گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 96/01/30 - 09:23
  • تعداد بازدید خبر : 2274
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
تشریح برنامه‌های معاونت غذا و دارو در هفته سلامت

دکتر حاجی محمودی: براساس آمار کشوری، متوسط زمان گفتگوی مؤثر در خانواده‌های ایرانی پایین است

معاون غذا و داروی دانشگاه، برپایی نمایشگاه در ایستگاه متروی چهار راه ولیعصر، راه‌اندازی روش اندازه‌گیری باقی‌مانده سموم کشاورزی در غلات، برگزاری جشنواره غذای سالم، تدوین میثاق نامه سفیران سلامت و راهنمای ضد شایعه را ازجمله برنامه‌های این معاونت در هفته سلامت عنوان کرد.

67454.mp3 دکتر حاجی محمودی: براساس آمار کشوری، متوسط زمان گفتگوی مؤثر در خانواده‌های ایرانی پایین است

معاون غذا و داروی دانشگاه، با اشاره به شعار هفته سلامت و نقش گفتگو در کاهش افسردگی گفت: سازمان بهداشت جهانی هرسال به مناسبت سالگرد تأسیس خود یک شعار را برای هفته سلامت انتخاب می‌نماید و امسال نیز شعار «بیایید باهم حرف بزنیم» را برگزیده است.
معاون غذا و دارو با بیان اینکه کمتر از یک دهه پیش آموزش‌وپرورش کشور ما آماری داد از متوسط روزانه‌ی گفت‌وگوی والدین و فرزندان تاکید کرد: این رقم شانزده دقیقه در شبانه‌روز بود. وی در ادامه گفت: اگر بخواهیم تشکیک و تردید در این رقم سؤال‌برانگیز را کناری بگذاریم، همگی می‌دانیم فرزندان ما در شبانه‌روز هشت ساعت در مدرسه هستند، هشت ساعت هم در خوابند و از هشت ساعت دیگر، بخشی را با مشق و تکلیف درگیرند و باقیمانده را نیز بی تکلیف در فضای مجازی سپری می‌کنند. جایی که گفتگو نیز در آن به صورت مجازی صورت می‌گیرد با آدم‌هایی کم‌وبیش مجازی است.
وی با تاکید بر لزوم گفتگویی واقعی و رودررو افزود: شاید شعار سازمان بهداشت جهانی تأکیدی است بر لزوم بازنگری دنیای مجازی ساخته‌شده و نیم نگاهی عمیق به فضاهای حقیقی و سازمان بهداشت جهانی امسال گفتگو درباره وقایع و پیش آمدهای روزمره را موردتوجه و ترویج قرار داده است چراکه در بسیاری از مواقع این گفتگوها از بروز مشکلات پیشگیری می‌کند. بنابراین یک راه‌حل برای مقابله با افسردگی گفتگو با نزدیکان و خانواده است.
دکتر حاجی محمودی در ادامه با اشاره به برنامه‌های معاونت غذا و داروی دانشگاه در این هفته گفت: بیشتر در این هفته رویکردمان گفتگو درخصوص جنبه‌های جسمی و روانی سلامت با مردم و جامعه است. لذا سعی کردیم از واقعی‌ترین فضاهای رودررو مردم استانمان "مترو" شروع کنیم.

برپایی نمایشگاه در ایستگاه متروی چهار راه ولیعصر
دکتر حاجی محمودی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این هفته را برپایی نمایشگاه در ایستگاه چهار راه ولیعصر مترو عنوان کرد و گفت: حدود 10 واحد زیرمجموعه دانشگاه که حضور فعالی در نمایشگاه سال گذشته داشتند امسال هم دراین نمایشگاه غرفه خواهند داشت.
معاون غذا و داروی دانشگاه با اشاره به غرفه‌های این نمایشگاه افزود: در این نمایشگاه واحدهای مختلف دانشگاه به غربالگری سلامت دندان، غربالگری بیماری‌های غیرواگیر، اطلاع‌رسانی مسائل بهداشت محیطی و معاونت غذا و دارو با سه غرفه به آگاهی بخشی اقلام سلامت‌محور در حوزه غذا، محصولات آرایشی بهداشتی و تجهیزات پزشکی می‌پردازد.
وی افزود: در این نمایشگاه رسانه‌های حوزه سلامت ازجمله رادیو سلامت پخش زنده خواهند داشت و مصاحبه‌هایی با صاحب‌نظران این حوزه‌ها همچنین درج پیام‌های بهداشتی انجام می‌شود.  

راه‌اندازی روش اندازه‌گیری باقی‌مانده سموم کشاورزی در غلات
دکتر حاجی محمودی از راه‌اندازی روش اندازه‌گیری باقی‌مانده سموم کشاورزی در غلات مانند گندم و برنج خبر داد و گفت: در این هفته به‌منظور پایش دقیق‌تر ایمنی مواد غذایی روش اندازه‌گیری باقیمانده سموم توسط دستگاه GC Mass به‌طور رسمی راه‌اندازی می‌شود. این روش برای پایش نمونه‌های برنج و گندم ارسالی به آزمایشگاه معاونت غذا و دارو مورداستفاده قرار می‌گیرد.
وی افزود: برای خرید دستگاه، به‌کارگیری تکنیک، استانداردها و نیروی انسانی بالغ‌بر 600 میلیون تومان سرمایه‌گذاری شده و معتقدیم این اقدام می‌تواند به گام‌های قبلی که درخصوص کنترل ایمنی مواد غذایی برداشته بودیم کمک شایانی نماید.

