گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/09/17 - 11:26
  • تعداد بازدید خبر : 956
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
در دیدار معاون آموزشي وزارت بهداشت با قائم مقام وزير بهداشت پاكستان مطرح شد

ادغام آموزش پزشکی و ارائه خدمات سبب ارتقای کیفیت در هر دو حوزه شده است

معاون آموزشي وزارت بهداشت در ديدار با قائم مقام وزير بهداشت پاكستان عنوان كرد؛ ايران موفق به اخذ تاييديه 10 ساله اعتباربخشي دوره پزشكي عمومي از فدراسيون جهاني آموزش پزشكي عمومي شده است.

95460.mp3 ادغام آموزش پزشکی و ارائه خدمات سبب ارتقای کیفیت در هر دو حوزه شده است

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت با دکتر الله بخش ملک قائم مقام وزارت بهداشت پاکستان دیدار کرد. در این نشست دکتر محمد آسائی مشاور وزیر در آموزش بهداشتی، دکتر اسدی لاری مدیر کل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت و جمعی از مدیران حوزه آموزش وزارت بهداشت حضور داشتند.
دکتر باقر لاریجانی در این نشست که روز شنبه ۱۶ آذر ۹۸ برگزار شد، با اشاره به پیشینه علوم پزشکی در کشور، ادغام آموزش علوم پزشکی در نظام ارائه خدمات را یکی از خصیصه های مهم نظام سلامت ایران برشمرد و گفت: دانشگاههای علوم پزشکی ایران خدمات آموزش، پژوهش، بهداشتی و درمانی را به صورت یکپارچه به جامعه تحت پوشش خود ارائه می کنند.
دکتر لاریجانی گفت: تبدیل پزشکی ایران از سنتی به نوین از حدود سال ۱۲۳۰ هجری با تاسیس دارالفنون آغاز شد و با تاسیس دانشگاه تهران آموزش عالی به طور رسمی آغاز و در سال ۱۳۶۴ آموزش علوم پزشکی با ارائه خدمات ادغام و اقدامات توسعه ای زیادی در زمینه آموزش پزشکی صورت گرفت.
وی با بیان اینکه ادغام آموزش و ارائه خدمات یکی از الزامات پاسخگویی آموزش در استانداردهای بین المللی است، اظهار داشت: در هر استان ایران حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که مسئولیت آموزش، پژوهش و ارائه خدمات را در استان بر عهده دارد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه ادغام باعث ارتقای کیفیت ارائه خدمات و برنامه ریزی برای خدمات مبتنی بر نیاز جامعه شده است گفت: نیروهای انسانی، بالاخص اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور همزمان امور مربوط به آموزش، پژوهش و ارائه خدمات را پیگیری می کنند که این امر باعث ارتقای نیروی انسانی نظام سلامت شده است.
وی از گسترش آموزش عالی در سطح جهان سخن گفت و اظهار داشت: تعداد دانشجویان در جهان در دهه اول قرن ۲۱ بیش از مجموع ۱۰ قرن گذشته بوده است.
دکتر لاریجانی از توسعه آموزش علوم پزشکی در ایران سخن گفت و بیان کرد: از سال ۶۵ تاکنون تعداد دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی از ۱۵ به ۶۷ رسیده و در حال حاضر ۵۱ دانشکده پزشکی و ۹۷ دانشکده پرستاری در کشور داریم.
وی افزود: در سایر رشته ها نیز به همین ترتیب رشد داشته ایم‌.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه توسعه چشمگیری در تحصیلات تکمیلی و آموزش های تخصصی و فوق تخصصی داشته ایم گفت: علاوه بر توسعه آموزش در تمامی مقاطع، در آموزش های مداوم جامعه پزشکی به منظور ارتقای توانمندی نیروی انسانی حوزه سلامت نیز تلاش های زیادی صورت می گیرد.
وی از توسعه های آموزش علوم پزشکی در طی چند سال گذشته در قالب برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی سخن گفت و از افزایش چشمگیر تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاههای علوم پزشکی یاد کرد.
دکتر لاریجانی توسعه آموزش مجازی را یکی از دستاوردهای این برنامه خواند و اظهار داشت: همه دانشجویان در دانشگاههای کشور می توانند به دروس سایر دانشگاهها دسترسی داشته باشند.
وی اجرای برنامه پودمانی پزشکی خانواده برای آموزش ۱۵ هزار پزشک عمومی شاغل در نظام سلامت را از جمله دوره های مهم مجازی برشمرد و گفت: این پزشکان در حین خدمت آموزش می بینند و نیازی نیست برای طی دوره از محیط کار خود منفک شوند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت به ارتقای آزمون های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: حدود ۷۳ درصد این آزمون ها به صورت الکترونیک برگزار می شود.
وی آمایش سرزمین را از دیگر برنامه های مهم حوزه آموزش برشمرد و گفت: کشور به ۱۰ منطفه تقسیم شده و دانشگاههای مستقر در هر منطقه با یکدیگر همکاری می کنند، که این خود هم افزایی خوبی را فراهم می کند.
دکتر لاریجانی از فعالیت های بین المللی در آموزش علوم پزشکی سخن گفت و اظهار داشت: علاوه براینکه تمام دانشگاهها و دانشکده های علوم و همچنین بیمارستان های آموزشی کشور اعتباربخشی شده اند، موفق شدیم تاییدیه ۱۰ ساله اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی را از فدراسیون جهانی آموزش پزشکی عمومی اخذ نماییم.
در این نشست دکتر اسدی لاری مدیر کل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت به بیان کلیات اهداف سفر هیات پاکستانی به ایران و توضیحاتی در مورد آموزش پزشکی خانواده در کشور پرداخت.
در ادامه دکتر محمد آسائی مشاور وزیر در امور بهداشتی با اشاره به اهمیت برنامه پزشکی خانواده و لزوم اجرای آن در تمام کشورها گفت: لازم است دقت شود که ما تیم پزشکی خانواده لازم داریم و کشور پاکستان مناسب است به تربیت نیروی پرستاری برای کار در تیم پزشکی خانواده اهمیت دهد.
دکتر الله بخش ملک قائم مقام وزارت بهداشت نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: ما در پاکستان نیاز داریم درخصوص نظام ارجاع در ایران و بحث ادغام ارائه خدمات سلامت در آموزش و پژوهش بیشتر بدانیم.
وی بر لزوم برنامه‌ریزی برای تامین سلامت جمعیت در پاکستان تاکید و اضافه کرد: ما حداقل به ۳ هزار پزشک نیاز داریم و لازم است با ایجاد زیرساخت های مناسب مانند دانشکده های پزشکی و پرستاری نسبت به تربیت نیروی انسانی اقدام کنیم.
همچنین سایر اعضای هیات پاکستانی سوالاتی درخصوص آموزش پزشکی در کشور ارائه و توضیحاتی توسط مدیران وزارت بهداشت ارائه شد.

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی
  • کد خبر : 95460
خبرنگار
نسیم  قرائيان

نسیم قرائيان