گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/04/17 - 11:05
  • تعداد بازدید خبر : 152
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

ژورنال کلاب آنلاین گروه روان‌پزشکی دانشگاه تحت برنامه Appraise To Raise برگزار شد

با هماهنگی معاونت بین‌الملل دانشگاه ژورنال کلاب آنلاین گروه روان‌پزشکی تحت برنامه Appraise To Raise برگزار شد.

158964.mp3 ژورنال کلاب آنلاین گروه روان‌پزشکی دانشگاه تحت برنامه Appraise To Raise برگزار شد

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، این جلسه دوشنبه 16 تیر 99 از ساعت 15:30 تا 18 با مدیریت دکتر جواد علاقبند راد، دانشیار گروه روان‌پزشکی و ارائه و نقد مقاله“What does Immunology have to do with Brain Development and Neuropsychiatric Disorders?” توسط دکتر مریم محققی، رزیدنت این گروه آموزشی در ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد. 
دکتر علاقبند راد در توضیح این رویداد بین‌المللی، گفت: حضور پروفسور جیمز لکمن (James F. Leckman)، یکی از برجسته‌ترین دانشمندان حوزه روان پزشکی، استاد دانشگاه Yale آمریکا و نویسنده اول مقاله نقطه عطف این ژورنال کلاب بود.
وی با اشاره به اینکه ارتباط سیستم ایمنی و اختلالات روان‌پزشکی به عنوان موضوعی مهم و چالش‌برانگیز در این گردهمایی به بحث و بررسی گذاشته شد، اظهار داشت: این موضوع نخست از جنبه یافته‌های جدید در خصوص نقش مکانیسم‌های خودایمنی در بروز اختلالات روان‌پزشکی (مانند اوتیسم و اسکیزوفرنی) حائز اهمیت است ضمن اینکه یکی از موضوعات مورد بحث در این نشست اختلالات روانی عصبی خود ایمنی وابسته به عفونت‌های استرپتوکوکی اطفال (PANDAS) بود. 
این عضو هیأت‌علمی دانشگاه ادامه داد: همچنین از جنبه دیگر نقش سیستم ایمنی در رشد و تکامل مغز (Brain Development) نیز بسیار مهم است که مطالعات این حوزه توانسته در شناخت کارکردهای مغز اطلاعات زیادی به ما ارائه و در درک رشد طبیعی و غیرطبیعی مغز نیز کمک کند. 
دکتر علاقبند راد با بیان اینکه استفاده از درمان‌هایی مانند IVIG، از مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها در برخی مراکز ایران آغاز شده است، گفت: در این جلسه به صورت مشخص راجع به مقاله پروفسور لکمن، زمینه‌های جدید و برخی از همین درمان‌ها صحبت شد.
وی برگزاری این نشست آنلاین را فرصت مغتنمی برای آشنایی با مطالعات جدید در حوزه روان‌پزشکی دانست و بیان داشت: از سوی دیگر ارتباط با پروفسور لکمن برای کمک به بیماران از دید بالینی بسیار مهم است و افق‌های جدیدی را پیش روی ما برای پاسخ به سؤالات و نقدهایی که به برخی درمان‌ها انجام می‌شود، خواهد گشود.
همچنین دکتر محمدحسین نکوفر، مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه نیز به بیان توضیحاتی در خصوص پروژه ژورنال کلاب آنلاین تحت برنامه Appraise To Raise پرداخت و بیان داشت: همه‌گیری کرونا فرصتی برای کسب تجربیات جدید در حیطه بین‌المللی سازی دانشگاه به وجود آورد که برگزاری ژورنال کلاب آنلاین یکی از آن‌ها است.
وی افزود: این برنامه به گونه‌ای طراحی شده که با حضور نویسندگان مقاله و سردبیر یا نماینده هیأت تحریریه مجله برگزار می‌شود و حضور نویسنده فرصتی در اختیار دانشجویان و شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد تا به شکل مستقیم مباحث اصلی مطرح شده و یافته‌های مقاله را به چالش بکشند. 
دکتر نکوفر با اشاره به استقبال از برگزاری ژورنال کلاب های آنلاین تحت مدیریت دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: هفته گذشته تفاهم‌نامه‌ای میان دانشگاه و کنفدراسیون اندودانتیکس آسیا و اقیانوسیه (APEC) برای همکاری‌های مشترک در خصوص ژورنال کلاب های آنلاین امضا شد. 
وی با بیان اینکه برگزاری جلسات آنلاین ژورنال کلاب دارای امتیاز در سامانه شعاع خواهد بود، افزود: اساتید و گروه‌ها در دانشکده‌ها، بیمارستان‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌توانند درخواست خود برای برگزاری آنلاین ژورنال کلاب را به معاونت بین‌الملل ارسال کنند ضمن اینکه با هماهنگی مدیریت روابط بین الملل دانشگاه اقداماتی چون تهیه بنر و پوستر، اطلاع‌رسانی به شبکه ارتباطی استاد، صاحب‌نظران ملی و بین‌المللی، وزارت متبوع، دانشگاه‌های داخلی و خارجی، انجمن‌های علمی و دانشجویی و فراهم ساختن زیرساخت فیزیکی و نرم‌افزاری لازم برای اجرای این جلسات انجام می شود.
در پایان جلسه ضمن قدردانی از گروه روان‌پزشکی دانشگاه، تقدیرنامه پروفسور لکمن از طرف دانشگاه به صورت مجازی به وی اعطا شد.
 
 
  • گروه خبری : معاونت بین الملل,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 158964
خبرنگار
مهناز  وحيدي

مهناز وحيدي

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید