گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/07/29 - 13:57
  • تعداد بازدید خبر : 2518
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
شورای عالی بازنگری برنامه پزشکی عمومی برگزار شد

دکتر کریمی: تربیت پزشک عمومی حاذق یکی از وظایف اصلی دانشکده پزشکی است

در نشست شورای عالی بازنگری برنامه پزشکی عمومی، وضعیت بازنگری پزشکی 90 در مقطع علوم پایه، مطب، کارآموزی و کارورزی بررسی شد.

93628.mp3 دکتر کریمی: تربیت پزشک عمومی حاذق یکی از وظایف اصلی دانشکده پزشکی است

گالری عکس
در این نشست که 29 مهر 98 در سالن شورای دانشگاه تشکیل شد، دکتر علیرضا سیما مدیر دفتر توسعه آموزش پزشکی، در گزارشی اقدامات انجام‌شده در زمینه بازنگری برنامه پزشکی عمومی را تشریح کرد و گفت: مهم‌ترین اقداماتی که در چند ماه گذشته انجام‌شده، بهبود کیفیت آموزش کارآموزان و کارورزان در بیمارستان‌هاست که با حمایت معاونان آموزشی بیمارستان‌ها صورت گرفته است.

شرح اقدامات انجام‌شده در بازنگری برنامه پزشکی عمومی

دکتر سیما با تأکید برافزایش نقش کارورزان در فرایند درمانی افزود: با حمایت دکتر کریمی و همکاری معاونان آموزشی و درمان دانشگاه، لیست حداقل دستورات پزشکی رایج کارورزان استخراج‌شده تا بتوانند نقش بیشتری در تصمیم‌گیری درمان بیماران داشته باشند.
وی با اشاره به فرآیند مجازی‌سازی که با مشارکت اعضای هیئت‌علمی صورت گرفته افزود: درحال برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت بیمارستان‌ها هستیم تا اعضای هیئت‌علمی برای مجازی‌سازی فرآیندهای خود بتوانند راحت‌تر اقدام کنند.
مدیر دفتر توسعه آموزش پزشکی، از به‌کارگیری سامانه سیپاد برای ارزیابی رفتار حرفه‌ای خبر داد و گفت: در آینده نزدیک امکان استفاده از این سامانه برای ارزیابی اعضای هیئت‌علمی و فراگیران فراهم می‌شود.

ارتقا کیفیت پزشکی عمومی اولویت دانشکده پزشکی

سپس دکتر شهریار نفیسی رییس دانشکده پزشکی، آموزش پزشکی عمومی را از مهم‌ترین اولویت‌های دانشکده پزشکی دانست و گفت: دانشکده پزشکی وقت بسیاری را صرف ارتقا آموزش پزشکی عمومی می‌کند و از سال گذشته تاکنون اقدامات بسیاری در این خصوص انجام‌شده است.
وی با اشاره به تحولات مثبتی که در بیمارستان‌های ضیائیان و بهرامی صورت گرفته افزود:  پیشرفت‌های خوبی در این دو بیمارستان صورت گرفته  امیدواریم در بیمارستان بهارلو نیز شاهد  توسعه آموزشی باشیم.
دکتر نفیسی با اشاره به اقدامات مهم دوره کارورزی گفت: برای ارتقا این دوره کانال مجازی را تشکیل دادیم که کارورزان بتوانند مسائل و پیشنهادهای خود را مطرح کنند و این نظرات به اصلاح فرایندها کمک بسیاری کرده است.
در ادامه هریک از اعضای شورا به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

تأکید بر تربیت پزشک عمومی توانمند

دکتر کریمی رییس دانشگاه نیز در جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده از تلاش‌های دکتر نفیسی و همکارانشان در دانشکده پزشکی قدردانی کرد و گفت: شعار این دوره مدیریت دانشگاه، ارتقا کیفیت آموزش پزشکی عمومی است و خوشحالم تلاش‌هایی که از سال‌های قبل شروع‌شده در این دوره باقوت دارد و دانشگاه نیز در این زمینه شمارا حمایت می‌کند.
وی تربیت پزشک عمومی حاذق را یکی از وظایف اصلی دانشکده پزشکی دانست و گفت: باید برای ارتقا جایگاه کارورزان و کارآموزان در فرآیند درمان برنامه‌ریزی کنیم.
رییس دانشگاه ارتقا کیفیت دوره پزشکی عمومی را فرایند تدریجی دانست و گفت:  فرایندها را تدریجی و قدم‌به‌قدم  اصلاح کنید به‌یک‌باره نمی‌توان تغییر اثربخشی ایجاد کرد.
دکتر کریمی با اشاره به تأثیر  عملکرد اعضای هیئت‌علمی در آموزش فراگیران گفت: آموزش کارورزان و کارآموزان تحت تأثیر رفتار فردی اساتید قرار دارد.
وی بابیان اینکه اعضای هیئت‌علمی تحت‌فشار کاری بسیاری قرار دارند افزود:اعضای هیئت‌علمی با مسائل متعددی مواجه‌اند که ممکن است باعث دلسردی آنان شود ولی نباید ناامید شوند و بایستی با امید به آینده، تلاش کنند.
رییس دانشگاه با اشاره به اهمیت جایگاه معاونت آموزشی در بیمارستان‌ها گفت: بارها تأکید کرده‌ام نقش معاون آموزشی در بیمارستان باید پررنگ‌تر شود و این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه مسئولان دانشگاه و بیمارستان به اهمیت این جایگاه توجه کنند در این صورت است که معاونان آموزشی بیمارستان‌ها  نیز جایگاه واقعی خود را پیدا می‌کنند. البته آنان نیز باید مسئولیت‌پذیر و پاسخ‌گو باشند.
دکتر کریمی در پایان سخنان خود بر پیگیری مصوبات شورای عالی بازنگری پزشکی عمومی تأکید کرد و گفت: در جلسات بعدی گزارش اقدامات انجام‌شده را ارائه دهید تا با کمک اعضای شورا مسائل را حل کنید. امیدوارم باانرژی و انگیزه بیشتر برنامه‌های این حوزه را پیگیری کنید.
توضیح اینکه: دانشکده پزشکی پیگیری مصوبات این جلسه را برعهده دارد و شش ماه آینده نتیجه اقدامات انجام‌شده را گزارش می‌دهد.
خبرنگار:سمیرا کرمی
عکس: وحید مزاجردی

  • گروه خبری : رئیس دانشگاه,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 93628
خبرنگار
سمیرا  كرمي

سمیرا كرمي