گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1399/03/26 - 13:49
  • تعداد بازدید خبر : 1919
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
نشست رئیس دانشگاه با مسئولان فناوری اطلاعات بیمارستان‌ها برگزار شد

دکتر کریمی: بیمارستانی که رئیس آن تحول گرا باشد از حوزه فناوری اطلاعات حمایت می کند

در نشست رئیس دانشگاه با مسئولان فناوری اطلاعات بیمارستان‌ها، وضعیت HIS و فناوری اطلاعات بیمارستان‌ها بررسی و چالش‌های این حوزه در بیمارستان‌ها مطرح و تمهیدات لازم برای آن پیش‌بینی شد.

158093.mp3 دکتر کریمی: بیمارستانی که رئیس آن تحول گرا باشد از حوزه فناوری اطلاعات حمایت می کند

گالری عکس
در این نشست که دوشنبه 26 خرداد 99 در سالن شورای حکیم برگزار شد، دکتر کریمی رئیس دانشگاه با اشاره به اهمیت حوزه IT در بیمارستان‌ها گفت: پیش‌ازاین، جلساتی را با روسای بیمارستان‌ها، مدیران پرستاری و مدیران بیمارستان‌ها برگزار کرده‌ام و در همه جلسات اهمیت حوزه IT و HIS های بیمارستانی و لزوم تعامل بیشتر با مسئولان IT را یادآور شده‌ام. اما اینکه شما چقدر در سیستم بیمارستان مهم هستید را خودتان تعیین می‌کنید.

قدردانی از تلاش همکاران حوزه IT

دکتر کریمی با قدردانی از تلاش‌های همکاران حوزه IT بیمارستان‌ها در زمان اوج کرونا گفت: به شما خسته نباشید می‌گویم که در مدت اوج کرونا درحالی‌که خودتان در معرض آسیب بودید به صورت اورژانسی در صحنه حاضر و به حجم کار بسیاری رسیدگی کردید.

حساسیت های حوزه IT را باور کنید
وی بابیان اینکه افراد خودشان ارزش کارشان و حوزه فعالیتشان را در هر سیستمی تعیین می‌کنند گفت: اگر در بیمارستان جایگاه شما را نمی‌بینند باید ابتدا خودتان این جایگاه را باور و مسائلتان را با مسئولان بیمارستان‌ها مطرح کنید. حساسیت‌های حوزه IT را ابتدا باید خودتان باور کنید.

تاکید بر تقویت ارتباط مسئولان حوزه IT با روسای بیمارستان ها
دکتر کریمی با تأکید براینکه برای رفع کمبودهای حوزه IT ارتباط خود را با مسئولان بیمارستان‌ها و دانشگاه تقویت کنید افزود: هر بیمارستانی که رئیس آن به امور کامپیوتری علاقه‌مند باشد از حوزه فناوری اطلاعات بیشتر حمایت می‌کند در غیراین صورت مسئولان IT بیمارستان‌ها بی پشت‌وپناه هستند و کمتر به مسائل این حوزه توجه می‌شود. لذا بازهم تأکید می‌کنم اهمیت حوزه IT را باید خودتان به روسای بیمارستان‌ها نشان دهید.

حمایت دانشگاه از توسعه شبکه IT

رئیس دانشگاه در ادامه نشست از مسئولان IT  بیمارستان‌ها خواست به بیان مسائل حوزه کاری خود بپردازند و با تأکید بر پیگیری مصوبات این جلسه گفت: مسائلی که مطرح شد بخشی از آن مربوط به حوزه IT دانشگاه، بخشی مربوط به حوزه مالی و بخش مربوط به حوزه امنیت و حراست است که قابل‌پیگیری و تغییر و اصلاح است.  مواردی که نیاز به مجوز رئیس دانشگاه دارد را من حتماً حمایت می‌کنم. مواردی هم که نیاز به مداخله روسای بیمارستان‌ها دارد را نیز در قالب نامه‌ای برای آنان ارسال می‌کنم. سعی می‌کنیم این جلسات ادامه پیدا کند تا مسائل به‌سرعت برطرف شود.

تاکید بر تسهیل فرآیندهای حوزه IT

دکتر کریمی خواستار تسهیل فرآیندهای اداری حوزه IT شد و گفت: حوزه مالی و حراست دانشگاه همان‌گونه که تاکنون فرآیندها را تسهیل می‌کردند همکاری همه‌جانبه خود را با حوزه IT ادامه دهند تا تحرک بیشتری در مجموعه اتفاق بی افتد.

ضرورت بازآموزی مسئولان IT بیماستان ها

رئیس دانشگاه با طرح این پرسش که چند نفر از مسئولان IT بیمارستان‌ها به‌طور مستقیم با رئیس بیمارستان ارتباط مستمر دارند افزود: این نکته‌ای است که در مورد مترون های بیمارستان‌ها نیز به‌طور مکرر به آن تأکید کرده‌ام. مسئول IT بیمارستان باید مستقیم با رئیس بیمارستان در ارتباط باشد و البته مسئول IT نیز باید از اطلاعات و کفایت لازم برخوردار باشد. با توجه به اینکه مسائل الکترونیک روزبه روز درحال تغییر است همکاران حوزه فناوری اطلاعات باید به‌طور مداوم در دوره‌های بازآموزی شرکت کنند. من این امر را پیگیری می‌کنم شما نیز باید در این زمینه تلاش کنید.

