گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 94/01/27 - 00:00
  • تعداد بازدید خبر : 1536
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

نخستين ها/ دكتر محسن سياح؛ استاد كرسي بيماري هاي دهان و دندان

برگرفته از كتاب نخستين ها: دكتر سياح استادي نامدار، متين و محجوب بود. وي اولين دندان پزشك ايراني است كه با درجه دكترا به جرگه اساتيد دانشگاه تهران پيوسته است. در سازمان نوين دانشكده به استادي كرسي بيماريهاي دهان برگزيده شد.

51654.mp3 نخستين ها/ دكتر محسن سياح؛ استاد كرسي بيماري هاي دهان و دندان

روابط عمومي دانشگاه در نظر دارد با هدف آشنايي بيشتر دانشگاهيان به خصوص دانشجويان گرامي با اساتيدي كه نقش برجسته اي در شكل گيري دپارتمانها و مجموعه هاي ارزشمند دانشگاه داشته اند، ستوني را تحت عنوان "نخستين ها" به اين امر اختصاص دهد. كتاب ارزشمند نخستين ها اثر استاد فقيد دكتر شمس شريعت تربقان در شروع منبع اوليه اين ستون خواهد بود ولي در ادامه به آن محدود نبوده و خوانندگان گرامي مي توانند شخصيت هاي برجسته مد نظر خود را به همراه معرفي زندگينامه و معرفي خدمات و آثار ايشان پيشنهاد دهند. هدف ديگر اين ستون ايجاد تعاملي دو سويه با خانواده بزرگ دانشگاه در درجه اول و تمامي ايرانيان در درجه بعد در جهت گردآوري آثار، اسناد، خاطرات و خدمات اين بزرگان است.

دكتر سياح به سال 1278 شمسي در تهران متولد شد. وي در سال 1910 ميلادي (1289 شمسي) به سويس عزيمت كرد و تا سال 1919 (1298 شمسي) در مدرسه ابتدايي و متوسطه لوزان مشغول تحصيل بود. تحصيلات عالي را در دانشكده دندانپزشكي پاريس و فرانكفورت به سال 1926 (1305 شمسي) به پايان رساند. پايان نامه خود را در باب "كانون هاي عفوني دور ريشه" از تصويب گذراند. در سال 1305 شمسي ‌به ايران مراجعت كرد.
 در سال 1307 زماني كه دكتر ولي الله خان نصر رياست عالي مدرسه طب را بر عهده داشت از دكتر سياح خواست هفته اي دو ساعت در كلاس پنجم طب "امراض دهان و دندان" را تدريس كند. وي از سال 1308 به تدريس رشته امراض دهان و دندان مدرسه طب و دندانسازي و تصدي كلينيك امراض دهان و دندان مشغول شد. چند ماه بعد به سمت جراح دندانساز بيمارستانها منصوب و پس از دو سال رياست قسمت دندانسازي بيمارستان دولتي را نيز عهده دار شد. وي در سالهاي تحصيلي 1315- 1312 همچنان در سمت معلم امراض دهان و دندان به امر تدريس اشتغال داشت. دكتر سياح در سال 18-1317 شمسي با عنوان استادي و رييس فني دانشكده دندانسازي و مدرس بيماريهاي دهان ودندان بوده است.
در سازمان نوين دانشكده به استادي كرسي بيماريهاي دهان برگزيده شد. وي اولين دندان پزشك ايراني است كه با درجه دكترا به جرگه اساتيد دانشگاه تهران پيوسته است.
از آن پس با حفظ سمت استادي مشاغل زير را عهده دار شد:
1. رييس فني دندانپزشكي از سال 1319 تا 1325
2. بازرس اداري بيمارستان هاي دانشكده پزشكي
3. نماينده دانشكده پزشكي در شوراي دانشگاه
4. رياست سنديكاي دندان پزشكان
دكتر سياح استاد كرسي بيماري هاي دهان و بازرس اداري بيمارستان هاي دندان پزشكي بود. تاليفات ايشان به شرح زير است:
1. تشريح دندان
2. بيماريهاي دندان
3. بيماريهاي دهان
دكتر سياح در پي ريزي دانشكده پزشكي تهران سهم بسزايي داشته و طي 24 سال رياست بر اين دانشكده كه نوبت اول آن از 1313 تا 1325 و نوبت دوم از 1335 تا 1347 بوده است با دقت و علاقمندي كار كرده و هدايت امور دندان پزشكي كشور را بر عهده داشته است.
با تشكيل سنديكاي دندان پزشكان ايران در 1323 كه سال ها رياست آن را به طور مداوم و يا ادواري بر عهده داشت. دكتر سياح به سال 1330 در كنگره بين المللي بيمارستاني كه در بروكسل بود، از طرف دانشكده شركت كرد.

دكتر سياح علاوه بر سمت استادي بيماري هاي دهان در چهار چوب خدمات دانشگاهي سمت هاي مهم ديگري مانند عضويت در شوراي دانشگاه و كميته دائمي پزشكي را نيز داشته است كه نشان از شايستگي او دارد.

 چنانچه خوانندگان گرامي از اين استاد خاطرات، اسناد، تصاوير و يا اطلاعات ديگري در اختيار دارند در صورت امكان آن را در اختيار واحد روابط عمومي دانشگاه به آدرس Nokhostinha@tum.ac.ir و يا آدرس پستي: بلوار كشاورز – خيابان فلسطين- خيابان دمشق- پلاك 21– طبقه اول- روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران ارسال فرمايند.

برگرفته از كتاب نخستين ها نوشته استاد فقيد دكتر شمس شريعت تربقان
تنظيم : محبوبه بهلولي

  • گروه خبری : نخستین ها قدیمی,نخستین ها
  • کد خبر : 51654
کلمات کلیدی
خبرنگار
مدیر سیستم

مدیر سیستم