گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 1400/08/12 - 13:22
  • تعداد بازدید کنندگان خبر : 887
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
ندای تندرستی

آیا استفاده همزمان دو ماسک موثر است

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه، پاسخ این پرسش که آیا استفاده همزمان دو ماسک موثر است را منتشر کردند.

195188.mp3 آیا استفاده همزمان دو ماسک موثر است

فواید استفاده از ماسک صورت برای محافظت در برابر کووید-19 بر همگان مشخص است. طبق آخرین مطلب علمی از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، ماسک صورت می تواند خطر ابتلا به ویروس کرونا را بیش از 70 درصد کاهش دهد. حال سوال این است که آیا استفاده همزمان از دو ماسک بهتر عمل می کند و موثرتر است؟

پس از ماه ها درخواست مقامات بهداشتی برای به روزرسانی توصیه های استفاده از ماسک، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا، دستورالعمل های جدیدی را اعلام کرد که شامل استفاده همزمان از ماسک های مناسب صورت یا دو ماسک برای جلوگیری از بیماری همه گیر کووید-19 است. شواهد نشان می دهد که ترکیب ماسک پارچه ای روی ماسک جراحی می تواند به طور چشمگیری از انتشار ویروس به دیگران و هم از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس بکاهد. محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، ترکیبی از پارچه چند لایه و ماسک های معمول جراحی یا پزشکی را مورد بررسی قرار دادند. در این آزمایش تنفس و سرفه در بین آدمک ها شبیه سازی شد. نتایج نشان داد هنگام استفاده از یک ماسک یکبار مصرف، از ورود 42 درصد از قطرات سرفه در این آزمایش جلوگیری شد. ترکیب ماسک یکبار مصرف با ماسک پارچه ای روی آن باعث جلوگیری از ورود 92.5 درصد از ذرات دفع شده از سرفه می شود. ترکیب این دو ماسک و قرار گرفتن در مراکز شلوغ، از ورود 83 درصد از قطرات پخش شده توسط یک منبع بدون ماسک جلوگیری می کند. اگر هر دو آدمک دارای ماسک دوتایی باشند، این عدد به 96.4 درصد افزایش می یابد. نیازی نیست که همیشه از دو ماسک استفاده شود. در بیرون از منزل، خارج از مراکز شلوغ استفاده از یک ماسک کاملاً موثر است و استفاده از دو ماسک برای موارد پرخطر است. در موارد حضور برای مدت زمان طولانی در یک فروشگاه مواد غذایی یا در اماکن شلوغ استفاده از دو ماسک به طور همزمان توصیه می شود.

در پی تحقیقات انجام شده، استفاده همزمان از یک ماسک یکبار مصرف و یک ماسک پارچه ای بر روی آن باعث جلوگیری از ورود 92.5درصد از ذرات دفع شده از سرفه می شود. هم چنین ترکیب این دو ماسک و قرار گرفتن در مراکز شلوغ، از ورود 83 درصد از قطرات پخش شده توسط یک منبع بدون ماسک جلوگیری می کند. لذا توصیه می شود هنگام حضور در مراکز شلوغ از دو ماسک صورت به طور همزمان استفاده شود.

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی,گروه خبری RSS,بهداشت,پزشکی خانواده,روشنگری و پاسخ به شایعات,راهنما و دستورالعمل‌ها,گزارش تفصیلی
  • کد خبر : 195188

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید