حفاظت کنند و علایم هشدار دهنده سرطان را بشناسند و به موقع مراجعه کنند.
به مردم منطقه تحت پوشش دانشگاه توصیه می کنم، مراکز و پایگاه های سلامت در منطقه خود را شناسایی کنند و با مراجعه به آنها از خدمات پیشگیری بهره مند شوند.

محمد شریعتی
معاون بهداشت

  • گروه خبری : معاونت بهداشت,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 65764
خبرنگار
 ام البنین  فیروزآبادی

ام البنین فیروزآبادی