گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1400/04/28 - 14:30
  • تعداد بازدید خبر : 29
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

کارگاه مدیریت استرس ویژه اعضای شورای پیامگزاران سلامت استان تهران و خانه مشارکت مردم

کارگاه مدیریت استرس ویژه اعضای شورای پیامگزاران سلامت استان تهران و خانه مشارکت مردم دوشنبه 28 تیر 1400 از طریق وبینار مجازی برگزار شد.

193518.mp3 کارگاه مدیریت استرس ویژه اعضای شورای پیامگزاران سلامت استان تهران و خانه مشارکت مردم

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت فرهنگی، کارگاه مدیریت استرس ویژه اعضای شورای پیامگزاران سلامت استان تهران و خانه مشارکت مردم  دوشنبه 28 تیر 1400 از طریق وبینار مجازی برگزار شد.
در ابتدا دکتر علیرضا عباسی رئیس دبیرخانه ساغ دانشگاه ضمن خیر مقدم به حضار در جلسه گفت: بر اساس نیاز سنجی انجام شده از اعضا، موضوعات کارگاه ها تعیین شده و در طول سال جلسات آموزشی برگزار می شود.
دکتر  بیتا عظیمی روان درمانگر مرکز مشاوره دانشگاه در آغاز بحث، استرس را اینگونه تعریف کرد: استرس یک واقعیت انکار ناپذیر در زندگی کنونی است و گریز از آن امکان پذیر نیست. ضرورت ندارد که استرس از تمام زندگی حذف شود، بدون استرس، زندگی چنان ساکن و راکد خواهد شد که جز به تنبلی ذهنی نمی انجامد. اما از سوی دیگر، افزایش استرس نیز نظام و سیستم تعادل بدن را به هم می ریزد و کارایی مطلوب را دچار اختلال می سازد، از این رو مدیریت استرس تنها راه مقابله با استرس است که اکنون به شدت مورد توجه صاحبنظران بوده است.
وی افزود: مدیریت استرس، به طیف وسیعی از تکنیک‌ها و روش‌های روان‌درمانی اشاره دارد که به هدف کنترل سطح استرس فردی و به خصوص استرس مزمن، و بهبود عملکرد روزانه فرد طراحی شده‌اند، عبارت استرس تنها به نوعی از استرس محدود است که عواقب منفی قابل ملاحظه‌ای دارد. استرس علائم فیزیکی و ذهنی بسیاری دارد که براساس فاکتورهای موقعیتی هر فرد متغیر است، این علائم می‌توانند از کاهش سلامتی جسمی تا افسردگی متغیر باشند.
دکتر  بیتا عظیمی افزود: فرایند مدیریت استرس در دنیای مدرن امروز به عنوان یکی از کلیدهای ساختن زندگی شاد و موفق معرفی شده ‌است و از آنجایی که زندگی امروز ما را دائماً با وظایف و رویدادهای مختلف به چالش می‌کشد، مدیریت استرس تعدادی از روش‌ها را برای مدیریت بر اضطراب و حفظ سلامتی عمومی ارائه می‌کند.
در ادامه دکتر عظیمی، به شیوه های مقابله با استرس پرداخت و افزود: شیوه هیجان مدار سالم و ناسالم، شیوه مقابله مساله مدار سالم و ناسالم، شیوه مقابله انفصالی و شیوه مقابله اجتنابی از شیوه های مقابله با استرس است.
وی در مبحث مدیریت استرس، به ارائه راهکار اشاره داشت که از جمله آنها: راه کار شناختی(مقابله باافکار غیر منطقی) راهکار مهارت حل مسئله و تصمیم گیری، راهکار رفتاری(آرام سازی و تنفس شکمی)، مهارت مدیریت زمان و رفتار جرات مندانه است.
آرام سازی بدن، آشنایی با تکنیک های مقابله با افکار خود آیند منفی و راه های  مقابله با باورهای غیر منطقی از دیگر مواردی بود که وی به تشریح آنها پرداخت.  در مبحث آرام سازی بدن، دکتر عظیمی گفت: لازم نیست برای آرام سازی تقلای اضافی بکنید، فقط بگذارید اتفاق بیفتد. عضلات را تا نهایت ممکن منقبض نکنید و ضمن کارهایی که به هشیاری متمرکز احتیاج دارند از این روش استفاده نکنید. ایشان آرامسازی را یک نوع یادگیری دانست، یادگیری که مستلزم تمرین است.

  • گروه خبری : معاونت فرهنگی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 193518
سید محمد حسین  میری طامه
خبرنگار

سید محمد حسین میری طامه

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید