گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 99/03/22 - 08:32
  • تعداد بازدید خبر : 338
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

اقدامات پیشگیری از کرونا/ پاسخ به پرسش آیا لازم است افراد فاقد علامت در محیط کار از ماسک و دستکش استفاده کنند

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه راهنمای (پاسخ به پرسش آیا لازم است افراد فاقد علامت در محیط کار از ماسک و دستکش استفاده کنند) را منتشر کردند.

157154.mp3 اقدامات پیشگیری از کرونا/ پاسخ به پرسش آیا لازم است افراد فاقد علامت در محیط کار از ماسک و دستکش استفاده کنند
به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت، بدون شک، ناقلین بدون علامت نقش بسزایی در گسترش و همه گیری بیماری کووید-19 داشته و کنترل آن را برای متخصصین دشوار می سازند. یکی از مهم ترین راه های پیشگیری توصیه شده در برابر بیماری کووید-19، استفاده از وسایل حفاظت فردی همچون ماسک است. سؤالی که مطرح می شود این است که آیا لازم است افراد فاقد علامت در محیط کار از ماسک و دستکش استفاده کنند؟
شواهد موجود نشان می دهند که افراد بدون علامت یا دارای علایم خفیف در مراحل اولیه بیماری می توانند در انتشار بیماری کووید-۱۹ نقش داشته باشند. در ابتدای شیوع بیماری کووید-۱۹، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که پوشیدن ماسک توسط افراد سالم الزامی نیست اما پس از مشخص شدن احتمال انتشار ویروس از طریق افراد بدون علامت، سازمان های مختلف پوشیدن ماسک توسط همه مردم در مکان های عمومی به ویژه مکان های سربسته که امکان حفظ فاصله فیزیکی مشکل است، را پیشنهاد کردند. در این خصوص، سازمان جهانی بهداشت استفاده از ماسک پزشکی توسط افراد بدون علامت را یکی از اقدامات غیر دارویی برای به حداقل رساندن ریسک اپیدمی یا پاندمی شدید برشمرده و این اقدام را برای کاهش انتقال در جامعه مؤثر می داند.
در مطالعه ای که توسط محققان سنگاپوری بر روی 243 بیمار مبتلا به کووید-19 صورت گرفته است، تخمین زده شده که حدود ۱۰ درصد از بیماران توسط افراد ظاهراً سالم و بدون علامت یا افراد دارای علایم بسیار خفیف، مبتلا شده اند. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا، ۲۵ درصد از کل موارد ابتلا در آمریکا بدون علامت باقی می مانند، که عدد قابل ملاحظه ای است. علاوه براین، درصد افراد مبتلای بدون علامت در کل دنیا ممکن است عدد بزرگتری باشد. به همین دلیل، پیشنهاد استفاده از ماسک توسط همه افراد جامعه نکته ای قابل تأمل است. البته اولویت استفاده از ماسک به ویژه ماسک های N95 با کادر بهداشتی درمانی و افرادی است که در خط مقدم مبارزه با بیماری هستند. در پیشنهادات ارائه شده از سوی سازمان های مختلف مبنی بر پوشیدن ماسک، تأکیدی بر استفاده از ماسک N95 توسط افراد عمومی جامعه نشده است. این سازمان ها بیان می کنند که ماسک‌های جراحی برای استفاده عموم کفایت می کنند. برخی از سازمان ها نیز استفاده از ماسک های پارچه ای تهیه شده در خانه ها را کافی می دانند. اگرچه ممکن است این ماسک ها، کارایی لازم برای فیلتر کردن ویروس کرونا را نداشته باشند. ماسک زدن بیشتر از آن که به نفع خود فرد باشد، دیگران را در مقابل ویروس هایی که ممکن است توسط فرد منتقل شود حفظ می کند. استفاده از ماسک همچنین به عنوان هشداری جهت حفظ فاصله فیزیکی برای دیگران عمل می کند.
برخی از سازمان های بهداشتی استفاده از دستکش را برای عموم به‌عنوان اقدام محافظ در برابر کووید ۱۹ توصیه نمی کنند. زیرا افراد ممکن است هنگام پوشیدن و درآوردن دستکش دست های خود را آلوده نمایند و از آنجا که پوشیدن دستکش حس ایمنی کاذب ایجاد می کند، شستن مرتب دست ها مورد غفلت واقع می شود. افرادی که بابت انتقال بیماری نگران هستند، باید رعایت بهداشت شخصی و بهداشت دست را در اولویت قرار دهند. در همین حال، برخی از متخصصین عقیده دارند دستکش‌ها اساساً مانند پوست دوم هستند و تنها درصورتی از فرد محافظت می‌کنند که همانند دست برهنه به‌طور منظم شسته یا تعویض شوند.
با توجه به این که افراد بدون علامت می‌توانند عفونت را گسترش دهند، توصیه می شود که علاوه بر افراد بیمار، افراد مشکوک یا بدون علامت نیز برای محافظت از جامعه ماسک بپوشند. پوشیدن ماسک زمانی که به درستی انجام شود و فرد مرتباً دستان خود را بشوید و همچنان به صورت خود دست نزند، می تواند اقدام مؤثری در کنترل بیماری باشد. علاوه بر ماسک های ساده پزشکی، ماسک های پارچه ای تهیه شده در خانه نیز حفاظت را ایجاد می کنند. توصیه ای برای پوشیدن دستکش توسط افراد بدون علامت وجود ندارد.
 
  • گروه خبری : دانشکده بهداشت,گروه خبری RSS,اخبار ,روشنگری و پاسخ به شایعات
  • کد خبر : 157154
خبرنگار
نسیبه  جلالوند

نسیبه جلالوند

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید