گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/05/02 - 15:41
  • تعداد بازدید خبر : 1547
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در بازدید وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق از مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی توافق شد

مرکز پیوند مغز استخوان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در عراق راه‌اندازی می شود

دکتر قصی عبدالوهاب السهیل، وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق با سفر به ایران از مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی دانشگاه بازدید کرد و در خصوص تأسیس مرکز پیوند مغز استخوان در این کشور با دکتر رامین کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه و دکتر سید اسدالله موسوی، رئیس این مرکز تحقیقاتی وارد تعامل شد.

90274.mp3 مرکز پیوند مغز استخوان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در عراق راه‌اندازی می شود
به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل، وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق سه‌شنبه اول مرداد 98 با حضور در مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی واقع در بیمارستان شریعتی از بخش‌های مختلف آن چون پیوند بالغین و پیوند اطفال، خون و انکولوژی، آزمایشگاه پیوند مغز استخوان و درمانگاه سرپایی بازدید به عمل آورد.
وی همچنین در نشست مشترکی با حضور دکتر کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه، دکتر موسوی و دکتر کامران زاده رئیس و معاون آموزشی مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی و دکتر رستمی و دکتر برخوردار از اعضای هیأت علمی این مرکز شرکت کرد.
در ابتدای این دیدار معرفی جامعی از این مرکز، تعداد و نحوه اجرای پیوندها شامل آلوژن و آتولوگ و همچنین فعالیت‌های سل تراپی که تاکنون انجام شده، صورت گرفت.
سپس دکتر عبدالوهاب السهیل با اشاره به بازدید انجام شده، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود را قابل‌توجه توصیف کرد و از اختصاص بودجه‌ای توسط دولت عراق برای تأسیس مرکز پیوند مغز استخوان در بصره و در ادامه تعدادی دیگر از استان‌های این کشور خبر داد.
وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق با اشاره به اینکه تاکنون بازدیدهایی از مراکز مجهز فعال پیوند مغز و استخوان در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس انجام شده است، اظهار داشت: درصدد سپردن مدیریت و سرپرستی تخصصی این پروژه به یکی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی موفق در سطح منطقه هستیم.
وی با ابراز علاقه‌مندی برای همکاری با دانشگاه علوم پزشکی تهران برای اجرای این پروژه، تصریح کرد: همکاری مورد انتظار برای تأسیس مرکز پیوند مغز استخوان در عراق شامل طراحی بخش‌های مختلف و آموزش نیروهای تخصصی و فوق تخصصی است.
دکتر عبدالوهاب السهیل افزود: همچنین لزوم حضور پزشکان، پرستاران و تکنسین‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران در عراق برای ارائه آموزش‌های لازم به کادر درمانی مرکز احساس می‌شود.
در ادامه، دکتر کردی و دکتر موسوی به صورت جداگانه دیدگاه‌های خود و همکاری‌های تخصصی که دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌تواند برای تأسیس مرکز پیوند مغز استخوان انجام دهد را بیان کردند.
رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی دانشگاه در این راستا گفت: آمادگی برای آموزش متخصصان عراقی، در قالب دوره‌های بلندمدت پیوند مغز استخوان وجود دارد.
دکتر موسوی آموزش کادر درمانی توسط متخصصان دانشگاه علوم پزشکی تهران در محل مرکز پیوند مغز استخوان بصره را نیز منوط به بازدید از دانشگاه‌ها، مراکز علمی و بیمارستان‌های آموزشی این استان دانست.
وی همچنین پیشنهاد راه‌اندازی مرکز یادشده در کنار یک بیمارستان جنرال را مطرح کرد و بیان داشت: این رویکرد امکان بهره‌برداری از توان دیگر متخصصان را هنگام بروز عوارض احتمالی برای بیماران فراهم می‌کند.
در پایان، طرفین در خصوص بازدید هیأت مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی دانشگاه از ظرفیت‌های علمی و درمانی بصره به توافق رسیدند.
همچنین مقرر شد رئیس دانشگاه بصره و جمعی از متخصصان مرتبط با این پروژه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی بازدید کنند تا در جلسات فنی و تخصصی مباحث مربوط به راه‌اندازی مرکز پیوند مغز استخوان در عراق را بررسی کرده و در نهایت پروپوزال تأسیس آن را آماده کنند.
خبرنگار: مهناز وحیدی
  • گروه خبری : معاونت بین الملل,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 90274
خبرنگار
مهناز  وحيدي

مهناز وحيدي

2 نظر برای این مطلب وجود دارد

78/10/11 - 00:00

مغز استخوان درست است نه مغز و استخوان

پاسخ

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

78/10/11 - 00:00

البته پیوند مغزاستخوان صحیح است نه مغز و استخوان

پاسخ

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

نظر دهید