برگزاری جشنواره غذای سالم
معاون غذا و داروی دانشگاه، برگزاری جشنواره غذای سالم را از دیگر برنامه‌های معاونت غذا و دارو به مناسبت هفته سلامت برشمرد و گفت: این جشنواره به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران و به‌صورت استانی با همکاری سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و معاونت‌های غذا و دارو دانشگاه‌های ایران و شهید بهشتی برگزار می‌شود.

تدوین میثاق نامه سفیران سلامت
معاون غذا و دارو از تدوین میثاق نامه سفیران سلامت خبر داد و گفت: هرکدام از ما در صورت آگاهی داشتن و عمل کردن می‌توانیم یک سفیر سلامت محسوب شویم. این میثاق نامه با محوریت اهداف اصلی در حوزه غذا و دارو به امضاء هیات رییسه دانشگاه می‌رسد و در بعضی از واحدهای دانشگاه ازجمله سازمان مرکزی و ساختمان شماره دو دانشگاه نصب‌شده و همه علاقه‌مندان می‌توانند این میثاق نامه که به‌نوعی تذکر و یادآوری به خودمان و دیگران است را بخوانند و امضا کنند.
وی افزود: کارشناسان  معاونت‌های غذا و دارو، درمان و بهداشت و شبکه‌های بهداشتی به‌نوعی سفیران سلامت هستند و با امضای این میثاق نامه ابتدا خودشان متعهد به رعایت مفاد آن می‌شوند و بعد آن را به دیگران منتقل می‌کنند.
دکتر حاجی محمودی با اشاره به محورهای میثاق نامه گفت: توجه به چراغ راهنمای رنگی تغذیه‌ای، خرید مواد غذایی کم‌نمک و کم‌چرب، توجه به برچسب اصالت کالا هنگام خرید محصولات وارداتی، تعهد به عدم خرید محصولات قاچاق، مشاوره با پزشک و داروساز در خصوص بیماری‌های واگیر و داروهای مصرفی ازجمله محورهایی است که در این میثاق نامه به آن اشاره‌شده است.

تدوین راهنمای دریافت ضد شایعه
دکتر حاجی محمودی  با اشاره به تدوین راهنمای دریافت آنتی شایعه درخصوص فراورده‌های سلامت‌محور گفت: از آنجا که این روزها شایعه درخصوص کالاهای حوزه سلامت و تبلیغات نادرست در این زمینه بسیار است؛ سعی کردیم در حد توان راهنمای آنتی شایعه را برای فراورده‌های سلامت تهیه کنیم تا هنگام مواجه مردم با این تبلیغات راهکارهای لازم جهت صحه سنجی مطالب مطروحه در اختیارشان قرار گیرد.
وی افزود: این راهنما  به‌صورت پمفلت آماده‌شده و از طریق روابط عمومی دانشگاه برای آگاهی مردم منتشر می‌شود.

دیگر برنامه‌های هفته سلامت
دکتر حاجی محمودی  برپایی غرفه اطلاع‌رسانی و آموزش اقلام سلامت‌محور به نمازگزاران نماز جمعه، برپایی غرفه‌ای از دستاوردهای معاونت غذا و دارو در بوستان لاله، عیادت از بیماران صعب‌العلاج که برای تهیه دارو به این معاونت مراجعه می‌کنند، همچنین برگزاری مسابقه ورزشی والیبال برای کارکنان آقا و مسابقه پینگ‌پنگ یا شنا برای بانوان را از دیگر برنامه‌های معاونت غذا و دارو در هفته سلامت عنوان کرد.
وی با اشاره به پخش کلیپ آشنایی برچسب اصالت در غرفه‌های معاونت غذا و دارو گفت: این کلیپ در تعطیلات نوروز رونمایی شد و قرار است در همه غرفه‌ها برای اطلاع‌رسانی عمومی و آشنایی بیشتر مردم نسبت به چگونگی تأیید اصالت کالاها پخش شود.
معاون غذا و دارو برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع شعار هفته سلامت را از دیگر برنامه‌های این معاونت برشمرد و گفت: این مسابقه در مهدکودک دانشگاه برگزار می‌شود و علاوه بر آن بادبادک‌ها و بادکنک‌هایی با طرح نشانگر رنگی و برچسب اصالت کالا برای آموزش کودکان توزیع می‌شود.
معاون غذا و دارو دانشگاه در پایان سخنان خود افزود: امیدواریم در صورت انجام هماهنگی‌های لازم بتوانیم میزبانی جلسه کمیسیون امنیت غذایی استان را برای دومین بار برعهده بگیریم.
وی افزود: این کمیسیون هرماه تشکیل می‌شود که  یک بار در سال گذشته معاونت غذا و داروی دانشگاه میزبانی آن را برعهده داشت و امیدواریم امسال نیز بتوانیم با میزبانی آن دستاوردهای دانشگاه را تشریح کنیم.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: میثم عطری

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 67454
خبرنگار
سمیرا  كرمي

سمیرا كرمي