تحولات IT فرآیندی مستمر و طولانی
دکتر کریمی تحولات حوزه IT بیمارستان‌ها را فرایندی مستمر و طولانی‌مدت دانست و گفت: در این حوزه یک‌باره نمی‌توان تحول ایجاد کرد بلکه لازم است  زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آن در طول زمان ایجاد شود.

تاکید بر حفاظت از اطلاعات سلامت

رئیس دانشگاه در پایان سخنان خود شبکه IT را سرمایه مهمی برای دانشگاه دانست و بر حفاظت از آن تأکید کرد و گفت: اگر این جلسه یک دستاورد داشته باشد که شما بدانید در کجا نشسته‌اید و چه جایگاهی دارید کافی است من از همکاری شما در این حوزه تشکر می‌کنم و امیدوارم این جلسات ادامه پیدا کند.

بررسی مسائل مهم حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه

در ادامه دکتر سینا مرعشی مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه، بابیان اینکه ابتکار برگزاری این جلسه از سوی رئیس دانشگاه بوده و ایشان پیشنهاد برگزاری آن را مطرح کردند افزود: این امر نشان‌دهنده اشراف و اهمیت دکتر کریمی به حوزه IT است. ایشان در جلسات روسای بیمارستان‌ها رسیدگی به امور IT و HIS را همیشه مورد تأکید قرار می‌دهند.
مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی وضعیت بیمارستان‌ها در حوزه IT  و HIS پرداخت و گفت: این جلسه خانواده حوزه IT دانشگاه است و ما به دنبال شناسایی نواقص و برطرف کردن آن هستیم و از شما انتظار داریم به رفع این کاستی‌ها کمک کنید و کمبودهای را که نیاز به هزینه‌دارند اعلام کنید که در جلسات روسای بیمارستان‌ها پیگیری شود.
وی بر رعایت ضوابط امنیتی در استفاده از سامانه‌های نرم‌افزاری دانشگاه تأکید کرد و گفت: ضوابط امنیتی مقوله مهمی است که در دستورالعمل‌های آن را در مکاتبات متعدد به بیمارستان‌ها اعلام کرده‌ایم. برای حفاظت از اطلاعات سلامت در مقابل حمله هکرها لازم است توصیه‌های مراجع بالادستی را به‌دقت رعایت کنیم.
دکتر مرعشی بر رفع مغایرت‌های اطلاعات سامانه انبار داده و سیستم HIS بیمارستان‌ها تأکید کرد و گفت: موارد مغایرت را به‌صورت دوره‌ای اعلام می‌کنیم که آن را بررسی و  برطرف کنید. همچنین در زمینه الکترونیک سازی فرم‌هایی که از سوی وزارت بهداشت ابلاغ می‌شود اقدام کنید.
 دکتر مرعشی در ادامه سخنان خود، نکاتی را درخصوص کدگذاری پرونده بیماران مبتلابه کرونا، راه‌اندازی سامانه نوبت‌دهی متمرکز، ارسال پرونده‌های بیمارستانی به سامانه سپاس و... یادآور شد.

پیگیری مسائل مالی حوزه فناوری اطلاعات

آزاده چترروز مدیر مالی دانشگاه نیز با قدردانی از همکاران حوزه IT گفت: بیشترین ارتباط کاری امور مالی با همکاران حوزه IT  است و حضور همکاران این حوزه در بحران کرونا کاملاً احساس می‌شد که جای قدردانی دارد.
چترروز بابیان اینکه فعالیت حوزه IT   بیمارستان‌ها هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود گفت: در شرایط موجود ارزش زیرساخت حوزه IT  را با تمام وجود درک می‌کنیم.
مدیر مالی دانشگاه همچنین توضیحاتی را درخصوص HIS های بیمارستانی ارائه  و بر حمایت دانشگاه از توسعه فناوری اطلاعات تأکید کرد.

فرآیند فناوری اطلاعات دانشگاه نیاز به نقشه راه دارد

دکتر رضایی مدیر حراست دانشگاه نیز از تلاش‌های همکاران حوزه IT قدردانی کرد و گفت: توسعه فناوری اطلاعات بیمارستان‌ها مقوله‌ای نیست که در کوتاه‌مدت به دست بیاید بلکه فرآیندی است که نیاز به  نقشه راه و حمایت مسئولان بیمارستان‌ها دارد.
دکتر رضایی حضور حراست در کنار IT را به‌منظور همراهی و کمک به تسهیل فرآیندها دانست و گفت: اگر بحث مسائل امنیتی در حوزه IT  مطرح می‌شود صرفاً به‌منظور صیانت از حوزه فناوری اطلاعات و حفظ اطلاعات موجود در آن است و این امر نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که بایستی هزینه آن تأمین شود.
در ادامه هریک از مسئولان IT  بیمارستان‌ها به بیان اهمیت این حوزه و مسائل و مشکلات خود پرداختند.

  • گروه خبری : رئیس دانشگاه,ستاد مرکزی روابط عمومی,گروه خبری RSS,گروه خبری اینستاگرام
  • کد خبر : 158093
سمیرا  کرمی
خبرنگار

سمیرا کرمی

1 نظر برای این مطلب وجود دارد

مریم تاجور

مریم تاجور

99/03/28 - 18:47

با سلام احسنت به آقای دکتر کریمی استفاده از تکنولوژی و فناوری اطلاعات در مدیریت بیمارستانها روز بروز حیاتی تر می شود

پاسخ

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

نظر دهید