• تاریخ انتشار : 1400/05/25 - 14:08
  • تعداد بازدید کنندگان خبر : 541
برندآفرینی مشارکتی در حوزه پژوهش

دکتر نعمت الله عطایی: برای نخستین بار نوموگرام های استاندارد فشارخون ویژه کودکان ایرانی در طیف سنی یک ماه تا هجده سال تدوین شد

195515.mp3 دکتر نعمت الله عطایی: برای نخستین بار نوموگرام های استاندارد فشارخون ویژه کودکان ایرانی در طیف سنی یک ماه تا هجده سال تدوین شد

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های مزمن کلیه در کودکان و مدیر اجرایی فاز دوم رجیستری CKD در کودکان ایرانی به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این مرکز با هدف انجام پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و بالینی در جهت شناخت فاکتورهای خطر برای مقابله با ابتلای کودکان به بیماری‌های مزمن کلیه، شناسائی عوامل زمینه ساز در بروز بیماری، ارائه راه حل ها و راهکارهای مناسب در جهت پیشگیری و یا کاهش موارد ابتلا به CKD در کودکان، غربالگری CKD در جمعیت خام کودکان و ارائه‌ مناسب‌ترین رژیم در زمانی که نیاز به درمان جایگزین است و ... باهدف توسعه و به کارگیری دانش بشری در زمینه CKD در کودکان در سال ۱۳۹۲ تاسیس شد. در این مرکز از بدو تاسیس تاکنون از مجموع 51 طرح تحقیقاتی مصوب، اجرای 29 طرح و نیز یک طرح HSR به اتمام رسیده است.

همچنین در این مدت فاز اول رجیستریCKD در کودکان به اتمام رسید که نتایج آن در مجله  Urology Journal/Vol 18 No. 1/ January-February 2021/ pp. 122-130 منتشر شد.
در حال حاضر اجرای فاز دوم رجیستری CKD در کودکان پس از آماده شدن سامانه ثبت الکترونیکی به صورت شبکه‌ای در سطح کشور با مشارکت اکثریت همکاران فوق تخصص در طب نفرولوژی کودکان در دانشگاه‌های مختلف شروع شده که امید است  نتایج آن در کاهش آلام مبتلایان به بیماری مزمن کلیه در کودکان و کاهش موارد مرگ‌ومیر کمک‌کننده باشد. 
از دیگر طرح‌های تحقیقاتی این مرکز تدوین نوموگرام (منحنی‌های استاندارد فشارخون ) در کودکان ایرانی (در محدوه سنی ۱ ماه تا ۱۸ سال) می باشد و نتایج آن که در مجله Journal of Human Hypertension 2016 Apr; 30(4):268-77 به چاپ رسیده و به عنوان سومین نوموگرام فشارخون در جهان و اولین محنی های استاندارد فشار خون در ایران  است، می تواند به عنوان نوموگرام های مرجع مورد استفاده پزشکان و دیگر پرسنل فعال در حیطه سلامت کودکان کشور قرار گیرد.
  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی,گروه خبری RSS,برندآفرینی پژوهشی
  • کد خبر : 195515
زهرا  حری
فیلمبردار/ تدوین کننده

زهرا حری

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید